شورای پنجم

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • پیگیری طرح شهرداری تمام‌شیشه‌ای

  بهاره آروین خود در کانالِ تلگرامی‌اش، در ابتدایِ شهریورماه ۱۳۹۶، گزارش عملکردی از رویه‌ی پیگیری ایده‌ی شهرداری تمام شیشه‌ای منتشر کرد. او نوشت: «مهمترین موارد تلاش‌ها، پیگیری‌ها و نتایج به دست آمده ذیل طرح شهرداری تمام شیشه‌ای در فاصله زمانی اول خرداد ۹۶ تا ابتدای شهریور ۹۶ به شرح زیر است:

  ۱.برگزاری جلسات با نیروهای کارشناسی داخل شهرداری تهران در مورد سامانه‌های موجود ثبت اطلاعات قراردادها و سامانه جامع شهرسازی به منظور امکان‌سنجی و تخمین میزان زمان و هزینه مورد نیاز برای برقراری دسترسی عمومی به اطلاعات این سامانه‌ها و نیز برگزاری جلسات کارشناسی با گروه‌های تخصصی در حوزه افزایش شفافیت نهادی و افزایش شفافیت در فرآیندهای مالی؛ از جمله خروجی‌های این جلسات می‌توان به دقیق‌تر شدن نقشه راه شورای تمام شیشه‌ای برای شورای پنجم شهر تهران و اضافه کردن بند افزایش شفافیت واگذاری‌های احتمالی در شهرداری تهران از طریق عرضه شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران در بازار سرمایه اشاره کرد که در متن‌های مستقلی به شرح جزئیات آن‌ها پرداخته خواهد شد. پیگیری میزان دسترسی عمومی به گزارش‌های مختلفی که در دوره چهارم توسط شهرداری به شورای شهر، به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه ارایه شده است، در جلسات مختلف کمیسیون بودجه با مدیران ذیربط در شهرداری تهران. شرح این پرسش‌ها و مذاکرات در جلسات کمیسیون برنامه و بودجه در جای خود بیان شده است. ۳.آشکار کردن رای فردی در مراحل مختلف انتخاب شهردار تهران ۴. پیگیری برگزاری علنی و پخش زنده اینترنتی جلسات استماع برنامه‌های کاندیداهای شهرداری تهران که خوشبختانه در روزهای ۱۸ و ۱۹ مرداد ۹۶ از طریق سایت شورای شهر محقق شد علی رغم وجود مشکلاتی که در همان زمان با مردم در میان گذاشتم. ۵. دریافت صریح یکی از اهداف طرح شده در برنامه شهرداری تمام شیشه‌ای مبنی بر انتشار عمومی جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در قالب برنامه ارایه شده از سوی شهردار منتخب شهر تهران، جناب آقای نجفی ۶. طراحی و راه اندازی نسخه اولیه و آزمایشی از وبسایت “شهرداری تمام شیشه ای” به منظور تمرکز فعالیت‌ها، نظرات و پیشنهادات و خروجی تولید شده از پیگیری این طرح (این وبسایت به زودی معرفی خواهد شد). ۷.تشریح رئوس برنامه‌ها و اهداف شهرداری تمام شیشه‌ای در نخستین دیدار اعضای شورای پنجم با شهردار منتخب در ۴ شهریور ۹۶ و درخواست ارائه گزارش از بررسی و میزان تحقق و پیشرفت این برنامه در گزارش صد روز نخست شروع به کار شهردار محترم تهران

  (تلگرام بهاره آروین، ۹۶/۶/۴)

  #شفافیت #نظارت

 • طرح مطالبات آروین از شهرداری نجفی در اولین جلسه شورا با او

  -انتشار عمومی جزئیات قراردادهای بالای یک ملیاردتومان

  -فراهم‌کردن امکان دسترسی عمومی به اطلاعات سامانه جامع شهرسازی در تهران

  -انتشار ریز کمک‌های شهرداری تهران به اشخاص حقیقی، مؤسسات حقوقی و نهادهای عمومی

  -تضمین شفافیت در حوزه واگذاری‌های احتمالی از طریق عرضه شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران در بازار سرمایه

  -درخواست برای ارائه‌ی گزارش صدروزه از شهرداری جهت نشان‌دادن پیش‌روی مطالبات مطرح‌شده

  (تلگرام بهاره آروین، ۹۶/۵/۲۵)

   

  #شهرداری #شفافیت #نظارت #شهردار

 • نوشته‌ی بهاره آروین در دنیای اقتصاد درخصوص انسان‌محوری رویکردِ شهرداری آقای نجفی

  آروین: به گمان من مهم‌ترین اقدام شهردار جدید در ۱۰۰ روز نخست باید تدوین طرحی اجرایی برای کاهش هزینه‌های شهرداری تهران و مدیریت ریسک مالی این نها: به گمان من مهم‌ترین اقدام شهردار جدید در ۱۰۰ روز نخست باید تدوین طرحی اجرایی برای کاهش هزینه‌های شهرداری تهران و مدیریت ریسک مالی این نهاد باشد. ادامه چنین وضعیتی مانند فرورفتن در باتلاق است.

