نقشه باغ‌ها

درخواست «الغای فوری مجوز ساخت‌وساز در ۶۲ باغ تهران» با امضای بیش از ۳۳۸۰ نفر در تاریخ ۱۸ فروردین از سوی «شهر دیگر» به شورای شهر تهران تحویل داده شد. شورای شهر تهران تاکنون پاسخی به این درخواست مردمی نداده است.

«شهر دیگر» در ادامه پیگیری‌های خود به بررسی موردی وضعیت باغ‌ها و قوانین مرتبط با آن پرداخت (نک. به بیانیه‌های ۲ و ۳). در این میان توانستیم ۵۰ زمین از میان ۶۲ باغ مذکور را در نقشه هوایی تهران جاگذاری کرده و از ۱۴ عدد از نزدیک عکس‌برداری کنیم.

در این نقشه می‌توانید محل قرارگیری ۵۰ زمین از ۶۲ باغ‌ و تصاویری از وضعیت برخی از آنها را مشاهده کنید.

با سرکشی به این زمین‌ها متوجه شدیم برخی از باغات بدون هیچ‌ مجوزی و در فقدان نظارت و با چراغ سبز شورا و شهرداری در دوره‌های مختلف به طور کامل تخریب شده‌اند، و حتی در برخی ساخت و ساز در جریان است. تعدادی هنوز به صورت باغ باقی مانده‌اند اما بعضی از آنها نیز با دیوارهای کارگاهی محصور شده‌‌اند.

این دخل و تصرفات غیر قانونی در حالی رخ می دهد که شورای شهر به جای انجام وظایف نظارتی خود برای جلوگیری از تخریب ها، آنها را تکذیب کرده و حتی درمسیر قانونی کردن تخریب این باغها به بهانه هایی مانند نداشتن ارزش اکولوژیک است (ر.ک. مصوبه جوابیه استسفاریه).

فقط به عنوان یک مثال باغ شماره ۱۴در نیاوران توسط سازمان تامین اجتماعی کاملا تخریب و اخیراً به‌صورتی گودبرداری شده است که ساختمان‌های مجاور در خطر تخریب قرار گرفته‌اند و ساکنان آن مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، ولی شورای شهر در پاسخ به پیگیری‌ها به راحتی این مساله را تکذیب کرد.

این روند نشان می‌دهد شهروندان خود باید وظیفه دیدبانی باغها و فضاهای سبز شهر، و نظارت بر عملکرد مدیران شهری را به عهده بگیرند.

از شما دعوت می‌کنیم ضمن سرکشی به وضعیت این باغ‌ها از آنها عکس بگیرید و آن را همراه با اطلاعات (تاریخ، آدرس دقیق زمین) به ایمیل ما (shahredigar@gmail.com) ارسال کنید.