شورای پنجم

 • حبیب زاده: برخی شرکت‌های شهرداری هزینه‌های فاقد اعتبار خود را به عنوان دیون محاسبه می کنند.

  افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: برخی شرکت ها زیرمجموعه شهرداری هزینه های فاقد اعتبار خود را به عنوان دیون محاسبه می‌کنند و می‌خواهند از این طریق آن را تسویه کنند.

  متن تذکر حبیب زاده به شرح زیر است:

  سازمان ها و شرکتهای وابسته به شهرداری تهران، متاسفانه شاهد هستیم طی سنوات اخیر برخی سازمانها و شرکتهای وابسته به شهرداری تهران هزینه های فاقد اعتبار خود را جزو دیون تلقی نموده و پیگیر تسویه آن از محل مذکور می باشند. در حالی که هزینه های مذکور به جهت فاقد اعتبار بودن فاقد مصوبه شورای اسلامی شهر تهران می باشند و قبل از هرگونه اقدام در جهت تسویه آن و قرار گرفتن در ردیف دیون باید در ردیف مربوطه (ردیف هزینه مرتبط) پیش بینی و پس از تصویب شورای اسلامی شهر تهران اقدام لازم صورت گیرد. #هزینه #شفافیت #نظارت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۲۹ بهمن ۱۳۹۶)

 • حبیب زاده:مسجد آدینه ۲۷ میلیارد تومان سند فاقد اعتبار داشته است

  حبیب زاده درجریان بررسی ردیف بودجه کمک به ساخت و توسعه مساجد و اماکن مذهبی با اشاره به کد پروژه احداث مسجد آدینه بیان کرد: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی که مجری ساخت مسجد آدینه است .حدود ۲۷ میلیارد تومان سند فاقد اعتبار داشته است به این معنی که بدون ردیف های اعتبار پیش بینی هزینه کرده است. پیشنهاد می شود مجری این طرح تغییر کرده و این پروژه  به معاونت فنی و عمران واگذار شود.

  وی درادامه افزود :این پیشنهاد به تصویب اعضا در چهل و پنجمین جلسه شورای شهر تهران رسیده است. #شفافیت

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶)

 • معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به طرح ترافیک جدید گفت: این طرح ۲۶ درصد ترافیک را کاهش خواهد داد و روزهای آلوده نیز عوارض تعیین شده تغییر می‌کند .

  حبیب زاده با بیان اینکه این طرح چند وجه مثبت دارد، گفت: یکی از وجوه مثبت این طرح آن است که در آن عوارض برای همه یکسان تعریف شده است و افراد می‌توانند سفر خود را مدیریت کنند و در بدترین حالت هم هزینه پرداختی کمتر از شرایط فعلی است. سقف ورود خودروها به میزان ۲۰ هزار خودرو کاهش خواهد یافت و همین امر آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.

  او ادامه داد: پس از سه ماه طرح زوج و فرد به این طرح اضافه خواهد شد و یکی از نکات مثبت طرح ترافیک جدید این است که در روزهای آلوده عوارض تعیین شده تغییر می‌کند این طرح ۲۶ درصد ترافیک را کاهش خواهد داد و همه موارد در کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک بررسی شده و همچنین چندین جلسه رسمی و غیررسمی با نهادهای دانشگاهی برگزار شده است.

  معاون نظارت شورای شهر با تاکید بر اینکه از نظرات همه کمیسیون‌ها استفاده شده‌است افزود: در جلسه‌ای از کمییسون‌های مختلف شورای شهر برای اظهارنظر دعوت شد و پیشنهادهایشان ارائه شد حتی پیشنهادات افرادی که در جلسه حضور نداشتند مانند خداکرمی هم برای شهرداری ارسال شد.#طرح_ترافیک

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • حبیب زاده: متروی تهران می تواند از طریق سه منبع ضمن تکمیل خطوط ۶ و ۷ و نیمه شمالی خط ۳، تمامی پایانه ها را بسازد

  افشین حبیب زاده عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران با تأیید گزارش مندرج شده در سند تحویل و تحول شهرداری که از سوی شهردار تهران در جلسه شورا قرائت شد، به مشکلات متروی تهران اشاره و عنوان کرد: ۴۰ درصد از بودجه سال ۹۶ به حمل و نقل عمومی اختصاص داشت و این نسبت با کمی تغییر در سال ۹۷ نیز تکرار می‌شود اما مسئله اصلی این است که باید این رقم‌ها تخصیص داده شود و گرنه اگر این اعتبارات تامین نشود تنها اعدادی بر روی کاغذ خواهند بود.

  وی با بیان اینکه همگان به توسعه حمل و نقل عمومی اذعان دارند و باید در راستای توسعه آن فکری کرد، گفت: در جلسه اخیر شورای شهر دو فوریتی تصویب شد که بر اساس آن شورا به شهرداری اجازه داده است که ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت که در بودجه ۹۶ عمومی کشور به شهرداری‌ها اجازه انتشار داده شده بود را منتشر کنند که بازپرداخت ۵۰ درصد آن توسط دولت و ۵۰ درصد آن نیز توسط شهرداری تضمین می‌شود.

  حبیب زاده افزود: بر اساس تبصره‌های این مصوبه ۵۰ درصد این ۴۰۰۰ میلیارد تومان یعنی ۲۰۰۰ میلیارد تومان به خط ۶ و ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل خط ۷ مترو در نظر گرفته شده که رقم بسیار خوبی است.

   

  وی اظهار کرد: متروی تهران می‌تواند از طریق این سه منبع یعنی انتشار ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت، درآمد مجتمع‌های ایستگاهی و پرداخت مطالبات دولتی ضمن تکمیل خطوط ۶، ۷ و نیمه شمالی خط ۳ ،تمامی پایانه‌ها و … را بسازد. #مترو

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۲ بهمن ۱۳۹۶)

 • تذکر عضو شورا به شهرداری منطقه ۱۸: لزوم ارائه گزارش کامل فوت شهروند تهرانی و برخورد با ماموران خاطی

  حبیب زاده در سی و چهارمین جلسه شورای شهر تهران و در پی فوت یکی از شهروندان در تخریب ساختمانی توسط شهرداری در صحن شورا واکنش نشان داد و در تذکری گفت: متاسفانه ظاهرا فرد فوت شده شب را در گودالی به صبح می‌رساند که پس از بررسی‌های اولیه گزارش شد این شخص از جمله مالکان ملک مذکور بوده است که به دلایل نامشخصی همچنان به زندگی خود در آن ملک ادامه می‌داده و مامورین شهرداری به دلیل بررسی‌های ناقص خود قبل از تخریب متوجه این موضوع نشدند.

