شورای پنجم

 • ۵هزار میلیارد ریال درآمد مازاد بر هزینه شهرداری در سه‌ماه‌ نخست

  سخنگوی شورای شهر تهران از مجوز شورا به شهرداری برای پاداش ۳۳ درصدی پرداخت نقدی و کامل عوارض از سوی مالکان خبر داد.

  به گزارش ایسنا، علی اعطا ظهر امروز با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای شهر، گفت: امروز شهردار تهران برای ارائه‌ای در خصوص میزان تاب‌آوری شهر تهران در زمان بروز زلزله به شورای شهر آمد و پیشنهادات کوتاه مدت و بلندمدتی برای کاهش مخاطرات ارائه کرد که از جمله می‌توان به طراحی اپلیکیشن تلفن همراه، لزوم تاسیس شهرک اسکان اضطراری، توسعه محله محوری مدیریت بحران و ایجاد شبکه مخابرات ویژه بحران اشاره کرد.

  وی با بیان اینکه همچنین امروز لایحه دو فوریتی تحت عنوان اصلاحیه مصوبه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران، از سوی شهرداری به صحن شورای شهر آورده شد، گفت: بر اساس قوانین هنگامی که لایحه‌ای با قید دو فوریت به صحن شورای شهر آورده می‌شود، دستور جلسه باید به دلیل بررسی این دو فوریت تغییر کند.

  وی افزود: شهرداری در این لایحه برای اینکه سیاست‌های حمایتی و تشویقی در زمینه ساخت و ساز و همچنین افزایش نقدینگی در دوره رکود داشته باشد، پیشنهاد کرده بود که برای پرداخت نقدی در دو ماهه پایان سال، پاداش استفاده از تسهیلات ویژه از ۲۲ درصد به ۳۳ درصد داشته باشند.

  وی ادامه داد: این پاداش مربوط به صدور پروانه، تثبیت واحدهای تجاری و اداری و … که مغایرتی با طرح تفصیلی نداشته باشد و تخلف هم نباشد در نظر گرفته شده است. اگر مالکان به صورت نقدی و کامل پرداخت‌های خود را انجام دهند، می‌توانند از تخفیف ۳۳ درصد بهره‌مند شوند.

  وی همچنین با بیان اینکه گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران نیز در سه ماهه فعالیتش بررسی شد، گفت: جمع کل درآمدهای شهرداری در سه ماهه اول فعالیتش ۲۳ هزار و ۹۴۹ میلیارد ریال بوده و این در حالیست که کل هزینه در این سه ماه ۱۸ هزار و ۹۸۵ میلیارد دلار بوده که حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال درآمدها بیش از هزینه‌ها بوده که نشان از مدیریت صحیح در دوره جدید دارد

  #هزینه

  #پاسخگویی

  #سخنگو

  (ایسنا، ۱۰ دی ۹۶)

 • خطاب به نجفی در سی و چهارمین جلسه شورا

  ? على اعطا پس از استماع سخنان شهردار تهران و ارائه گزارش #مدیریت_بحران در سى و چهارمین جلسه شورا

  از جناب آقاى دکتر نجفى تشکر مى کنم بابت گزارش خوب و دقیقی که ارایه کردند.
  چند نکته کوتاه را عرض مى کنم.

  ◀نکته اول اینکه نقشه های تدقیق شده پهنه های گسلى، در سال ۹۵ تدقیق و ابلاغ شده. به هر حال تعداد زیادی ساختمان روی این پهنه ها وجود دارد که تعداد زیادی بلندمرتبه نیز در آن هست.
  اولا لازم است زودتر کاربری های دارای اهمیت بالا را به تدریج جابه جا کنیم و ثانیا مراقبت ویژه داشته باشیم تدریجا وضعیت این گسل ها و حریم آن ها به وضعیت استاندارد و ضوابط نزدیک شود.

  ◀نکته دوم بحث فضاهای باز شهری است. در صحبت هایتان اشاره داشتید به طراحی شهرک اسکان موقت.
  قصد من هدایت توجهات به فضاهایی مانند پادگان قلعه مرغی (بوستان ولابت) یا پادگان صفر شش در شهر نیست.
  این نکته مهمی است که مراقبت ویژه داشته باشیم؛ این فضاها بر اساس تسامح های احتمالی تبدیل به جایی مانند بوستان مادر نشود که به جای فضای باز شهری، تبدیل به مجموعه ای از برج ها شده است.

  ◀نکته سوم و آخر؛ بحث کیفیت ساخت و ساز است.
  در این حوزه دستگاه ها و نهادهای مختلفی درگیر هستند مانند وزارت راه و شهرسازی، یازمان نظام مهندسی، شهردارى.
  ساختمان های ما متاسفانه به لحاظ فنی، بی کیفیت ساخته می شوند. از جمله مواردی که مشخصا به شهردارى مربوط است، مقاومت شدید شهردارى در دوره قبل در برابر استفاده از مجری ذیصلاح (در ساختمان های کوچک مقیاس) است که در مقررات ملى ساختمان، لازم الاجرا است. این مسئله وجود دارد که در مواردی حضور مهندسین به عنوان طراح و ناظر و مجری، تبدیل به بک امر صوری شده، اما موضوع مهم این است که ما باید قانون را اجرا کرده و مشکلاتش را برطرف کنیم. لذا ضروری به نظر می رسد مدیریت شهری، اعم از شهرداری و شورا در دوره پنجم در این رابطه تجدید نظر کند.

   

  (کانال تلگرام، ۱۰ دی ۹۶)

 • صحبت در جلسه شورای معاونین منطقه ۲۲

  ⏺ علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در جمع مدیران شهرداری منطقه ۲۲

  ◀ #منطقه_۲۲ پتانسیل ها و مشکلات شهری را همزمان در بالاترین سطح خود دارد

  ◀ زیانده بودن دریاچه شهدای خلیج فارس عجیب بوده و در دنیا بی نظیر است

  ◀ باید با مدیریت کارآمد این موضوع اصلاح شده و به سود دهی رسیده و منطقه نیز از آن بهره مند شود

  ◀ برخی از پروژه های بزرگ مقیاس به لحاظ سیر مراحل قانونی با ابهام روبرو است

  ◀ منطقه ۲۲ در حمل و نقل عمومی با مشکل مواجه است و شورای پنجم آماده ورود برای حل مشکلات است

   

  ✔ جلسه شورای معاونین منطقه – ۷ دی ۹۶

   

  (کانال تلگرام شورا، ۷ دی ۹۶)

 • اقدامات شهرداری تهران در حوزه شهرسازی مغایر با طرح تفصیلی است

  به گزارش خبرگزاری فارس، بررسی طرح الزام شهرداری تهران به گزارش میزان تحقق طرح تفصیلی در صحن علنی مطرح شد، علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در گزارشی اعلام کرد؛ طرح تفصیلی طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی جامع شهر، نحوه استفاده از زمین‌های شهری، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویت‌های مربوط به بهسازی و نوسازی و مواردی از این قبیل در آن تعیین می‌شود. در واقع طرح تفصیلی شهر تهران درواقع سند اجرایی و ملاک عمل برای تحقق طرح جامع است.