  (دنیای اقتصاد، ۹۶/۵/۲۱)

  #شهرداری #هزینه #شفافیت #نظارت

 • دفاع از تشکیل شورای در سایه توسط بهاره آروین

  آروین: بدون کمک و نظارت انجمن‌های تخصصی و سمن‌های فعال در حوزه مسائل شهری، طرح شهرداری تمام‌شیشه‌ای موفقیت چندانی نخواهد داشت.

  (برزن نیوز، ۹۶/۵/۴)

  #سمن #شفافیت #نظارت

پیش از انتخابات ۹۶

 • حمایت بیست و یک جامعه‌شناس از بهاره آروین

  ۲۱ نفر از جامعه شناسان برجسته کشور با هدف افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رشد و فراگیری رویکرد علمی جامعه‌شناسانه در مدیریت آینده شهر تهران و حمایت از برنامه “شهرداری تمام‌شیشه‌ای” حمایت خود را از دکتر بهاره آروین، جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اعلام کردند.

  (فرارو، ۹۶/۲/۲۶)

  #شفافیت

 • طرح ایده‌ی شهرداری تمام شیشه‌ای

  آروین با قرار گرفتن در سهمیه‌ی زنان و سهمیه‌ی تخصص اجتماعی لیست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، به‌عنوان نماینده‌ی مردم تهران در شورای شهر، انتخاب شد. طرح محوری او در زمان تبلیغات انتخابات شهرداری تمام شیشه‌ای، ناظر بر فعال‌کردن پتانسیل شهروندان در حل مسأله‌ی فساد بود. اصلی‌ترین برنامه‌ی وی برای تحقق چنین هدفی این بود که اطلاعات مهم حاکمیت شهری، در دسترس همه‌ی شهروندان قرار بگیرد. در زمان تبلیغات انتخابات در بحث از کاندیدا شدنش نیز این‌گونه عنوان کرد که: «کاندیدا شدم چون فکر می‌کنم بیش از پانزده سال کار و پژوهش جامعه‌شناختی به خصوص در مسایل شهری، به من امکان می‌دهد تا با تمرکز بر دیدگاهی فرافردی و علت‌محور نسبت به مسایل شهری و با حساسیت نسبت به تبعیض‌های جنسیتی، وجوهی از مساله را پررنگ کنم که اغلب مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند و برای تغییر وضع موجود، بر پتانسیل‌هایی از خود جامعه متمرکز شوم که جز با تاکید بر وجه اجتماعی واقعیت، قابل ردیابی نیستند».  این تأکید بر وجه فرافردی مسائل شهری را این‌گونه توضیح می‌دهد که آن‌چه باعث تداوم وضعیت موجود می‌شود، وجود مدیران نالایق و فاسد در حکمرانی شهری نیست، کمبود افراد پاکدست به‌عنوان نمایندگان جامعه نیز نیست، «آن‌چه که باعث تداوم و لاینحل ماندن مسایل شهری می‌شود چیزی است که می‌توان آن را در کلی‌ترین حالت زنجیره منافع نامید. طرح شهرداری تمام شیشه‌ای با سهیم کردن همه شهروندان در داده‌ها و اطلاعات موجود در مورد مسایل مختلف شهری، امکان شناخت دقیق‌تر حلقه‌های مختلف زنجیره منافع را هرچه بیشتر فراهم می‌کند چراکه خرد جمعی مجموعه‌ای بزرگتر از شهروندان را به تامل و واکاوی در باب اطلاعات موجود فرامی‌خواند. با دسترسی گروه‌های مختلف به داده‌ها و اطلاعات، امکان تبانی و بده‌بستان‌های پنهانی میان گروه‌های خاصی از ذی‌نفعان برای پنهان نگه داشتن وجوهی از مساله کمتر می‌شود چراکه حالا همه گروه‌های ذینفع به یک اندازه از داده‌ها و اطلاعات بهره‌مند هستند یا دست‌کم تلاش بر این است که سطح برابری از دسترسی برای گروه‌های مختلف به دست آید». (اقتصاد آنلاین، ۹۶/۲/۲۵)

  #شفافیت

 • حضور و سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سال ۲۰۰۷ به همراه سیدمحمد خاتمی

بهاره آروین

بهاره آروین متولد ۱۳۶۱ و فارغ‌التحصیل دکترای جامعه‌شناسی نظری ـ فرهنگی از دانشگاه تهران است.

 • او از سال ۱۳۹۲ عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس شده است. هم‌چنین آروین از سال ۱۳۹۵ در مقام مدیر گروه روش‌شناسی و روش‌های تحقیق انجمن جامعه‌شناسی ایران فعالیت داشته و مدیر گروه پژوهشی «تجربه روش» از سال ۱۳۹۱ بوده است.

 • او عضویت در شورای جوانان بنیاد باران و مؤسسه ی حامیان فردا و هم‌چنین شورای تحلیلی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) را در کارنامه خود دارد.

 • اکنون او نماینده منتخب شورای پنجم شهر تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه است.