  حبیب زاده در ادامه گفت:‌ اگر چه هنوز زمان فوت شخص مذکور به طور قطعی از سوی پزشکی قانونی اعلام نشده است، اما اساسا تذکر من به شهرداری منطقه ۱۸ به جهت کم‌دقتی در بررسی‌های قبل از تخریب کامل ملک مذکور بوده است.

  حبیب زاده در پایان گفت: لازم است؛ شهرداری منطقه ۱۸ ضمن ارائه گزارش کامل از واقعه مذکور به شورای اسلامی شهر تهران هر چه سریعتر ماموران خاطی را شناسایی و به مراجع ذیصلاح معرفی کنند. #تخلفات_شهرداری #حقوق_شهروندی

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱ بهمن ۱۳۹۶)

 • مخالفت حبیب زاده با تخریب بخش سالمِ پلاسکو: کوتاه نمی‌آییم!

  حبیب زاده در حاشیه سی و چهارمین جلسه شورای شهر تهران در واکنش به اظهاراتی در خصوص تخریب بخش سالم پلاسکو بیان داشت: با توجه به مخالفت صریح سازمان میراث فرهنگی که در استعلام خودبه طور مشخص اعلام کرده موافق تخریب ساختمان نیست، اگر بنیاد  مستضعفان بخش سالم را تخریب کند، ظلم است.
  وی افزود به لحاظ سازه مشکلی در رابطه با ساختمان گزارش نشده است حتی مشاورین این ساختمان را بررسی کرده و در استعلام میراث فرهنگی نیز این مساله قید شده است. در ضمن طبق گزارش سازمان نظام مهندسی ساختمان آسیب جدی ندیده است و همه سازمان‌ها اصرار دارند که این ساختمان نباید تخریب شود. به نظر من باید از بنیاد که به تخریب اصرار دارد، این سوال پرسیده شود چرا ساختمانی که مشکل اصلی ندارد، باید تخریب شود.

  وی افزود: شهرداری پس از درخواست مالک می‌تواند، پروانه را صادر کند، اما باید مشخص شود که چرا باید این بخش از ساختمان تخریب شود، حتی کسبه اعلام آمادگی کردند که هزینه‌های تاسیسات و بازسازی ساختمان را تقبل می‌کنند. بنابراین این ساختمان می‌تواند با اندکی تغییرات به کار خود ادامه دهد و ما در برابر تخریب آن می‌ایستیم و کوتاه نمی‌آییم. #پلاسکو #ایمنی

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱ بهمن ۱۳۹۶)

 • حبیب زاده:شورایاری‌ها اجازه فعالیت اجرایی و سیاسی ندارند

  حبیب‌زاده در واکنش به انتقاداتی که به نحوه فعالیت‌ شورایاری‌ها می‌شود، گفت: ما معتقدیم بر اساس قانون در هیچ کدام از وظایف شوراها کار اجرایی ذکر نشده است و همان طور که از اسمشان مشخص است شورایاری‌ها یار  شورای شهر هستند و باید برای شناسایی نارسایی‌ها در سطح محلات و انتقال مشکلات و نارسایی‌ها به اعضای شورای شهر فعالیت کنند، اما در دوره گذشته یک سری اقدامات اجرایی به شورایاری‌ها واگذار شده بود، برای مثال اداره سرای محله یا آنکه مبالغی را با عنوان تنخواه برای هزینه‌کرد به آنها اختصاص می‌دادند.

  عضو ستاد هماهنگی شورایاری‌ها با تاکید بر اینکه شورایاری‌ها اجازه فعالیت اجرایی و  سیاسی ندارند،‌ ادامه داد: در ارتباط با مسائل سیاسی نیز شورایاری‌ها آیین‌نامه‌ای دارند که به صورت جدی از فعالیت سیاسی منع شده‌اند. یعنی شورایاری‌ها یک نهاد اجتماعی هستند که بر اساس آیین‌‌نامه‌ها باید در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی فعالیت کنند و اجازه کار سیاسی ندارند. #شورایاری

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۳ دی ۱۳۹۶)

 • نائب رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران اخذ معاینه فنی “برتر” را شرط ورود خودرو‌ها به محدوده طرح ترافیک دانست.

  حبیب زاده با اشاره به طرح ترافیک مصوبه دولت، گفت: محدوده‌های طرح ترافیک تغییری نمی‌کند و تنها نام این محدوده‌ها دچار تغییراتی می‌شود.در این طرح دو نوع معاینه فنی برتر و عادی خواهیم داشت که بر اسای معاینه فنی برتر خودرو‌ها با سخت گیری بیشتری مورد معاینه قرار می‌گیرند.

  حبیب زاده با بیان اینکه بالغ بر ۵۰ درصد خودرو‌های فعلی در معاینه فنی برتر رد صلاحیت می‌شوند، تصریح کرد: این طرح عادلانه است و بدین صورت نیست که ۱۱۸ هزار مجوز برای ۱۱۸ هزار خودرو صادر شود و هر کس بخواهد قادر باشد وارد محدوده طرح ترافیک شود و باید عوارض محدوده را پرداخت کند.

  وی با اشاره به اینکه در طرح جدید ترافیک محدودیتی برای خودرو‌های ورودی به طرح، مطرح نیست، ادامه داد: در این طرح، فروش روزانه، کارت شناور و مجوز جدید وجود ندارد و برای هر خودرو با ورود به محدوده طرح ترافیک طبق محاسبات هر زون، مبالغی از شارژ کارت‌های صادر شده کسر می‌شود.او همچنین با اعلام اینکه در این طرح جدید، مجوزی به فروش نخواهد رسید، اظهارکرد: ما نمی‌توانیم تردد مردم به یک محدوده را ممنوع کنیم و در همه جای دنیا این محدودیت را با دریافت عوارض کنترل می‌کنند؛ همچنین اگر این تردد در ساعات پیک ترافیک صورت گیرد، حداکثر عوارض دریافت می‌شود.

  حبیب زاده اذعان کرد: شورا پیشنهاد داده است که یک زون نیز شامل کل شهر تهران باشد که در مواقع آلودگی بتوان عوارضی قابل توجه را به منظور جلوگیری از تردد بیش از حد تعریف کرد؛ اما خودرو‌های سواری بیشترین نقش را در آلودگی هوا ندارند و بحث ترافیک نیز موضوع دیگری است.#طرح_ترافیک

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۸ دی ۱۳۹۶)

 • انتقاد حبیب زاده از پراکندگی فعالیت های پژوهشی و عدم تمایل شرکت ها به نشان دادن سود

  حبیب زاده در سی و پنجمین جلسه شورا و بعد از استماع گزارش میرزایی معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: عدم تمرکز مالی متاسفانه امروز شرایطی بر سازمان ها و شرکت ها حاکم است که تا تصور استقلال از شهرداری و شورا می شود، تمایل به نشان دادن سود ندراند.