  وی ادامه داد: یکی از اهداف طرح تفصیلی جلوگیری از تداخل غیرضروری و نامناسب کارکردها، کاربری‌ها و فعالیت‌ها، ارتقاء کیفیت و ساماندهی فضاهای شهری و همچنین پاسخگویی به صاحبان اراضی برای هرگونه ساخت‌وساز با تراکم ساختمانی مجاز است.در سال ۱۳۸۶ و طرح تفصیلی تهران، ۵ سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده و ملاک عمل قرار گرفته است.

  اعطا افزود: شواهد گوناگون و بررسی‌هایی که ما انجام داده‌ایم نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۱ تاکنون بخش قابل‌توجهی از اقدامات شهرداری تهران در حوزه شهرسازی، در مغایرت با طرح تفصیلی انجام‌شده است.به‌گونه‌ای که شیرازه سازمان کلی پیش‌بینی‌شده در طرح مصوب مواردی همچون تراکم و جمعیت‌پذیری، در بعضی از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ازهم‌پاشیده است.

  سخنگوی شورای شهر تهران بیان داشت: در حال حاضر، شرایط به‌گونه‌ای است که هرگونه تصمیم در رابطه با ضرورت تجدیدنظر در طرح تفصیلی، نیازمند داشتن تصویر روشنی از وضعیت مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، نسبت به طرح مصوب (تفصیلی) است.

  طرح مورد نظر در این راستا تهیه شده است. طرح را قرائت می‌کنم و توضیحاتی ارایه می کنم:

  متن پیشنهادی ماده واحده:

  شهرداری تهران مکلف است ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه، نسبت به بررسی موارد زیر اقدام و به تفکیک مناطق ۲۲ گانه در بازه زمانی از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا انتهای شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

  ۱- میزان انطباق پروانه های صادره با طرح تفصیلی

  تبصره ۱: مواردی که دارای مجوز از کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی معماری و شهرسازی هستند، به صورت جداگانه ارائه گردد.

  تبصره ۲: مغایرت های احصا شده در انطباق پروانه ها به تفکیک نوع و دلیل مغایرت اعم از آراء دیوان عدالت اداری، معوق ماندن و عدم تحقق تکالیف طرح جامع یا تفصیلی و … گزارش شود.

  ۲- میزان انطباق پایان کارها با مفاد پروانه های ساختمانی صادره

  تبصره۳: مواردی که در آن پروانه صادر و عملیات ساخت و ساز انجام اما منجر به صدور پایان کار نگردیده گزارش شود.

  ۳- گزارشی از میزان تحقق سرانه خدمات هفتگانه پیش بینی شده در طرح تفصیلی ارائه گردد.

  ۴-گزارشی از میزان تحقق طرح های موضوعی و موضعی پیش بینی شده در طرح تفصیلی ارائه شود.

  ۵- انطباق ظرفیت جمعیت پذیری شکل گرفته در وضع موجود با ظرفیت جمعیت پذیری #طرح_تفصیلی شش ماهه اول سال ۱۳۹۶

  وی افزود: در پایان؛ به اعتقاد من به عنوان یک کارشناس این حوزه، و نه به عنوان عضو شورا، مساله ابهامات مربوط به انحراف از طرح های مصوب در شهرداری تهران به میزانی است که چندان عجیب نخواهد بود اگر شورا به جای دریافت گزارش، به سراغ تحقیق و تفحص برود.

  اعطا بیان داشت: بخشی از مسائل ما، مربوط به انحراف طرح تفصیلی نسبت به طرح جامع است؛ که فعلا موضوع بحث ما نیست.بخشی دیگر، انحراف اقدامات انجام شده نسبت به طرح تفصیلی است که بعضا از طریق شوراهای معماری مناطق انجام شده است.

  ما بیشتر بر بخش دوم تمرکز داریم؛ و آنچه در این طرح مطرح شده است، درخواست ارایه یک حسابرسی دقیق و عملیاتی نسبت به یک دوره ۵ ساله یعنی از سال ۹۱ (زمان ابلاغ طرح تفصیلی جدید) تا به امروز است.

  #سخنگو

  (خبرگزاری فارس، ۲۶ آذر ۹۶)

 • متن توضیحات اعطا در سی امین جلسه شورا

  به نام خدا
  با عرض سلام خدمت همکاران محترم در شورای شهر و همچنین جناب آقای دکتر حجت و همکارانشان که در جلسه حضور دارند.
  سعی می کنم خیلی کوتاه توضیحاتی در معرفی طرح “الزام شهرداری تهران به ارایه گزارش میزان تحقق طرح تفصیلی” به حضورتان ارائه کنم.

  ? #طرح_تفصیلی طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی جامع شهر، نحوه استفاده از زمین‌های شهری، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویت‌های مربوط به بهسازی و نوسازی و مواردی از این قبیل در آن تعیین می‌شود. در واقع طرح تفصیلی شهر تهران درواقع سند اجرایی و ملاک عمل برای تحقق طرح جامع است.

  ?یکی از اهداف طرح تفصیلی جلوگیری از تداخل غیرضروری و نامناسب کارکردها، کاربری‌ها و فعالیت‌ها، ارتقاء کیفیت و ساماندهی فضاهای شهری و همچنین پاسخگویی به صاحبان اراضی برای هرگونه ساخت‌وساز با تراکم ساختمانی مجاز است.

  ? #طرح_جامع_تهران در سال ۱۳۸۶ و طرح تفصیلی تهران، ۵ سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده و ملاک عمل قرار گرفته است.
  شواهد گوناگون و بررسی‌هایی که ما انجام داده ایم نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۱ تاکنون بخش قابل‌توجهی از اقدامات شهرداری تهران در حوزه شهرسازی، در مغایرت با طرح تفصیلی انجام‌شده است. به‌گونه‌ای که شیرازه سازمان کلی پیش‌بینی‌شده در طرح مصوب مواردی همچون تراکم و جمعیت‌پذیری، در بعضی از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ازهم‌پاشیده است.

  ?در حال حاضر، شرایط به‌گونه‌ای است که هرگونه تصمیم در رابطه با ضرورت تجدیدنظر در طرح تفصیلی، نیازمند داشتن تصویر روشنی از وضعیت مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، نسبت به طرح مصوب (تفصیلی) است.

