[vcex_navbar menu=”49″ local_scroll=”true” sticky=”true” full_screen_center=”true” preset_design=”dark” align=”center” visibility=”hidden-phone”]

بیش از ۹۰هزار نفر از ساکنان تهران دارای نوعی از معلولیت هستند. در این سال‌ها به جامعه معلولان تهران کم‌توجهی شده و حداقل امکانات لازم برای کار و حضورشان در شهر فراهم نشده است. به باور ما بهبود زندگی این گروه اجتماعی در قدم اول به تحقق حق زندگی برابر با دیگر شهروندان تهرانی گره خورده است.
بهزاد اشتری به عنوان یک ناشنوا در زمرهٔ فعالان اجتماعی است که در این سال‌ها برای ارتقاء زندگی معلولان و جانبازان کوشیده است. مهمترین فعالیت اشتری برای ناشنوایان در این سال‌ها، تأسیس کتابخانهٔ تخصصی ناشنوایان و ابتکار راه‌اندازی اولین دانشگاه ناشنوایان ایران است. اشتری تجربهٔ نمایندگی ناشنوایان ایران در قارهٔ آسیا و شرکت در کنگرهٔ جهانی ناشنویان در سال ۲۰۰۳ در مونترال کانادا را دارد. او همچنین مدیریت برگزاری چندین نمایشگاه‌ هنری ناشنوایان در برخی فرهنگسراها و کانون پرورش فکری را بر عهده داشته است. مدیریت اجرایی راه‌اندازی و تدوین دانشنامهٔ ناشنوایان «دانا» از دیگر فعالیت‌های او است.

قصد اشتری از حضور در شورای شهر تهران در گام اول اثرگذاری بر طراحی و اجرای فضاهای شهری مناسب برای معلولان، جانبازان، سالمندان و کودکان در تهران است. او می‌خواهد توسعهٔ راهکارهای ارتقاء سطح زندگی مردم شهر تهران و به ویژه جانبازان و معلولان را پی بگیرد. از دیگر اهداف اشتری توسعه فعالیت‌هایی مانند یادگیری، کار، آموزش و تجارت از را دور (e-learning، e-working، e-educating، e-business) است.

[vc_single_image image=”846″ el_class=”profile-image”]

بهزاد اشتری

بنیانگذار دانشگاه و کتابخانه ناشنوایان، فعال حقوق معلولان

در دهه‌های اخیر سیاست‌گذاری اقتصادی در ایران و به تبع آن سیاست‌های شهری در چهارچوب بازارگرایی افراطی تعریف شده است. در این نگاه شبه علمی برون سپاری و خصوصی‌سازی نهادهای عمومی، کالایی‌سازی فضاهای شهری و کاهش نقش تنظیمی نهادهای دولتی و حاکمیتی در اقتصاد توجیه می‌شود. این نگاه توجه به عدالت اجتماعی و گروه‌های حاشیه‌ای را فرعی می‌داند و مدعی است دست بازار در نهایت منافع همگان را تامین خواهد کرد.

دکتر حسین راغفر از معدود اقتصاددانانی است که در برابر این تبلیغات ایدئولوژیک مقاومت کرده و مشکلات مشخص و واقعی را در مدیریت اقتصادی جاری برجسته کرده است. راغفر پژوهش‌های خود را به طور ویژه روی حوزه های فقر، عدالت اقتصادی و فساد متمرکز کرده و مقالات و کتاب‌های متعددی را در این باره منتشر کرده است. او دکترای خود را در دانشگاه اسکس انگلستان گذرانده و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا است. حسین راغفر با سابقه مشاوره وزارت رفاه، مدیریت ملی پروژه حمایت‌های اجتماعی بانک جهانی، معاونت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مسئولیت‌های دیگری از این دست، تجربه گرانقدری برای هدایت برنامه‌ریزی و مدیریت شهر تهران دارد.

حسین راغفر می‌خواهد تهران چهره عادلانه‌تری داشته باشد.

[vc_single_image image=”848″ el_class=”profile-image”]

حسین راغفر

اقتصاددان و استاد دانشگاه

وظیفه قانونی شورای شهر نظارت بر شهرداری است و شورا می‌بایست از طریق واکاوی مداوم و منظم عملکرد مالی و اجرایی شهرداری و ملزم کردن آن به رعایت شفافیت راه را بر هر گونه فساد احتمالی ببندد. شفافیت، هزینۀ فسادها و قانونگریزی را بالا برده و این مهم از طریق ممانعت از تصمیم‌گیریهای غیرعلنی و گزارش‌دهی منظم به افکار عمومی میسر می‌شود.