  وی افزود: پراکندگی در وظایفی که از یک جنس و شکل و ماهیت برخوردارند مثل پراکندگی در فعالیت های عمرانی در معاونت های مختلف و همچنین در شرکت ها و سازمان ها و نیز کم توجهی به مشارکت مردم در مرحله تصمیم سازی به دلیل نبود یک سیستم مشخص و کانالیزه از دیگر مواردی است که باید در تدیون برنامه سوم ۵ ساله شهرداری مورد توجه قرار گیرد. در تحقق این امر با وجود سمن ها و شورایاری ها در گذشته کمتراز نظرات این گروه ها استفاده شده است. پراکندگی در فعالیت های پژوهشی و اقدام جزیره ای که موجب کاهش هم افزایی های مطالعاتی می گردد از جمله دیگر مواردی است که باید به آن اشاره کرد.

  حبیب زاده در این رابطه اظهارداشت: لزوم بازنگری در اساسنامه ها و چارت تشکیلاتی سازمان ها و شرکت ها به دلایل مختلف از جمله بندهای مغایر قانون در اساسنامه مذکور مانند اساسنامه سازمان املاک و همچنین توجه بیشتر به وجه نظارت بر عملکرد ها خصوصا در فعالیت شرکت ها و سازمان ها نیز در تدوین برنامه سوم باید مورد تاکید قرار گیرد. متاسفانه برخی گزارش ها نشان می دهد در این زمینه شهرداری با ضعف جدی مواجه بوده است. #شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۲ دی ۱۳۹۶)

 • انتقاد عضو شورا به هزینه‌کرد سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری/ درآمدهایی که به خزانه شهرداری نمی رود

  افشین حبیب زاده در  سی و چهارمین جلسه شورا به سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران تذکر داد.

  وی در این رابطه گفت: طبق ماده ۸۴ قانون شهرداری مؤسسات وابسته به شهرداری از قبیل لوله‌کشی، آب، برق، اتوبوسرانی که دارای شخصیت حقوقی بشوند می‌توانند با اصول بازرگانی اداره شوند. اساسنامه این قبیل مؤسسات باید به تصویب انجمن شهر و موافقت وزارت کشور برسد. با نگاهی به متن ماده قانونی فوق که منجر به تشکیل دهها سازمان و شرکت در شهرداری تهران شده است می‌توان به روشنی انحراف تصمیم‌گیری‌های فعلی با روح و متن و نظر قانون‌گذار را دریافت.

  وی افزود: این شرکت‌ها و مؤسسات به هیچ عنوان انتفاعی نبوده و وظیفه خدمت‌رسانی به مردم را بر عهده داشته‌اند در حالی که اکنون انواع و اقسام شرکت‌ها و سازمان‌ها در شهرداری به شیوه‌های مختلف به کسب درآمد و هزینه مبادرت می‌ورزند. #شفافیت #درآمد

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۱۰/۱۰)

   

 • ضعف فعالیت های عمرانی در تصمیم گیری های مقطعی، زودهنگام و بدون پشتوانه مطالعاتی

  رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران تصمیم گیری های مقطعی، زودهنگام و بدون پشتوانه مطالعاتی را ضعف فعالیت های عمرانی دانست و بر ضرورت اصلاح این موضوع در مدیریت جدید شهری تاکید کرد.

  افشین حبیب زاده رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران پس از ارائه گزارش معاون فنی و عمرانی شهر تهران گفت: بررسی ها نشان می دهد که معاونت عمرانی شهرداری تهران با نقاط قوت و ضعفی در گذشته فعالیت کرده است.وی نقطه قوت این معاونت را پرسنل کارشناس آن دانست و گفت: نقاط ضعف این معاونت ناشی از تصمیم گیری های مقطعی، زود هنگام و بدون پشتوانه پیوست های مطالعاتی است.

  عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: از جمله اینگونه پروژه ها می توان به پل طبقاتی صدر و تونل توحید اشاره کرد که امروز شهر را با چالش هایی مواجه کرده است.وی با اشاره به ماموریت نگهداشت پل و ابنیه این معاونت در شهر تهران گفت: به دلیل پایین بودن ردیف بودجه این ماموریت قابلیت اجرایی شدن را ندارد این در حالی است که عدم نگهداری پل ها و ابنیه شهر ضمن خطرناک بودن در نهایت موجب اتلاف سرمایه های شهر می شود که ضروری است در تدوین بودجه سال ۹۷ به آن توجه شود.

  حبیب زاده به گودهای شهر تهران اشاره کرد و گفت: ۲۰۰ گود رها شده در شهر تهران وجود دارد این در حالی است که در زمان بروز خطرات به واقع نمی توانیم اعلام کنیم که چه کاری می توانیم در خصوص آنها انجام دهیم و باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهیم.#مدیریت_شهری #بودجه

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۱۰/۵)

 • پرسش‌نامه شورای‌عالی اصلاحات در مرحله تصمیم‌گیری

  افشین حبیب زاده عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آخرین روند تصمیم گیری در این شورا اظهار کرد: در حال حاضر، کمیته ای در شورای عالی اصلاح طلبان تعیین شده که در حال بررسی پرسش نامه های توزیع شده میان اعضای شورای عالی و شوراهای عالی استانی است. وی در همین باره افزود: نتایج این پرسش نامه ها استخراج شده و در حال حاضر مشغول تحلیل روی آن ها هستیم اما هنوز به مرحله تصمیم گیری نرسیده ایم. #شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۹/۲۵)

 • دو معبربان‌ خاطی به دادگاه معرفی می‌شوند/ لزوم بررسی آیین‌نامه انضباطی پیمانکاران

  معاون نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه دو معبربان خاطی که به دستفروشان تعرض کرده بودند به دادگاه معرفی می‌شوند، گفت با معاون خدمات شهری و معاون مناطق شهرداری تهران درباره این موضوع تماس گرفتیم و از آنها خواستیم تا گزارشی را درباره این ماجرا برای ما ارسال کنند.

  در گزارش شفاهی معاونان شهرداری بیان شده بود که این افراد به سرعت توسط بازرسی شهرداری تهران شناسایی شده و پرونده‌های آن‌ها به کمیته انضباطی ارسال شده و در حال حاضر از کار معلق شده‌اند و با تشکیل پرونده به دادگاه معرفی خواهند شد.#دستفروشی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۹/۲۴)

 • تکمیل پروژه های رفاهی خواست اصلی شهروندان است

  عضو شورای شهر تهران با اشاره به نشست ملاقات مردمی شهردار منطقه ۶ با شهروندان گفت: شهروندانی که در جلسه حضور داشتند بیشتر رای کمیسیون ماده صد داشتند و بر اساس بخشنامه شهردار تهران بعد از صدور رای کمیسیون ماده صد، مناطق هیچ توافقی را نمی توانند انجام دهند و بر اساس همین دستورالعمل باید به درخواست های شهروندان رسیدگی شود.