  ?طرح مورد نظر در این راستا تهیه شده است. طرح را قرائت می‌کنم و توضیحاتی ارایه می کنم:

  ⭕ متن پیشنهادی ماده واحده:
  شهرداری تهران مکلف است ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه، نسبت به بررسی موارد زیر اقدام و به تفکیک مناطق ۲۲ گانه در بازه زمانی از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا انتهای شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

  ۱- میزان انطباق پروانه های صادره با طرح تفصیلی
  تبصره ۱: مواردی که دارای مجوز از کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی معماری و شهرسازی هستند، به صورت جداگانه ارائه گردد.
  تبصره ۲: مغایرت های احصا شده در انطباق پروانه ها به تفکیک نوع و دلیل مغایرت اعم از آراء دیوان عدالت اداری، معوق ماندن و عدم تحقق تکالیف طرح جامع یا تفصیلی و … گزارش شود.

  ۲- میزان انطباق پایان کارها با مفاد پروانه های ساختمانی صادره
  تبصره۳: مواردی که در آن پروانه صادر و عملیات ساخت و ساز انجام اما منجر به صدور پایان کار نگردیده گزارش شود.

  ۳- گزارشی از میزان تحقق سرانه خدمات هفتگانه پیش بینی شده در طرح تفصیلی ارائه گردد.

  ۴-گزارشی از میزان تحقق طرح های موضوعی و موضعی پیش بینی شده در طرح تفصیلی ارائه شود.

  ۵- انطباق ظرفیت جمعیت پذیری شکل گرفته در وضع موجود با ظرفیت جمعیت پذیری طرح تفصیلی شش ماهه اول سال ۱۳۹۶

  ?در پایان؛ به اعتقاد من به عنوان یک کارشناس این حوزه، و نه به عنوان عضو شورا، مساله ابهامات مربوط به انحراف از طرح های مصوب در شهرداری تهران به میزانی است که چندان عجیب نخواهد بود اگر شورا به جای دریافت گزارش، به سراغ تحقیق و تفحص برود.

  ?بخشی از مسائل ما، مربوط به انحراف طرح تفصیلی نسبت به طرح جامع است؛ که فعلا موضوع بحث ما نیست.

  ?بخشی دیگر، انحراف اقدامات انجام شده نسبت به طرح تفصیلی است که بعضا از طریق شوراهای معماری مناطق انجام شده است.

  ?ما بیشتر بر بخش دوم تمرکز داریم؛ و آنچه در این طرح مطرح شده است، درخواست ارایه یک حسابرسی دقیق و عملیاتی نسبت به یک دوره ۵ ساله یعنی از سال ۹۱ (زمان ابلاغ طرح تفصیلی جدید) تا به امروز است.

   

  (کانال تلگرام، ۲۶ آذر ۹۶)

 • صراحت کلام با شهردار

  در جلسات غیررسمی صبحانه ى اعضای شورا و #شهردار، ما ٢١ عضو، شهردار و معاونین از ابتدا بنا را بر صراحت کلام گذاشته ایم.

  صراحت کلام به معنی تنش نیست.

  مکالمات صریح لازمه ی پیشبرد گفتگو است، همانطور که اختلاف نظر امرى طبیعی است.

  (کانال تلگرام، ۲۱ آذر ۹۶)

  #سخنگو

 • تذکرعلی اعطا ، عضو و رییس کمیته معماری و طرح های شهری

  بررسی تخلف انجام شده در صدور پروانه ساختمانی ملک مسکونی خیابان نارنجستان ششم واقع در محدوده منطقه یک شهرداری تهران

  (کانال تلگرام، ۲۱ آذر ۹۶)

  #نظارت #تخلفات_ساختمانی

 • انتخاب اعطا به عنوان نماینده‌ی شورا در هیئت مؤسس خانه معمار (خانه لرزاده)

  ظاهرا در حال حاضر، در این ساختمان کاربرى هاى دیگرى مستقر است، و لازم است زودتر از طریق اقدام هیات موسس به خانه معمار تغییر کند.

  (کانال تلگرام، ۲۰ آذر)

  #خانه_تاریخی #بنای_تاریخی

 • شورای شهر پنجم از لغو مصوبه برج باغ عقب نشینی نمی‌کند

  با بیان اینکه شورای پنجم از موضوع #برج_باغ عقب نشینی نکرده است، گفت: کمیسیون‌های تخصصی در خصوص اصلاح این مصوبه ساعت‌ها کار کارشناسی انجام داده و در نوبت ورود به صحن علنی شورای شهر است که در این طرح اعلام شده که روند ساخت و ساز در باغات متوقف شود و طرح جایگزین به شورای عالی شهرسازی ارائه شود که امیدواریم این مهم محقق شود.

  (ایسنا، ۱۹ آذر ۹۶)

  #سخنگو

 • گزارش عملکرد صد روزه شورای شهر تهران

  انتخاب نمایندگان شورا در مجامع قانونی، ۳ طرح #دوفوریتی، ۷ طرح #یک_فوریتی، ۸ طرح عادی، ۲ لایحه دوفوریتی، دو لایحه عادی، ۷۳ تذکر خطاب به شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی حاصل عملکرد صدروز اول شورای پنجم

  #سخنگو #پاسخگویی

 • ارائه گزارش ۱۰۰ روزه شورای شهر پنجم از فردا

  به مناسبت ۱۰۰ روزگی شورای شهر پنجم مقرر شده است که اعضای کمیسیون‌های شش گانه نسبت به ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود اقدام کنند.

  #پاسخگویی #سخنگو

 • تکذیب نقل قول از زبان رییس شوراى شهر تهران در رابطه با زلزله از سوى سخنگوى شورا

  نقل قولی که در رابطه با وقوع #زلزله در تهران از زبان رئیس شورا در شبکه های مجازی منتشر شده کذب محض بوده و قابل پیگیری از مراجع قانونی است.

  #سخنگو

 • خروج ملک مجاور کافه نادری از فهرست مزایده ستاد فرمان

  «ملک مجاور کافه نادری تا زمان تعیین تکلیف موضوعات اختلافی درباره این ملک و کافه، از فهرست مزایده ستاد فرمان امام (ره) خارج شد.»

  #بنای_تاریخی

 • بازدید علی اعطا و حسن خلیل آبادى (رییس کمیته میراث فرهنگی) از کافه و هتل نادرى

  #بازدید

  #بنای_تاریخی

 • در مورد خطر تخریب دیوار کافه نادرى

  اخبارى مبنى بر خطر تخریب دیوار کافه نادرى در شبکه هاى اجتماعى مطرح است.

  با شهردار منطقه صحبت کردم.

  گفت نیروهاى شهردارى مستقرند، یگان میراث هم قرار است مستقر شود. خود شهردار منطقه هم امشب کشیک است و مراقبت مى کند.