یاشار سلطانی با سابقه شرکت در کارزارهای شهری محلی، و با تجربه فعالیت چند‌ساله در مجله اسکان و پس از آن سایت معماری‌نیوز به عنوان روزنامه‌نگاری مجرب و مطلع درباره مسائل شهر تهران و صدایی رسا علیه فساد شناخته می‌شود. اوج مبارزه سلطانی با فساد در سال گذشته بود که علی‌رغم فشارها، اسنادی را از املاک واگذار شدۀ شهرداری منتشر کرد و در پی آن دادستان کشور از ده‌ها مورد تخلف قطعی در واگذاری‌ها خبر داد. نتیجه این افشاگری شکایت ریاست وقت شورای شهر و شهردار تهران و نهایتا چند ماه حبس بدون محاکمه برای سلطانی بود.

یاشار سلطانی پس آزادی از زندان نتوانسته است از معماری‌نیوز رفع توقیف کند. او می‌خواهد با حضور در شورای شهر، مسیری را که در دوره قبل رحمت‌الله حافظی در شورا آغاز کرده بود، ادامه دهد. در اختیار گذاشتن اطلاعات به عموم و مبارزه خارج از جناح‌بندی‌های موجود با فساد شورا و شهرداری، از اهداف اصلی سلطانی در شورا است.

[vc_single_image image=”850″ el_class=”profile-image”]

یاشار سلطانی نقده

روزنامه‌نگار و مدیرمسئول سایت معماری‌نیوز

در تهران به زندگی اجتماعی اقلیت‌های نژادی، قومی و مذهبی کم‌توجهی می‌شود. مکان‌های مذهبیشان در شهر محدود است و حتی حقوق مصرحشان در قانون اساسی گاهی به رسمیت شناخته نمی‌شود. سابقه زندگی بعضی از این اقلیت‌ها در تهران همسن خود شهر است و آنها نه میهمان که میزبانان مدام این شهرند.

آندرانیک سیمونیان نویسنده، پژوهشگر، زبانشناس، متخصص تاریخ ادبیات ارمنی و عضو هیات علمی دانشگاه است. او بیش از آن که خود را نماینده جامعه ارمنی بداند، نماینده مردم این شهر می‌داند؛ او درمان دردها را نه تنها در تخصص مهندسان، بلکه در گفتگوی بین گروه‌های گوناگون ساکن شهر می‌جوید.

سیمونیان باور دارد شورای شهر تهران باید متکثر باشد و خواست اقشار و گرایشهای مختلف را پیگیری کند. افرادی که در شورا حضور دارند اگر نمایندگی تمام اقشار را نکنند این شورا شورای کاملی نیست. هرچند به واسطه کم شدن تعداد کرسی های شورای شهر در دوره اخیر، ناخواسته افراد نماینده گروه کمتری از ساکنان این شهر خواهند بود. سیمونیان معتقد است که شورای شهر نباید عایقی برای شهرداری باشد و اشتباه‌های آن را بپوشاند، بلکه شفافیت رکن اصلی یک شورای شهر سالم و کارا است.

[vc_single_image image=”845″ el_class=”profile-image”]

آندرانیک سیمونی (سیمونیان)

عضو هیات علمی دانشگاه و مدیر گروه زبان و ادبیات ارمنی

خیابان‌ها، معابر، وسائل حمل و نقل عمومی، و سایر فضاها و زیرساخت‌های شهری به ندرت نیازها و خواست زنان را در نظر می‌گیرند و بدین‌ترتیب خواسته یا ناخواسته موجب حذف آنان از فضای عمومی می‌شوند. اما مسائلی که دستکم نیمی از جمعیت ساکن این شهر را درگیر می‌کند در برنامه‌ریزی‌های شهری اولویت پیدا نکرده و اساساً جدی گرفته نشده‌اند.
آمنه شیرافکن، کارشناس ارتباطات، کارشناس ارشد مطالعات زنان، و برنده جایزه امید در روزنامه نگاری سال ۹۳ در سالیان اخیر فعالیت خود را در حوزه روزنامه‌نگاری و زنان به طور موازی پیش برده است. او سالها در حوزه شهر خبرنگاری کرده و خبرنگار پارلمانی روزنامه شرق بوده است. به علاوه، شیرافکن در طول دوران کاری خود با همکاری سازمان‌های مردم نهاد کارگاه‌های حقوق زنان و کودکان برگزار کرده و به دانشجویان افغانستانی روزنامه‌نگاری آموزش داده است. فعالیت خبرنگاری او در مجلس نهم توام با پیگیری گزارش‌های فساد سیستماتیک در دوره احمدی‌نژاد بود.
شیرافکن در صورت حضور در شورا به دنبال ایجاد ساختارهای موثر برای تامین امنیت زنان در شهر، اصلاح فضاهای بی‌دفاع شهری، و برجسته‌کردن مسائل مربوط به زنان است. همچنین سابقه حضور او در شورای شهر به عنوان خبرنگار موجب شده که با ساختارهای اطلاعاتی این نهاد آشنایی داشته باشد و در دسترس قرار دادن اطلاعات و اتفاقات شورا را از اولویت‌های خود قرار دهد.