  حبیب زاده با بیان اینکه نقطه قوت منطقه ۶ تمرکز مراکز اداری،علمی دانشگاهی و خدماتی بهداشتی است گفت: می توان از این ظرفیت برای بهبود خدمت رسانی به شهروندان بهره برد. #بازدید

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۹/۲۳)

 • لحن اعضای شورا در جلسات با شهردار همیشه صریح است!

  در پی خبر منتشر شده مبنی بر ایجاد تنش در صبحانه کاری میان اعضای شورای شهر و شهردار تهران معاونت نظارت این شورا واکنش نشان داد.

   افشین حبیب‌زاده، عضو شورای پنجم شهر تهران در این باره گفت: در جلساتی که با آقای نجفی برگزار می‌شود همه اعضای شورا موضوعات مدنظر خود را صریح مطرح می‌کنند و آقای دکتر نجفی نیز پاسخ می‌دهد.بنابراین وجود تنش در جلسه را تکذیب می‌کنم.

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۹/۲۱)

 • اعلام اسامی افراد و موسساتی که املاک شهرداری بدون مجوز به آنها واگذار شده است

  معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سازمان املاک و مستغلات شهرداری در دوره مدیریت پیشین بدون مجوز شورا املاکی را به افراد و موسسات مختلف واگذار کرده است، گفت: منتظر هستیم؛ اسامی و مشخصات افرادی که این املاک را دریافت کردند به شورا ارسال شود. همچنین مهلتی را مشخص کرده‌ایم که پس از آنکه شورا این اطلاعات را دریافت کرد، این لیست در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

  بر اساس قانون شوراها، وظایف نظارتی شورای اسلامی شهر بسیار مشخص است. ماده ۷۱ قانون شوراها، وظایف این شورا را مشخص کرده است، این ماده ۳۴ بند دارد و برخی به صورت مشخص به عنوان نظارت اختصاص دارد.# نظارت #شفافیت

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۹/۱۱)

 • جزئیات احداث ساختمان جدید پلاسکو در سالگرد حادثه

  به گفته ی حبیب زاده در نهایت اعضای شورای شهر صورتجلسه‌ای را تنظیم کردند که از شهرداری درخواست شد تا همکاری لازم را با بنیاد مستضعفان برای ساخت پلاسکو انجام دهد. بر اساس این صورتجلسه مقرر شد شهرداری تهران اقدامات لازم را جهت دستور نقشه و مجوزهای لازم در مورد عملیات ساختمانی با حفظ حقوق مکتسبه بهره‌برداران و مالکان انجام دهد و این در حالیست که همواره شهردار تهران به پلاسکو نظر مثبت داشته و بارها عنوان کرده تا جایی که امکان دارد شهرداری به پلاسکو کمک کند.

  حبیب زاده افزود: با توجه به الحاق ۴۰۰۰ متر زمین مجاور پلاسکو، با حفظ حقوق مکتسبه بهره برداران، ساختمانی ۱۰ تا ۱۱ طبقه ساخته شود اما آنچه که مهم است اینکه اتفاق بسیار بزرگی رخ داده است چرا که جمع کردن همه طرفین موضوع دور یک میز و کسب رضایت آنها بسیار سخت است.#پلاسکو #ایمنی

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۹/۹)

 • سهم ۲۵ درصدی موسسه تصویر‌شهر در فیلم «ماجرای نیمروز»

  امروز با سید محمود رضوی (تهیه کننده فیلم) قرارداد مشارکت در ساخت فیلم ماجرای نیمروز را مرور کردیم. سهم موسسه تصویر شهر ۲۵ درصد بود که طبق قرارداد سهم این موسسه وابسته به شهرداری پرداخت شده است.

  صفحه شخصی توئیتر،( ۱۳۹۶/۹/۹)

 • تهران در آستانه قفل شدن است

  وی با بیان اینکه شورای عالی ترافیک ۳۲ مصوبه در زمینه ترافیک داشته که حدود ۲۰ مصوبه آن مربوط به تهران است، گفت: یکی از مصوبات این شورا، محدود سازی خودروهای تک سرنشین بود و این در حالیست که ۶۰ درصد خودروهای متردد در تهران یعنی حدود ۲.۷ میلیون، تک سرنشین هستند اما در میان برنامه‌های ارائه شده به این مهم بی توجهی شده است.#ترافیک

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۹/۷)

 • بازپس‌گیری سایر سوله‌های بحران/ شهرداری باید در ارائه کمک‌ها باحساسیت بیشتر عمل کند

  به جهت برخی تصمیم‌گیری‌های غیرمسوولانه که البته در سایر حوزه‌ها نیز مشاهده می‌شود، شاهد این بی‌انضباطی‌ها در واگذاریها هستیم. به نظر بنده شهرداری باید درارائه کمک ها باحساسیت بیشترعمل کند؛ چرا که دارایی شهرداری متعلق به عموم شهروندان تهرانی است و هرگونه کمکی باید با اطلاع رسانی و شفافیت کامل صورت گیرد تا مردم بدانند مدیریت شهری چگونه ازاموال آنها حراست می کند و نباید به گونه‌ای عمل شود که مردم در فرآیند نحوه ارائه این کمکها قرار نگیرند.#زلزله #ایمنی 

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۹/۳)

 • پیاده راه ۱۷ شهریور وضعیت مناسبی ندارد و به منطقه ویژه آسیب های اجتماعی تبدیل شده است

  اهالی پیاده راه ۱۷ شهریور به شدت از این پروژه گله مند هستند و در برخی از کوچه ها معتادان جلوی درب خانه ها می خوابند و مردم مجبورند از روی معتادان رد شوند.این پیاده راه معضلات ویژه ای برای اهالی منطقه ایجاد کرده که با مشکلات قدیم آن متفاوت است. کسبه ورشکست شده اند و در طوماری که به امضای همه اهالی رسیده اهالی این منطقه از وضعیت این پیاده راه ناراضی هستند.معضلات اجتماعی جدی در این پیاده راه ایجاد شده و شهروندان آن از سال های پیش پیگیر حل مشکلات هستند که تاکنون جوابی نگرفته اند.#آسیب‌های_اجتماعی

  (وبسایت خبرگزاری مهر ۱۳۹۶/۸/۲۲)

 • تعیین ساز و کار مشخص برای قراردادهای بالای یک میلیارد تومان فرصتی در جهت شفافیت عملکرد شهرداری است

  عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره ساز و کار قرار گرفتن قرار دادهای بالای یک میلیارد در سامانه شهرداری تهران می گوید: قرار شد شهرداری تهران گزارش ۱۰۰ روزه فعالیت های خود را ارائه کند که منتظر گزارش شهرداری هستیم و فکر می کنیم اگر گزارش شهرداری ارائه شود خود به خود این امکان هم فراهم خواهد شد.