  گفتم به محض کوچکترین مساله اى، به من اطلاع دهند.

  #بنای_تاریخی

  #نظارت

 • آذر؛ ماه برنامه ریزى توسعه شهرى تهران

  امروز ١۵ آذر مصادف است با دهمین سال تصویب آخرین #طرح_جامع تهران در سال ٨۶. جالب آنکه ۵٠ سال قبل نیز در همین حوالی – آذرماه ١٣۴٧- اولین طرح جامع تهران تصویب و ابلاغ گردید. اکثریت قابل توجهی از نخبگان توسعه شهری ایران و نیز مدیران شهری تهران، فرآیند تهیه طرح جامع تهران در نیمه اول دهه ٨٠  را یک کنش جمعی بسیار موفق و منحصر بفرد در زمینه برنامه ریزی توسعه شهری در ایران می دانند. حضور خیل عظیمی از معتبرترین نخبگان مرتبط با شهر، فرآیند محوری و نهادسازی، ایجاد یک ساختار برنامه ریزی چند لایه و رفت و برگشتی و…، به حق بر بضاعت #شهرسازی ایران افزود.

  علاوه بر این، محتوای سند نهایی نیز از نکات حائز ارزش زیادی برخوردار بود. پرداختن به ساختارهای اجتماعی- اقتصادی، سازمان فضایی متناسب و نیز توجه به ظرفیت های زیست محیطی تهران، در کنار پاسخگویی به مقتضیات تاریخی شهر تنها بخشی از دستاوردهای این برنامه بود.

  متاسفانه عدم توجه به تمامی ابعاد سند مصوب و از آن جمله نادیده انگاشتن الزامات اجرایی، تحقق پذیری و سازمان پیاده سازی برنامه منجر به آن گشت که اصلی ترین شعار این سند به فراموشی سپرده شود؛

  ” برنامه ریزی شهری، یک فرایند متداوم و نه رسیدن به یک محصول و ارائه یک محصول است”.

  اینگونه شد که در کمال تاسف، علیرغم بستری مناسب، ادامه مسیر توسعه شهری تهران با انحرافاتی قابل پیشگیرى، دست به گریبان شد.

  در چند ماه اخیر و متعاقب تحولات مثبتی که در عرصه مدیریت شهری تهران آغاز گردیده و در حال بسط است، امید آن می رود که بازگشت به مسیر عقلانیت و پایبندی به برنامه بار دیگر بر این شهر حاکم گردد.

 • بسیاری از طرح‌های تهیه شده برای تهران در قفسه‌ها مانده است

  اعطا خطاب به معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران:

  بسیاری از #طرح هایی که در #معاونت_شهرسازی_و_معماری تهیه می شود، در قفسه ها می ماند و خاک می خورد و مورد استفاده قرار نمی گیرد. لطفا نسبت به این موضوع توجه جدی داشته باشید.

 • کمبود قوانین مناسب‌سازی شهر برای معلولان شناسایی می‌شود

  کمیسیون معماری و شهرسازی در حوزه مناسب سازی شهر برای معلولان ماموریت دارد، و بزودی الزامات تحقق پذیر کردن شهر در دسترس برای معلولان محقق می‌شود. وی افزود: در حوزه #معلولان از نظر مصوبه و قانون نقص نداریم ولی در حوزه اجرا نقص‌های وجود دارد.

  #سخنگو

   

 • تذکر على اعطا به شهردارى تهران در بیست و پنجمین جلسه شوراى شهر با موضوع “رسیدگى به گودهاى رها شده در سطح شهر”

  با توجه به تعدد گودبرداری‌های عمیق رها شده در سطح شهر تهران و خطرات احتمالی آنها برای شهروندان از جمله امکان رانش زمین به علت پایان عمر مقاوم سازی جداره‌های آن‌ها بخصوص در فصل بارندگی و همچنین ایجاد آلودگی‌های اجتماعی و محیطی، لازم است شهرداری تهران هر چه سریعتر نسبت به مقاوم سازی این گودها اقدام کند، گفت: شهرداری باید هر چه سریعتر نسبت به ساماندهی گودهای رها شده اقدامات لازم را انجام دهد.

  #آلودگی #ایمنی

 • نظارت همگانی؛ میوه مشارکت اجتماعی

  نطق پیش از دستور:

  مشارکت شهروندان در جامعه امروز

  نظارت همگانی؛ میوه مشارکت شهروندی

  اول اینکه، مدیریت شهری و شهروندان باید به یک چارچوب مشترک یا به تعبیری یک چشم انداز یکسان از شرایط حال و آینده شهر دست یابند و به آن پایبند باشند و پیام شهروندان که چیزی جز بازخورد عملکرد مدیریت شهری نیست هم در همین چارچوب معنا شود. در همین چارچوب هم هست که #نظارت همگانی با اهداف سازمانی رابطه‌ای معنادار پیدا میکند.

  دوم، مدیران اجرایی آمادگی شنیدن پیام شهروندان را داشته باشند و آن را در فرآیند اصلاح و برنامه‌ریزی مجدد به کار گیرند.

  سوم، این احساس در شهروندان تقویت شود که نظارت آنان، در مدیریت اصلاح و تغییر و همچنین در افزایش کیفیت خدماتی که به آنان ارائه می‌شود، اثرگذار است.

   

   

 • حضور علی اعطا در گردهمایی میانکار مسابقه کارگاهی دربند

 • انتصاب مشاور در امور فرهنگی و اجتماعی

  علی اعطا، عضو شورای اسلامی شهر تهران، سیدمحی الدین فاضلیان را به عنوان مشاور خود در امور فرهنگی و اجتماعی منصوب کرد.

  #انتصابات

 • مصوبات امروز شورای شهر تهران از زبان سخنگوی شورا

  انتخاب ۶ نفر از اعضای شورای شهر تهران جهت عضویت در کمیته پیگیری و نظارت موضوع بند «ز» مصوبه شهر دوستدار #کودک

  مصوبه چگونگی طراحی و مدیریت و بهره‌برداری از فضاهای فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهر تهران

  براساس #طرح #دوفوریتی قرار شد که شهرداری تهران با سقف ۱۰ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان کمک کنند ضمن اینکه با رأی اعضای شورای شهر تهران قرار شد تا پنجم آذرماه #لایحه کمک به آسیب‌دیدگان غرب کشور را تا سقف ۱۰ میلیارد تومان به شورا تقدیم کند.

   

  #سخنگو

 • انتخاب نمایندگان شورای شهر در کمیته پیگیری و نظارت مصوبه شهر دوستدار کودک

  در این جلسه از ۱۹ رای اخذ شده، علی اعطا با ۱۸ رای، شهربانو امانی، الهام فخاری و حجت نظری هر یک با ۱۷ رای، زهرا صدراعظم نوری و بهاره آروین با ۱۵ رای به عنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران در کمیته پیگیری و نظارت بر مصوبه شهر دوستدار کودک انتخاب شدند.