[vc_single_image image=”844″ el_class=”profile-image”]

آمنه شیرافکن فدیهه

روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان

مسئله کودکان کار یکی از چالش‌های اصلی مدیریت شهری از منظر عدالت اجتماعی است. با ناکارآمدی اقدامات دولت و بی‌اثری سیاست‌های شهرداری، سازمان‌های مردم‌نهاد گوناگونی تاسیس و درگیر رسیدگی به کودکان کار و رشد فزاینده این مسئله شده‌اند.

خسرو صالحی موسس و رئیس هیات مدیره توانمندسازی انجمن‌های کودکان کار و خیابان (تاک سرزمین من)، عضو هیات موسس و مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان و نماینده سازمان‌های مردم‌ نهاد در مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک است. او دارای مدرک کارشناسی روان‌شناسی کودک و کارشناسی ارشد علوم اجتماعی است. صالحی همچنین مؤسس و مدیرگروه تحقیق و پژوهش بانک اطلاعات کودکان کار و خیابان، پژوهشگر در زمینه کودکان کار و مسئول پانل تحقیقاتی کودکان کار و خیابان در یونیسف بوده است.

صالحی به امید ایجاد ارتباطی موثر و مستمر با سمن‌ها و برقراری ارتباطشان با نهادهای مدیریت شهری پا به عرصه انتخابات گذاشته است. یکی از اهداف مشخص او جلوگیری از استخدام کودکان به دست پیمان‌کاران شهرداری و توقف همکاری شهرداری با پیمانکاران متخلف است.

[vc_single_image image=”849″ el_class=”profile-image”]

خسرو صالحی

مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان

طرح‌های جامع و تفصیلی تهران در فرایندی غیرمشارکتی و غیرشفاف تهیه شده‌اند، اما در فرایند اجرا همین طرح‌ها هم دایماً نقض می‌شوند. زمین و آسمان شهر به کالایی سودآور تبدیل شده که کنترل بر آن سودهای کلانی را نصیب عدۀ کمی می‌کند. شهر به ماشین تولید و توزیع رانت بدل شده است. از سوی دیگر کیفیت زندگی در این شهر دایماً افت کرده است.
شهر تهران گران اداره می‌شود، عملکرد شهرداری حتی برای نمایندگان مردم در شورا شفاف نیست. شورایاری‌ها بی‌اثر شده‌اند و برنامه‌های شهرداری برای جلب مشارکت مردم، عمدتاً تشریفاتی و نمایشی است از این رو تأثیرشان بر اعتماد مردم به مدیریت شهری منفی است. این مشکلات راه‌حل‌های فنی-مهندسی ندارند.
فرشید مقدم سلیمی دانش آموختۀ علوم اجتماعی در گرایش برنامه‌ریزی اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی است. حوزه اصلی پژوهش او در مورد شهر و دولت است. مقدم سابقۀ ده سال پژوهشگری در حوزۀ تخصصی جامعه‌شناسی شهر دارد و مجری و همکار چندین طرح پژوهشی، آموزشی و تسهیلگری در مناطق مختلف شهر تهران بوده است.
او که در سال ۱۳۸۶رتبۀ یک آزمون کارشناسی ارشد در رشتۀ برنامه‌ریزی توسعه منطقه‌ای را کسب کرد، به دلایل غیردانشگاهی تا سال ۱۳۹۲ از ادامۀ تحصیل باز ماند. مقدم سلیمی اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه در پژوهشگاه علوم انسانی است.
برنامه‌ مقدم سلیمی در شورای شهر وارد کردن سازمانهای مردم‌نهاد به فرایندهای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شهر است. او برای کارآمدسازی و ارتقای کیفی پروژه‌های شهری، نظارت انجمن‌های حرفه‌ای، علمی و هنری بر مدیریت شهری را تقویت می کند و از ظرفیت رسانه‌ها برای شفاف‌سازی فرایندهای تصمیم‌گیری و مبارزه با فساد کمک می گیرد. مقدم بر این باور است که در صورت شفاف شدن فرآیندهای تصمیم‌گیری در شورا، رسانه‌ها و نهاد‌های مدنی توانایی عملی مبارزه با فساد را پیدا خواهند کرد.

[vc_single_image image=”847″ el_class=”profile-image”]

فرشید مقدم سلیمی

پژوهشگر اجتماعی و فعال حوزۀ شهر

[vcex_social_links link_target=”blank” social_links=”%5B%7B%22site%22%3A%22twitter%22%2C%22link%22%3A%22https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fmoqadam%22%7D%2C%7B%22site%22%3A%22rss%22%2C%22link%22%3A%22http%3A%2F%2Ffarschid.blog.ir%2F%22%7D%5D” style=”minimal” align=”center” size=”20px” css=”.vc_custom_1494932963481{margin-top: 15px !important;}”]