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۸/۱۹)

 • انتخاب حبیب زاده به عنوان نماینده شورا در کمیسیون مناقصات در بیستمین جلسه علنی شورای شهر.

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران۱۳۹۶/۸/۱۶)

 • در فعالیت شورای محلات خلأ قانونی وجود دارد

  حبیب زاده در نطق هجدهمین جلسه شورای شهر گفت: فعالیت شورای محلات برخاسته از روح حاکم برقانون بوده اما فقط خلأ موجود خلأ قانونی است که از تکالیف مجلس بوده و باید آن را رفع کند. ضرورت تشکیل شورای محله ازدومنظر قابل توجه وتاٌمل است. اول ازمنظرقانونی وجایگاه آن درقانون اساسی ،چه به لحاظ ذکرنام ونقش آن دراصل هفتم وچه به لحاظ ذکرکارکرداصلی شوراهادراصل یکصدم قانون اساسی ،ودوم ازمنظرجایگاه مردم درحکمروایی شهری.  براساس تحقیقات انجام شده حکمروایی شهری موجب بازسازی جامعه مدنی، کاهش فقروجدایی گزینی های اجتماعی، افزایش مشارکت ومداخله افراد، کاهش فساد، ایجاد فرصت وامکان برای مردم جهت تحقق خواسته هاوآرزوها و اعتلای امنیت وبرابری وپایداری است.حکمروایی شهری باعث کاهش مداخله ونقش دولت وتبدیل آن به یک نهادهماهنگ کننده وحافظ قوانین خواهدشد. #شورایاری #در_شورا #مشارکت

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۸/۹)

 • افزایش اختیارات شورای محله براساس قانون/واگذاری انتخاب شهردار ناحیه و منطقه به شورایاری‌ها

  حبیب زاده در نطق پیش از دستور با تاکید بر وجود خلا قانونی در راستای رسیدن به مفهوم واقعی شورای محله پیشنهاد داد: قانون مورد نظر ضمن برگزاری انتخابات مستقل برای شورای محل همزمان با انتخابات شورای شهر می‌تواند وظایف شورای محله را به گونه‌ای تعیین کند که کلیه امور محله به این شوراها واگذار شود و از جمله این اختیارات می‌توان به تعیین مدیر محله، شهرداران ناحیه و منطقه و حتی برخی ضوابط که جنبه محلی دارند اشاره کرد. درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصاد محلی هم می‌تواند صرف مشکلات خود محله شده و شورای محلات از توانایی افراد بر تصمیم‌گیری و اجرای آن بهره‌مند شوند. شورای شهر نیز در مواردی که جنبه عمومی دارد ورود خواهد کرد. #در_شورا

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۸/۹)

 • درخواست می‌کنیم بازرسین وزارت کار گزارش مبسوطی از علل حادثه انفجار پالایشگاه شهید تندگویان به شورای ارائه کنند تا در صحن قرائت شود

  وی با بیان اینکه یکی از علل اساسی این حادثه به نظر می‌آید کم‌توجهی به رعایت نکات ایمنی باشد، گفت: همواره از این زاویه آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری دیده‌ایم و همچنین درخواست می‌کنیم سازمان آتش‌نشانی نیز گزارش دیگری در این خصوص تهیه تا در صحن ارائه شود.#ایمنی  #شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۸/۷)

 • واکنش عضو شورا به مسدود شدن خیابان سی تیر توسط شهرداری: شورا مجوزی نداده است

  حبیب زاده: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته در حال حاضر در ابتدای خیابان سی تیر اقدام به فروش غذا می‌شود که البته در این بخش نیز باید نظارت کافی در بخش صورت بگیرد که سایر دستگاه‌ها باید در این زمینه ورود کنند. هر اقدامی در سطح شهر باید با نظات شورای شهر تهران باشد و شهرداری نیز مجری وظایف قانونی و مصوبات شورای شهر است.

  نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: به هر ترتیب شورای شهر تهران تا قبل از هرگونه بررسی کارشناسی و تصمیم گیری در صحن علنی مخالف بستن خیابان سی تیر است .

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۸/۳)

 • پیشنهاد تشکیل شورای اداری شهر تهران برای رفع مشکلات شهر

  در شانزدهمین جلسه این شورا با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات موجود در مواجهه شهرداری، شورای شهر و نهادهای مختلف فعال در سطح شهر تهران که به علت عدم وجود مدیریت یکپارچه در شهر تهران می‌شود، حبیب زاده پیشنهاد داد:  شورای شهر تهران متولی شود و شورای اداری شهر تهران در محل شورا و با حضور مدیران اداری شهر تشکیل دهد.

  (وبسایت خبرگزاری تسنیم ۱۳۹۶/۸/۲)

 • تذکر به شهرداری تهران در مورد گود کنار برج میلاد

  تعداد گودها زیاد نیست به گونه‌ای که حدود ۳۵ گود رها شده و ۳۵گود پرخطر داریم که الزاما رها شده نیستند.معتقدیم مقاوم سازی برج میلاد هرچه سریعتر انجام شود و در این زمینه به شهرداری هم تذکر دادیم و منتظر پاسخ شهرداری هستیم.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۸/۱)

 • درخواست حبیب زاده برای یگیری مصوبات شورای عالی هماهنگی ترافیک

  او در این جلسه با اشاره به متن مصوبات شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور که در تاریخ ۹۵/۱۰/۱۵ برگزار شده، گفت: موضوعات خوبی در این شورا مصوب شده که تأثیر قابل توجهی در کاهش آلاینده‌های هوا دارد که متأسفانه برخی از این مصوبات مورد غفلت قرار گرفته است.# آلودگی_ هوا

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۷/۲۵)

 • با مرور برخی بندهای مصوبه مشخص می‌شود که برخی موارد کاملا مورد غفلت قرار گرفته است

  این موارد عبارتند از محدود سازی تردد خودروهای تک سرنشین، تردد خودروهای سنگین، برخورد با ناوگان فرسوده سنگین و مدیریت سفرهای ورودی به شهر. با توجه به این موارد و نزدیک شدن روزهای سرد و افزایش آلایندگی لازم است مراجع مشخص در این صورت جلسه هر چه سریعتر اقدامات لازم را به انجام برسانند.# آلودگی_ هوا

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۷/۲۵)

 • حبیب‌زاده: اطلاعی از عملکرد ۱۲ ساله شهرداری در خصوص برخی مصوبات نداریم!

  شین حبیب‌زاده در دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: در سال ۸۴ شورای شهر مصوبه‌ای مبنی بر الزام شهرداری تهران بر تهیه و اجرای دستورالعمل ارائه خدمات فرهنگی ، اجتماعی، رفاهی و… به کارکنان شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه داشته، اما هیچ‌گونه اطلاعاتی در خصوص متن و دستورالعمل‌ها و عملکرد دوازده ساله طرح وجود ندارد. واگذاری املاک به صورت زمین یا واحد مسکونی به صورت آپارتمان و ویلایی به برخی اشخاص و یا تعاونی‌ها نیز که در دوره گذشته مسئله آفرین شد در قالب دستورالعمل مذکور صورت گرفت.

  معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهردار باید برای جلوگیری از مسائل مشابه ضمن اعمال مراقبت بیشتر گزارشی از عملکرد دوازده ساله از طرح و دستورالعمل‌های فوق الذکر به شورا ارائه دهد، گفت: برخی از رسانه‌ها با وجود اهمیت تذکرات پیش از دستور آنها را به خوبی منتشر نمی کنند و بیشتر تصویب مصوبات را از وظایف شورا می‌دادند. #شفافیت #مصوبات_شهرداری

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۳۹۶/۷/۱۸)

 • شهرداری اگر اصرار به واگذاری ساختمان و املاک خود به افراد غیر را دارد باید از شورا مجوز بگیرد

  شهرداری بر اساس یکی از بندهای ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها می‌تواند بهره برداری از املاک و ساختمان‌های خود را به نهادها و سازمان‌های دیگر بدهد.شهرداری تنها اجازه این را دارد که ساختمان‌های خود را برای بهره برداری به نهادهای دیگر بدهد و این شامل واگذاری و فروش نمی‌شود.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۷/۱۸)

 • بازدید از منطقه ۱۵ تهران

  بازدید رئیس فراکسیون کارگری مجلس و حبیب زاده (معاون نظارت شورای شهر) از منطقه ۱۵ تهران

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۷/۱۷)

 • در این جلسه طبق اعلام قبلی بررسی نامه‌های یکی از سازمان‌های نظارتی در دستور کار قرار گرفت که این نامه‌ها محرمانه بودند

  قاعدتا با توجه به محرمانه بودن نامه‌ها نمی توان محتویات آنها را رسانه‌ای کرد اما به طور کلی نامه‌ها مربوط به شهرداری و شورای سابق بوده که در جلسه دیروز مورد بحث قرار گرفت.# غیرعلنی

  (وبسایت خبرگزاری تسنیم، ۱۳۹۶/۷/۱۷)

 • گزارشاتی که از سوی نهادهای نظارتی به دست شورا رسیده، جنبه محرمانه دارد و باید در یک جلسه غیرعلنی بررسی شود.

  این اولین باری است که شورای پنجم طی چهل روز گذشته جلسه غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌کند و همین موضوع انتقاداتی را به دنبال داشته است. با این‌حال افشین حبیب‌زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران، معتقد است؛ برگزاری جلسه غیرعلنی با  موافقت دوسوم اعضای شورای شهر به هیچ وجه غیرطبیعی نیست و برخی رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی با اهداف مشخص از محل شورا اخبار نادرست منتشر می‌کنند. # غیرعلنی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۷/۱۵)

 • وجود ۲۵هزار واحد ناایمن در بازار تهران/ ایمن‌سازی تأسیسات برق بازار کلید خورد

  ۸۰ درصد آتش سوزی‌های بازار به علت تاسیسات برقی بوده است که اگر این مشکل مهم مرتفع شود ۸۰ درصد از خطرپذیری بازار کاسته می‌شود. بر همین اساس جلسه‌ای با حضور مسئولان مختلف برگزار کردیم و موضوع ساماندهی تأسیسات برق بازار در دستور کار قرار گرفت.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۷/۱۴)  

 • ۳ تذکر درخصوص بخشنامه جدید شهردار تهران

  طبق ماده ۷۳ قانون شوراها این تذکر را به اطلاع شهردار می رسانم من سه درخواست دارم نخست اینکه لیست کامل املاکی که به شرکت های کارگزاری از سوی شهرداری تهران واگذار شده ارائه شود همچنین مبلغ چک های واگذار شده به شرکت های کارگزار به تفکیک شرکت ها اعلام شود و مبلغ تسویه شده با پیمانکاران شهرداری از سوی شرکت های کارگزاری و نحوه آن به تفکیک نوع تهاتر مشخص شود.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۷/۲)

   

 • ضروری است که همه به شهرداری در انتضاب مدیران اعتماد کنیم

  درست است که برخی گروه‌ها به شهردار تهران برای انتخابات و انتصابات اخیر مشاوره داده‌اند، اما امروز که انتصابات معاونان شهردار به نیمه راه خود رسیده و شهردار تقریبا نیمی از کابینه مدیریت شهری خود را انتخاب کرده است، صحیح و اخلاقی نیست که با واژگانی همچون پیر یا بازنشسته از این مدیران توانمند یاد کنیم.#انتصابات

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۶/۲۵)

 • تمام اتوبوس‌های گازسوز تهران فرسوده‌اند/جایگزینی مخازن به ۵ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد

  با توجه به اینکه اتوبوس‌های بالای ۸ سال فرسوده محسوب می‌شوند و در حال حاضر  ۹۴۸ اتوبوس بین ۶ تا ۸ سال عمر دارند و به زودی به چرخه اتو‌بوس‌های فرسوده اضافه خواهند شد‌،  بیش از ۵ هزار اتوبوس فرسوده در تهران خواهیم داشت.# حمل_و_نقل

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۲۴)

 • انتقاد به بی‌توجهی شهرداران مناطق به آرای کمیسیون ماده ۱۰۰

  مذاکره و تفاهم میان مالکین متخلف و شهرداری پس از احکام ماده ۱۰۰ متوقف می‌شود.این تفاهم خلاف قانون بوده و گزارش سازمان بازرسی کل کشور هم به این موضوع تأکید دارد.حبیب زاده در همین رابطه از رئیس شورای شهر درخواست کرد: در اسرع وقت دستور منع این تفاهم پس از حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر شود، زیرا مذاکره بعد از آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ مشکلات زیادی از لحاظ مبارزه با فساد دارد؛ تا آنجا که برخی از مالکان منتظر حکم قلع و قمع هستند.

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۶/۲۱)

 • انتخاب حبیب زاده به عنوان نماینده ماده ۸

  حبیب زاده در هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، با ۱۹ رأی به عنوان نماینده ماده ۸ انتخاب شد. در کمیسیون ماده ۸، دستورالعمل انضباطی بهره برداران از اماکن میادین و غرف سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران آمده است.

  (وبسایت نسیم آنلاین، ۱۳۹۶/۶/۲۱)

 • جلسات شورا باید ثبت شود.