  #کودک #سخنگو

 • انتخاب نمایندگان مصوبه مدیریت بهره‌برداری از فضاهای فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهر تهران

  در بیست و سومین جلسه شورای شهر تهران آقایان علی اعطا و حجت نظری، اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان نمایندگان شورا  در کمیته نظارت بر حسن اجرای مصوبه چگونگی طراحی و مدیریت بهره برداری از فضاهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تهران انتخاب شدند.

 • الگویی دیگر در تامین درآمد مدیریت شهری

  آیا وقت آن نرسیده که در دوران جدید سیاستگذاری و تعیین الگویی جدید برای شهر، بپذیریم که شهر هزینه دارد، و اگر ساکنان این شهر، هزینه آن را به‌طور مستقیم نپردازند، هزینه به مراتب بیشتری را بر اثر اتلاف وقت در ترافیک، #آلودگی هوا و مسائل و مشکلات ناشی از آن خواهند پرداخت.

  #مدیریت_شهری

 • گزارش هشتمین جلسه کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران

  بررسی تشکیل کارگروه دانشجویی در #کمیته_معماری_و_طرح_های_شهری

 • به یاد مردم زلزله‌زده

  دکتر اعطا سخنگوی شورای شهر و دکتر مفاخریان شهردار منطقه نه که  بیاد مردم زلزله زده کرمانشاه در مراسم یادبود زلزله زدگان در غرفه پارسینه، شمع روشن کردند.

 • برج‌باغ‌ها نیازمند راه‌حلی بیش از مصوبه

  زمانی که مصوبه برج باغ ها در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد قبل از ابلاغ‌طرح جامع و تفصیلی بود.

  پیوست شماره ۳ طرح جامع دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری است که در آن عملا به اتفاقاتی که در برج باغ ها می‌افتد تاکید دارد.

  اگر مصوبه برج باغ را ابطال کنیم گویی کاری نکرده ایم. باید یک حرکت هماهنگ یا شورای عالی معماری انجام شود تا پیوست طرح جامع اجرایی شود.

 • تذکر علی اعطا درباره‌ی توجه دستگاه‌های مسئول به انجام تکالیف قانونی‌شان در خصوص کنترل آلودگی هوای تهران

  آقای دکتر کلانتری، رئیس محترم سازمان حفاظت محیط‌زیست در صحن شورا گفتند:

  «۲۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از فعالیت یک نیروگاه است»

  مگر وظیفه دادن اخطار و در صورت عدم رفع مشکل، تعطیلی نیروگاه جزو وظایف سازمان حفاظت #محیط_زیست نیست؟

 • شورای شهر مخالف نحوه جمع‌آوری کودکان کار است

  سخنگوی شورای شهر با اعلام مخالفت شورا با شیوه جاری در جمع‌آوری کودکان کار گفت، باید بین متکدیان و کودکان کار تفاوت قائل شد و موضوع این کودکان در کمیسیون اجتماعی در حال پی‌گیری است.

  #کودک_کار #سخنگو

 • ایده‌هایى براى شهر

  تئوری #شهر_توانا ( #capable_city ) ناظر به نقش کلیدی سامانه #مدیریت_شهری در دستیابی به پایداری شهری است. درزمینهٔ پایداری، شهر توانا شهری است که قادر است نیازهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی. محیطی حال و آینده شهروندان خود را محقق سازد، درحالی‌که از برآورده شدن نیازهای دیگران جلوگیری نمی‌کند.

 • الزام شهردار تهران به تهیه و ارایه گزارش سند تحویل و تحول مدیریت شهرى با تاکید بر اطلاعات دقیق و قایل استناد مبتنى بر کارنامه ١٢ ساله اخیر شهرداری

  برخى دوستان از طرح گزارش ١٠٠روزه برداشت اشتباه کرده اند شهردارى مکلف است ظرف ١٠٠روز گزارش کارنامه١٢ساله ارائه کند عملکرد١٠٠روزه بحث دیگریست!

  #قانونمداری #شهردار

 • توضیحات سخنگوی شورا درباره جزییات دیدار اعضای شورا با رئیس‌جمهور

  رئیس‌جمهور بر توسعه حمل‌ونقل عمومی به‌خصوص ریلی تأکید زیادی داشتند و عنوان کردند که ساخت اتوبان، جاده، دوطبقه کردن بزرگراه و … راه‌حل نیست و باید حمل‌ونقل عمومی با محوریت ریلی توسعه یابد.

  آقای روحانی در خصوص وضعیت #سپنتا_نیکنام نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفتند که نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری نوشته‌اند و عنوان داشتند که این موضوع خلاف قانون و مصلحت است و ابراز امیدواری کردند که تا وصول نتیجه این موضوع را پیگیری می‌کنند.

  #حقوق_شهروندی #دیدار

 • نشست «شهر، حاشیه در متن»

  به مناسبت روز جهانى #شهرسازى؛ نشست “شهر، حاشیه در متن” با حضور ایرج اعتصام، پیروز حناچى، على اعطا، محمد سالارى و مصطفى بهزادفر برگزار مى‌شود.

 • نخستین جلسه مشترک شهردار و معاونین با اعضای شورای شهر

  در این جلسه صمیمانه اعضای شورای شهر دغدغه‌های خود در خصوص مدیریت امور شهر را با مدیران ارشد شهرداری تهران در میان گذاشته و در جریان برنامه‌های پیش‌روی شهرداری تهران قرار می‌گیرند.

  #دیدار #شهردار

 • نخستین جلسه فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر تهران

  مقرر شد در جلسه آینده، صورتجلسه آخرین نشست فراکسیون در دوره ی چهارم مورد بررسی قرار گیرد.

  #فراکسیون_کارگری

 • شهرداری شیشه‌ای

  ایده شهرداری شیشه ای در این دوره محقق خواهد شد

  #شفافیت

   

 • پیگیری شورای شهر به منظور تسریع فرایند پلاسکو

  نباید برگزاری مسابقه #پلاسکو را در تضاد با احقاق حق آسیب دیدگان بدانیم چرا که در این مسابقه #معماری، بحث جایگزینی یک اثر جدید مطرح است؛ و بحث پیگیری حقوق آسیب دیدگان در بعد دیگری مطرح است و پیگیری خواهد شد.

 • تهران گران اداره می‌شود

  علی اعطا طی سخنانی در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: شهرداری تهران هزینه جاری بسیار زیادی دارد و #بودجه تهران هر سال شتاب قابل ملاحظه ای نسبت به سال گذشته خود داراست.

 • سه اقدام شورای شهر در راستای افزایش شفافیت

  جلسات را علنی کردیم

  اعلام کردیم سخنگوی شورای شهر باید هر هفته نشست خبری داشته باشد و اخبار را اعلام کند.

  کمیته #شفافیت در بستر آی تی کار خواهد کرد

  #سخنگو

 • خرید خودرو و تبلت چیز عجیبی نیست

  در هر اداره کوچکی با درجه چندم نیز مشاهده می‌کنید مدیران خودرو در اختیار دارند، بنابراین موضوع خرید خودرو و تبلت در شورا خیلی عجیب نیست.

  #هزینه

 • بین خشک شدن “چشمه‌علی” و خط ۶مترو رابطه‌ کشف نشده/ برگزاری انتخابات ستادشورایاری تا ۲ ماه آتی

  شایعاتی درخصوص تاثیر خط ۶ مترو بر خشک شدن آب چشمه علی مطرح شد که هنوز هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای درخصوص در این ارتباط  کشف نشده است.

  #مترو #محیط_زیست

 • پاسخ رئیس سازمان محیط زیست به نگرانی عضو شورا

  اعطا: وقتی سازمان حفاظتی شعار توسعه می‌دهد نگران کننده است.

  عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در پاسخ به موضوع مطرح شده در خصوص بزرگراه شهید شوشتری گفت: نظر سازمان محیط زیست بر این است که برای طی مسیر این بزرگراه تونل احداث شود و فقط با احداث تونل سازمان #محیط_زیست با ادامه پروژه بزرگراه شهید شوشتری موافقت دارد.

   

 • حضور در مراسم اختتامیه کنگره حقوق ایران

  حضور محسن هاشمى رییس شورا، ابراهیم امینی نایب رییس شورا و رییس کمیسیون نظارت و حقوقی و علی اعطا رییس کمیته حقوقی در مراسم اختتامیه کنگره حقوق ایران

 • طرح تفصیلی نیاز به بازنگری دارد / نادیده گرفتن ضوابط ساخت وساز به دلیل درآمدزایی در مدیریت گذشته

  بر اساس بررسی‌های صورت گرفته می‌توان گفت که ۶۰ درصد از #طرح_تفصیلی به گونه دیگر عمل شده است و درباره بخش دیگر نیز تردید وجود دارد که آیا طرح تفصیلی ملاک عمل در ساخت و سازهای شهر تهران بوده است یا نه؟

  #نظارت

 • دبیر کمیته معماری و طراحی شهری شورای اسلامی شهر تهران منصوب شد

  علی اعطا، عضو و رئیس #کمیته_معماری_و_طراحی_شهری کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با صدور حکمی، مائده پورفتح اله را به عنوان دبیر این کمیته منصوب کرد.

  #انتصابات

 • حقوق شهروندی ارتباط مستقیم با جایگاه شوراها دارد

  علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران که در نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد #حقوق_شهروندی حضور داشت با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی از مواردی است که ارتباط مستقیم با جایگاه شوراها دارد اظهار داشت: جایگاه شورا از این جهت اهمیت دارد که محملی برای طرح مسایل مردم است و لذا باید این جایگاه تقویت و نهادینه شود.

  #سخنگو

 • بیش از مصوبات جدید به سامان‌دهی مصوبات قبلی نیازمندیم

  فارغ از مسایل ضرورى، در شوراى پنجم بیش از مصوبات جدید، به تامل درباره مصوبات پیشین نیازمندیم؛ به تنقیح و سامان دادن به آنچه پیشتر گفته اند.

  #سخنگو

 • تعداد مصوبات معیار مناسبی برای داوری نیست

  تعدد مصوبات، معیار مناسبى براى داورى درباره شورا نیست! شأن نظارتى را به رسمیت بشناسیم: بازدیدها و تذکرات و گزارش‌گیرى در صحن و کمیسیونها.

  #سخنگو #نظارت

 • گزارش ششمین جلسه کمیته معماری و طراحی شهری

  بررسی و تدقیق سازوکار همکاری کمیته معماری و طرح های شهری شورا و انجمن صنفی

  #کمیته_معماری_و_طراحی_شهری

 • گفت و گوی تلفنی علی اعطا با برنامه پایش

  با موضوع #شفافیت در مدیریت شهری

  (فایل صوتی در کانال تلگرام موجود است)

  #سخنگو #رسانه

 • کمیته شفافیت و شهر هوشمند

  تشکیل کمیته #شفافیت و #شهر_هوشمند در شورای اسلامی شهر تهران

  #سخنگو

 • واکنش به شایعه‌ی ممنوع‌التصویری نجفی

  تصور ما این نیست که #شهردار ممنوع التصویر است

  #سخنگو

 • انتخاب علی اعطا و سید محمود میرلوحی برای عضویت در کمیته تعیین ضریب K

  علی اعطا از کمیسیون معماری و شهرسازی و محمود میرلوحی از کمیسیون برنامه بودجه به ترتیب با ١۵ و ١١ رأی به عنوان نمایندگان شورا در کمیته تعیین ضریب K (ارزش واگذاری امتیاز #تراکم و #تغییر_کاربری و پارکینگ) انتخاب شدند.

  حجت نظری، عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی نیز با ١٨رای به عنوان نماینده شورای شهر در کمیته شناسایی تملک خانه خانواده‌های شهدا و تبدیل آن به محله فرهنگی(خانه شهدا)  انتخاب شد.

  الهام فخاری با ١٨رای به عنوان نماینده شورای شهر در کمیته سیاست گذاری تملک، مرمت و بهره‌برداری از اماکن اداری با قدمت تاریخی انتخاب شد.

  #سخنگو

 • پنجمین جلسه کمیته معماری و طراحی شهری شورای اسلامی شهر تهران

  در این جلسه برنامه عملیاتی ۵ ساله دوم شهرداری تهران (احکام حوزه مأموریتی شهرسازی و معماری) مورد بررسی قرار گرفت.

  همچنین #طرح #دوفوریتی” الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های نا ایمن بلند مرتبه شهر تهران (اعم از مسکونی و غیر مسکونی) و رفع خطر احتمالی” مطرح و به منظور ارائه در صحن شورا جمع بندی شد.

  #کمیته_معماری_و_طراحی_شهری #ایمنی

 • جزئیات جلسه اعضای شورای شهر تهران و رئیس مجلس

  در این جلسه مسائلی از جمله حمل و نقل عمومی، نظام درآمد پایدار، مدیریت یکپارچه شهری و مسائل محیط زیست بحث و تبادل نظر شد.