  از آغاز جلسات شورا درخواست کردیم متن ثبت شده جلسات را در اختیار ما قرار دهند، اما به ما اعلام شد که مذاکرات تا به امروز ثبت نمی‌شده است. در خواست می‌کنیم مشروح جلسات ثبت شود.#شفافیت

  ( وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۹)

 • گود برج میلاد در وضعیت اضطراری قرار دارد

  این گود سال‌ها پیش حفر شده و به روش نیلینگ پایدار سازی شده اما این پایداری دائمی نیست و اکنون زمان آن منقضی شده است و باید مجدداً پایدارسازی شود چرا که انجام نیلینگ زمان مشخصی دارد و باید پس از انجام نیلینگ سریعا دیوار حائل و ساختمان در گود ساخته شود.#ایمنی

   (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۸)

 • رسیدگی به وضعیت ساختمان پلاسکو در اولویت قرار گیرد/ ۳۶۰ واحد بلاتکلیف هستند

  دلیل ممانعت دادستانی در استفاده و شروع به کار بخش شمالی به خاطر گزارش شهرداری تهران است. نزدیک به ۳۶۰ واحد در ساختمان شمالی وجود دارند که در وضعیت بلاتکلیفی هستند. ضروری است شهرداری تهران نسبت به این مساله ورود کند و وضعیت ساختمان شمالی پلاسکو را مورد بررسی قرار دهد تا اگر مشکلی در تاسیسات و آتش نشانی است،  برطرف شود.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۴)

 • تکلیف گود برج میلاد مشخص شود

  شهرداری باید هرچه زودتر عملیات پایدارسازی این گود را به نتیجه برساند و ضرورت دارد هرچه سریع‌تر سنسورهای حرکتی بازرسی شوند.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۴).

 • ما به وعده‌هایی که در زمان انتخابات به مردم داده بودیم، پایبندیم و همچنان، شفافیت و اعتقاد به جریان آزاد اطلاعات در اولویت ما است و این موضوع را فراموش نخواهیم ‌کرد.

  طی ۳ ماه آینده، گزارشی از وضعیت شهرداری و آنچه در حوزه اجرایی شهرداری اتفاق افتاده‌، منتشر خواهد شد و ما سعی داریم، وظیفه خود را برای شفاف‌سازی درست انجام ‌دهیم.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۳)

 • مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به فراموشی سپرده شده‌است.

   بر اساس ماده ۲۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، شهرداری‌ها، مجریان، مهندسان، مالکان و کارفرمایان موظفند مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند و بر اساس ماده ۳۵ همان قانون مسئولیت نظارت عالیه به عهده وزارت راه و شهرسازی است. همچنین بر اساس مواد فصل چهارم آیین نامه اجرایی قانون وزارت راه و شهرسازی علاوه بر نظارت عالیه موظف است افراد جامعه را در راستای آگاهی بخشی در موقع اجرای مقررات ملی آموزش دهد و انتظار می‌رود این وزارتخانه بیش از پیش زمینه را برای اجرای این مقررات فراهم کند. فراموش نکنیم که همان طور که در مقدمه کمیته تخصصی مبحث  ۲۲ آمده؛ ساختمان یک سرمایه ملی است و عدم کنترل لازم بعد از ساخت آن خسارت‌های جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور بر جای می‌گذارد.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۱۳)

 • انقلاب بزرگ مالی در شهرداری با بخشنامه ممنوعیت هولوگرام

  این بخشنامه نشان می‌دهد که در حوزه مالی، شهرداری با بی‌انضباطی زیادی روبرو بوده است به عنوان مثال در یکی از بندها آمده است که پول‌های مؤدیان باید به حساب خزانه شهرداری و نه حساب دیگر واریز گردد که این نشان می‌دهد پیش از این پول‌ها در جای دیگری غیر از خزانه واریز می‌شده است.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ۱۳۹۶/۶/۵)

 • درخواست می‌شود مصوبه برج – باغ‌ها که آسیب بسیاری به شهر وارد کرده، لغو شود.

  در گام بعدی کلیه مجوزهای شورا که به شهرداری واگذار شده، لغو شده و بر اساس نیاز و خواسته شهرداری، هر کدام دوباره توسط شورا به شهردار داده شود؛ زیرا باید بدانیم چه مجوزی به شهردار داده و در جریان اختیارات شهردار قرار بگیریم.محسن هاشمی درخواست کرد حبیب‌زاده این درخواست را کتباً به هیأت رئیسه ارائه کند.# برج_ باغ

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۳۹۶/۶/۵)

 • حبیب زاده عضو کمیسیون عمران و حمل نقل پنجمین شورای شهر تهران شد.

  ( وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۶/۵)

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • حبیب زاده خطاب به نجفی: چه راه‌حلی برای رفع ضعف ساختاری در شهرداری تهران دارید؟

  یکی از نقاط ضعف شهرداری را عدم تعامل با سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با مدیریت شهری می‌دانم. این ضعف بخشی سیاسی و بخشی مدیریتی و بخشی ساختاری است.دو بخش اول را ورود نمی‌کنم، چرا که مطمئنم رفع خواهد شد، ولی در بخش ساختاری چه راه‌حلی برای رفع ضعف ساختار دارید؟ همانطور که می‌دانید دستگاه‌ها در حیطه وظایف خود اجازه ورود شهرداری را نمی‌دهند در حالی که مردم از شهرداری‌ها انتظار ورود در مدیریت شهری را دارند.#ساختار_شهرداری

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۵/۱۸)

 • حمایت از جریان آزاد اطلاعات کم‌هزینه‌ترین روش برای مبارزه و پیشگیری از فساد

  حبیب زاده: حمایت از جریان آزاد اطلاعات کم‌هزینه‌ترین روش برای مبارزه با فساد و پیشگیری از وقوع آن است. خبرنگاران به حمایت بیشتر دولت، مجلس و دستگاه قضا نیازمندند.

  صفحه شخصی توییتر،(۱۳۹۶/۵/۱۷)

 • حبیب زاده: شورای پنجم به دنبال لغو قراردادهای دقیقه نودی شهرداری

  در جلسه‌ای که نزدیک به یک ماه پیش میان اعضای شورا پنجم و شهردار تهران برگزار شد، قالیباف وعده داده بود که قراردادهای طولانی مدت در حال انعقاد را لغو خواهد کرد و ما به دنبال این هستیم که از صحت وعده قالیباف درباره لغو قراردادها مطلع شویم.

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۵/۸)

 • اصل بر علنی بودن جلسات شوراست

  -حبیب زاده: طابق قانون جلسات شوراها علنی است و جلسات غیرعلنی نیازمند رای اعضا، لذا اصل بر علنی بودن است و برگزاری جلسات غیرعلنی هفتگی جای تامل دارد.

  (صفحه شخصی توییتر، ۱۳۹۶/۴/۹)

 • حبیب زاده: تصویب فرآیند انتخاب شهردار تهران. 

  حبیب‌زاده با اشاره به اینکه تشریح جزئیات این فرآیند و شاخص‌های انتخاب شهردار آینده به عهده رئیس سنی شورای پنجم مرتضی الویری خواهد بود، ادامه داد: مقرر شد؛ هر عضو شورا سه نفر را به عنوان داوطلب برای شهرداری تهران معرفی و پیشنهاد کند. از میان کاندیداها هر کسی که حداقل ۵ رای کسب کند، وارد لیست اولیه کاندیدهای شهردار تهران خواهد شد.#شهردار

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۳/۲۷)

 • -حبیب زاده: تمامی استخدام های بی رویه سال های اخیری شهرداری تهران بر اساس مجوزها، قوانین و مقررات متعارف استخدامی در کشور باید بازبینی و بررس کارشناسانه شوند.

  تجمیع ساختمان های اداری و خارج کردنشان از بافت مسکونی شهر، ایجاد و تامین تسهیلات ارزان قیمت برای ترمیم بافت فرسوده، احداث مراکز امداد رسانی و مدیریت بحران در بخش های مختلف شهر تهران، نظارت دقیق به سازندگان خانه های مسکونی و رعایت استاندارهای حفظ انرژی، نوسازی ناوگان حمل و نقل و استفاده از انرژی های تجدید پذیر و همچنین افزایش خطوط و واگن های مترو تهران از برنامه های مهم اصلاح طلبان برای خدمت رسانی به شهروندان تهرانی است.

  (وبسایت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۶/۳/۷)

 • حبیب زاده: لزوم اجرای نظارت مالی آنلاین بر شهرداری تهران

  اعضای شورای شهر باید بتوانند با حسابرسی نوین و شفافیت در گزارش‌ها و همچنین آنلاین بودن گزارش‌های مالی جلوی بی‌قانونی در شهرداری تهران را بگیرند. به طوری که هرلحظه یک تیم حسابرسی باید به هزینه‌ها و درآمد شورای شهر نظارت داشته باشد. در این صورت بسیاری از مشکلات مالی شهر فساد انگیز در شورای شهر تهران حل و فصل خواهد شد.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۶/۳/۷)

پیش از انتخابات ۹۶

 • جایگاه طرح تفصیلی کجاست؟

  حبیب زاده: در سال۹۴ از ۹۳۵۶ پروانه ساختمانی ۸۰۶۹ پروانه به جهت تخلف به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال و اکثرا منجر به صدور مجوز شده، جایگاه طرح تفصیلی کجاست؟  #طرح _تفصیلی

  صفحه شخصی توئیتر(۱۳۹۶/۱/۲۳)

 • شهرداری تهران ۳ برابر وزارت راه پول از خزانه ملی دریافت کرده‌است

  حبیب زاده: سال ۹۵ شهرداری تهران سه برابر بودجه وزارت راه و شهرسازی از خزانه ملی پول دریافت کرده است اگر حمل و نقل در اولویت است پس آثار آن کجاست! # حمل_ و_ نقل

  صفحه شخصی توئیتر(۱۳۹۶/۱/۲۰)

 • حبیب زاده: مبحث ۲۲ مقررات ملی حلقه مفقوده ایمنی ساختمان.

  این مبحث که نقطه ثقل آن مراقبت و نگهداری ازساختمان ها است، بازدیدهای ادواری را درکلیه بخشهای ساختمان اعم از معماری، سازه، تأسیسات برقی و مکانیکی به منظور تأمین ایمنی، بهداشت، آسایش ساکنین، بهره دهی مناسب و جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه ازطریق اشخاص ذیصلاح الزامی می‌داند.#ایمنی

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران۱۳۹۵/۱۲/۱)

 • -حبیب زاده: امروز مدیریت شهری در ایران با چالشهای مهم و مختلفی روبرو است که برخی به علت کم توجهی و برخی نیز به علت مشکلات مالی در حال گسترش است که البته مسائل مالی خود معلول علت اول یعنی عدم پیش بینی درست وعدم ارائه راه حل پایداراست.

   

  فروش تراکم درشهرها – هرچندقانونی- یکی از راه های درآمدزا در مدیریت شهری است، اما آیا این امر به توسعه پایدار و متوازن در شهر لطمه ای نمی زند؟ . به نظر می رسد مدیریت شهری در اتخاذ تصمیمات کلان باید همواره با آینده نگری تبعات تصمیمات خود را بررسی و آنها را با معیارها و خطوط قرمزی که ترسیم می نماید بسنجد. معیارهایی که با محیط زیست و آسایش مردم و اساساً امکان تداوم مدیریت در سازمان یا شهر دست و پنجه نرم می کنند.#مدیریت_شهری

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۵/۹/۴)

 • حبیب زاده: احزاب چشم بیدار نظام‌های مردم‌سالار

  برخی احزاب فقط به عنوان نوعی دستگاه تبلیغاتی هستند که عمده فعالیت آن در دوره انتخابات بروز می‌نماید و موجب گرمی تنور انتخابات می‌شود و بلافاصله پس از پایان رقابت‌های سیاسی به اصطلاح کرکره‌ها را پایین کشیده و به دنبال کار خویش می‌روند. این درحالی است که به نظر می‌رسد فعالیت سیاسی احزاب به معنای واقعی زمانی تحقق می‌یابد که انتخابات فقط به عنوان بخشی از فرآیند فعالیت سیاسی مورد توجه قرار گیرد و احزاب بتوانند در طول دوران فعالیت زمینه‌های پویایی جامعه مدنی را فراهم آورند.#انتخابات

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۴/۱۰/۱۱)

 • -حبیب زاده: عملکرد شهرداری باعث افزایش قیمت زمین در تهران شده است.

  شهرداری در شهر تهران به محض آنکه با مشکل مالی مواجه می‌شود از شورای شهر یک مصوبه می‌گیرد و به سازندگان ساختمان‌ها اجازه می‌دهد تا بر طبقات خود یک طبقه اضافه کنند همین امر باعث شده که خانه‌هایی که فقط ۱۴ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد؛ به عنوان خانه‌های کلنگی و فرسوده شناخته شوند و به‌جای آن‌ها خانه‌های چند طبقه ببینیم که نمای شهری بدنبال این امر زشت می‌شود. اینگونه عمل کردن شهرداری تهران باعث شده که قیمت زمین در تهران ۳۷۵ درصد در طول چهار سال افزایش یابد یعنی سه برابر و این یک افزایش غیرمعمول است.

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۱۳۹۲/۱/۲۳)

افشین حبیب‌زاده

افشین حبیب زاده دکترای علوم سیاسی، مدرس دانشگاه و از فعالین سیاسی اصلاح طلبی است که در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز عضویت دارد

 • او از مدیران و موسسان خبرگزاری کار ایران(ایلنا) و عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار است.

 • حبیب زاده در دوره ی چهارم شورای شهر تهران به عنوان عضو علی البدل حضور داشته و اکنون نیز به عنوان نماینده پنجمین دوره شورای شهر تهران در کمیسیون عمران و حمل و نقل فعال است.