  #دیدار #سخنگو

 • توییت سخنگوی شورا درباره تصویب طرح مربوط به ایمن‌سازی بلندمرتبه‌ها در صحن شورا

  در جلسه امروز شورا به یک مطالبه به حق شهروندان تهرانی پاسخ دادیم: “الزام شهرداری تهران به ارایه لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی بلندمرتبه ها”

  #سخنگو #ایمنی

 • تحقیق و تفحص از موسسه همشهری در دستور کار شورای شهر

  لازم دیدیم کارنامه اجرایی موسسه همشهری با توجه به اینکه در این دوره مورد بررسی قرار نگرفته است توسط پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بررسی شود. کارنامه مالی این مجموعه باید در این دوره مشخص شود تا در ذیل آن نظام پرداخت مدیران عالی و میانی این موسسه در این بازه زمانی و همچنین ابهاماتی که در خصوص استخدام‌های سال ۱۳۹۵ در این موسسه وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد.

  #نظارت #فساد #همشهری

 • الزام شهرداری به تدوین برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های بلند

  سخنگوی شورای شهر تهران از طرحی #دوفوریتی خبر داد که براساس آن شهرداری تهران ملزم است #لایحه ای درخصوص ارائه برنامه ای عملیاتی ایمن سازی ساختمانهای ناایمن، بلندمرتبه شهر تهران به شورا ارائه کند.

  سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام اینکه بعد از حادثه #پلاسکو مشخص شد اطلاعات فنی بسیاری از ساختمان های قدیمی و بلندمرتبه در دسترس نیست تصریح کرد: شهرداری طی دو ماه گزارشی از بلندمرتبه های تهران ارائه خواهد کرد و در  ادامه طی سه ماه برنامه عملیاتی خود را برای ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه مسکونی و غیرمسکونی و رفع خطر احتمالی ارائه می کند.

  #ایمنی #سخنگو

 • احمد مسجدجامعی رئیس ستاد شورایاری‌ها شد

  مهمترین دستور جلسه این هفته ستاد شورایاری ها، انتخاب هیات رئیسه بود که به اتفاق آراء و اجماع حداکثری، احمد مسجدجامعی به عنوان رئیس، میلانی به عنوان نایب رئیس و الهام فخاری به عنوان مخبر انتخاب شدند.

  #سخنگو

 • نشست مشترک اعضای شورا و نمایندگان مجلس با فرماندهان نیروی انتظامی به مناسبت هفته ناجا

  #مناسبتی

 • نشست هم اندیشی مسائل پلاسکو

  با حضور اعضای شورا ی شهر؛ محجوب نماینده تهران در مجلس؛ سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان؛ حجت، معاون شهرسازی و معماری شهرداری و حناچی، مشاور وزیر راه و شهرسازی

  #پلاسکو

 • توضیحات اعطا، مخبر کمیسیون نظارت و حقوقی در رابطه با طرح “الزام شهرداری تهران به ساماندهی واگذاری حق بهره برداری املاک ، اراضی ، و اموال غیرمنقول شهرداری به اشخاص حقیقی، حقوقی، مؤسسات عمومی غیردولتی و غیره”

  این طرح در دو جلسه به تفصیل در کمیسیون نظارت و حقوقی با حضور کلیه اعضای کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت و متن نهایی آن جهت ارایه در صحن تقدیم هیات رییسه شد.

  #نظارت #کمیسیون_نظارت_و_حقوقی

 • توییت در رابطه با نقل قولی اشتباه از رییس شورا

  در رابطه با رسانه ملی آقای هاشمی مطلقا از عبارت “رویکرد تخریبی” استفاده نکردند؛ اما خواستار تداوم رویکرد حمایتی همچون ١۴ سال قبل شدند.

  #سیاسی #رسانه #سخنگو

 • ارائه‌ی طرحی در خصوص ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک در جلسه‌ی شورا

  در جلسه فردا سه شنبه طرحی درخصوص”ساماندهی واگذاری حق بهره برداری املاک، اراضی و …” از سوی #کمیسیون_نظارت_و_حقوقی در صحن شورا مطرح خواهد شد.

  #سخنگو #طرح

 • با مصوبه بازی کار پیش نمی‌رود/ بدنه اداری شورا باید کوچک شود

  اعطاء در رابطه با اشکالی که برخی نسبت به کم بودن تعداد مصوبات شورا می‌گیرند، بیان کرد: بخشی از اقدامات مهمی که انجام شده، مانند بخشنامه مربوط به هولوگرام و بخشنامه مربوط به شوراهای معماری مناطق، نتیجه تعامل بین بخش های مختلف شورا و شهرداری بوده و نیاز به مصوبه در صحن علنی نداشته است.

  در بسیاری از موضوعات، شورای شهر با تعدد و تورم مصوبه مواجه است و گاه می بینید در رابطه با یک موضوع واحد، چندین مصوبه که بعضا در تناقض هستند، وجود دارد. تعدد مصوبه در صحن شورا، معیار خوبی برای داوری درباره عملکرد شورا نیست.

  #مصوبات_شورا #سخنگو

 • توجه جدی به شفافیت و سلامت اداری راهبرد اصلی شورای پنجم / لزوم تعیین محدوده سرفصل های تعامل میان نهادهای نظارتی با حوزه مدیریت شهری

  سخنگوی شورا با اشاره به نتیجه بررسی گزارش های طبقه بندی و محرمانه رسیده به شورا گفت: به منظور ارتقاء تعامل بین نهادهای نظارتی و بازرسی با حوزه مدیریت شهری با لحاظ کردن محدوده مسئولیت‌ها و اختیارات طرفین، در آینده نزدیک سرفصل‌های مطرح شده با روسا و متولیان این سازمانها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  #شفافیت #سخنگو

   

 • اعلام غیرعلنی بودن جلسه شورا به دلیل محرمانگی

  فردا نشست خبری نخواهم داشت اما طی مصاحبه ای توضیحاتی ارائه خواهم کرد.

  جلسه بدلیل دستور مربوط به مکاتبات محرمانه دستگاه نظارتی غیرعلنی است.

  #شفافیت #سخنگو

 • گزارش سومین جلسه کمیته معماری و طراحی شهری شورا

  در جلسه  #کمیته_معماری_و_طراحی_شهری شورای اسلامی شهر تهران بخشنامه شهردار محترم تهران با موضوع #شورای_معماری_مناطق مورد بررسی قرار گرفت.

  در این جلسه آیین نامه داخلی کارگروه های زیر مجموعه کمیته معماری و طراحی شهری بررسی شد و دبیران کارگروه ها، محورهای پیشنهادی برای فعالیت های آتی کمیته را تشریح کردند.

 • فراخوان مسابقه‌ای با عنوان «بازتعریف مجموعه‌ی پلاسکو» با داوری اعطا و چند نفر دیگر

  فراخوان عمومی ایده پردازی برای جایگزینی ساختمان پلاسکو با داوری پیروز حناچی، سید محمد بهشتی، حسین شیخ زین الدین، مهدی حجت، محسن حبیبی، امیر فرجامی و علی اعطا

  #پلاسکو #معماری

 • حساس شدن شهروندان نسبت به شهرفروشی عرصه را بر متخلفان تنگ تر می کند/ تاکید بر پایش شوراهای معماری مناطق

  علی اعطا در گفت و گو با خبرنگار سرویس شهری «انتخاب» در پاسخ به اینکه با ابلاغ مصوبه جدید برای محدود کردن اختیارات شوراهای معماری مناطق احتمال کاهش درآمدهای شهرداری وجود دارد، گفت: بخشی از درآمدهای حاصل از عوارض ساخت و ساز قانونی و در چارچوب ضوابط و مقررات است اما بخشی دیگر که به تراکم فروشی و شهرفروشی مشهور است باید متوقف می شد؛ هر چند به طور کلی درآمدهای شهرداری نباید به ساخت و ساز وابسته باشد. او با بیان اینکه #شورای_معماری_مناطق برای حل برخی از مسایل مرتب با ساخت و ساز در مناطق اختیاراتی دارند، تاکید کرد: متاسفانه این اختیارات به صورت غیرقانونی افزایش یافت که این امر عدول از ضوابط و مقررات بود. برای نمونه بعضا در شورای مناطق فراتر از اختیاراتشان عمل می کردند.

  #شهر_فروشی #تخلفات_شهرداری

   

 • واکنش به اظهارنظرها درباره غیرعلنی بودن جلسه ۹ مهر شورا

  جلسه غیرعلنی یکشنبه، خلف وعده نیست. شورا قانونا اجازه ندارد نامه‌های دارای مهر محرمانه نهاد نظارتی را در صحن علنی مطرح کند.

  #شفافیت #سخنگو

 • بررسی تکایای قدیمی پایتخت همراه اعضای شورای شهر

  احمد مسجدجامعی و علی اعطا دو تن از اعضای شورای شهر تهران یک روز مانده به تاسوعا از تعدادی از تکیه‌ها و حسینیه‌های قدیمی و تاریخ‌دار تهران بازدید کردند و با فعالان این حرکت مردمی به گفتگو نشستند.

  #بازدید #مناسبتی

 • اعطا: شورای شهر تهران از بخشنامه جدید ضد فساد شهردار حمایت می‌کند

  علی اعطا با اشاره به بخشنامه جدید ضد فساد #شهردار تهران در خصوص محدودیت فعالیت شوراهای معماری مناطق، گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بعضا در شورای معماری مناطق تصمیماتی اتخاذ می‌شد که مغایر ضوابط و مقررات بود، همچنین شفافیت کافی در این زمینه وجود نداشته و دقیقا کسی از تصمیمات شوراهای معماری مطلع نبوده است و حتی دیده شده بعضا در زیر صورت جلسه این شوراها را شهردار منطقه امضاء نمی‌کرده است.

  #فساد #شفافیت #قانون_مداری #سخنگو

 • دیدار با وزیر راه و شهرسازی و گفت و گو درباره‌ی بافت فرسوده

  #وزیر_راه_و_شهرسازی سه‌شنبه ١١مهر به شورا می‌آید و از اقدامات دولت در بافت فرسوده گزارش می دهد. #بافت_فرسوده از اولویت‌های شورای پنجم است.

  #سخنگو

 • واکنش به اعطای تبلت و خودرو به اعضای شورا

  او در واکنش به اخبار مربوط به خودروها و تبلت‌هایی که در اختیار اعضای شورا قرار داده شد با ایسنا مصاحبه کرد و گفت: «این امکان از آن جهت فراهم شده که اعضای شورا در هرجایی، در مسیر، در ترافیک، در منزل و در سفر به سیستم اتوماسیون و به کارتابل خود دسترسی داشته باشند، مکاتبات و گزارش‌ها را ببینند و گردش کار را کنترل کنند و در هر زمان به سامانه شهرداری دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه این حجم کاغذ که روزانه در شورا به هدر می‌رود، متوقف شود. این امری طبیعی است و به گمانم باید سوال کرد چرا تا به امروز شورا به سمت هوشمند سازی نرفته است.

  چنین تصمیمی در راستای هوشمند سازی گرفته شده و ابزار لازم برای این کار نیز فراهم شده. ابزار این کار هم همین تبلت‌هایی است که خریداری شده، برچسب اموال خورده و در دوره چهارساله در اختیار اعضا خواهد بود.

  بررسی‌ها نشان داد که خودرو‌های موجود در شورا مستهلک هستند و به لحاظ فنی مشکلات جدی دارند، بنابراین تصمیم گرفته شد خودرو‌های جدیدی برای استفاده اعضای شورا تهیه شود.

  این اموال برای اعضای شورا خریداری نشده است و صرفا در راستای انجام ماموریت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع امری طبیعی است همانگونه که در همه‌ی دستگاه‌ها ملزومات و ابزار مورد نیاز تهیه و استفاده می‌شود.»

  #شفافیت #فساد #سخنگو

 • واکنش به ممانعت از حضور خبرنگاران در شورای شهر

  در روزی که خبرنگاران اجازه حضور در جلسه شورای شهر را نیافتند، علی اعطا در توییتر خود نوشت «در جلسه غیررسمی، با #شهردار تهران دکتر نجفی در حال گفتگو هستیم. بخش عمده بحث مربوط به انتصابات است.» و در ادامه سرفصل کلی صحبت ها را نیز در صفحه توییترش منتشر کرد و تاکید کرد که شورا بر انتصابات شهرداری دخالتی ندارد و نهایت امر توصیه و پیشنهاد است.

  #شفافیت

 • حضور در لیگ پرشین (لیگ فوتبال کودکان کار)

  او به همراه فخاری دیگر عضو شورای شهر، در لیگ پرشین که برای کودکان کار برگزار می‎شود، حضور پیدا کرد.

   

  #کودک_کار #بازدید

 • خبر برگزاری جلسات یکشنبه و سه شنبه به طور علنی

  او با شروع شورا به عنوان سخنگوی شورا در توییتر خبرداد که وفق قانون جلسات یکشنبه شورای شهر تهران علنی برگزار می‎شود. در صورت لزوم با ۲/۳ رای آرا اعضا جلسات غیرعلنی میشود.

  #شفافیت #سخنگو

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

پیش از انتخابات ۹۶

علی اعطا

علی اعطا متولد اهواز در سال ١٣۵٩، عضو منتخب دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش

 • او دارای درجه کارشناسی ارشد پیوسته معماری از دانشگاه تهران و پژوهشگر دوره دکتری تخصصی رشته معماری است.

 • او پیش از این از سال ۹۳ مشاور رسانهای پیروز حناچی، مشاور معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بوده. او در شورای شهر جدید، سمت سخنگوی شورای شهر را دارد و عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورا است.