شورای پنجم

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • امینی: مشخص شدن کابینه در انتخاب شهردار تهران موثر است

  مشخص شدن تکلیف دولت برای کابینه هم یکی از دلایلی بود که برای به تعویق افتادن انتخاب شهردار مطرح شد که به دنبال آن فرصت بیشتری برای لابی و اتفاق در وجود دارد. پیش از این قرار بود شورای پنجم جلسات خود را از نیمه مرداد ماه شروع کند ولی با رای شورای نگهبان این تاریخ به نیمه شهریور تغییر یافت. به همین علت همه اعضا به این نتیجه رسیدند که برای انتخاب شهردار عجله ای نیست. معرفی زودهنگام گزینه های شهرداری می توانست بستری برای تبلیغ علیه آن ها و حتی گاهی تخریب این گزینه ها باشد.

  (وبسایت شبتاب نیوز، ۱۶ تیر ۱۳۹۶)

  #لابی #انتخابات #شهردار

 • امینی: هنوز هیچ گفتگویی برای انتخاب شهردارانجام نشده است

  درباره اینکه شهردار از میان اعضای شورا و یا خارج از لیست باشد نیز بحثی انجام نشده است. من میثاق نامه دوم که مربوط به عدم استعفای اعضا از شورای شهر بوده را امضا کرده ام، اما درباره اینکه تمام اعضای دیگر آن را امضا کرده اند اطلاعی ندارم.

  (وبسایت انتخاب، ۶ خرداد ۱۳۹۶)

  #انتخابات #لابی #شهردار

پیش از انتخابات ۹۶

 • تخلفات شهری و اقدامات اصلاح طلبانه

  شهرداری تهران جزو بزرگ‌ترین سازمان‌های عمومی است، اما شهردار تهران بدون نظارت و حسابرسی دقیق امورات شهری را پیش می‌برد که این وضعیت موجب می‌شود زمینه تخلفات فراوان در شهرداری تهران به‌وجود بیاید. این تخلفات در دوران محمود احمدی‌نژاد و حاکمیت آبادگران آغاز شد. در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف نیز وضعیت به همین شکل بود. عدم اصلاح قوانین، روزآمد نکردن آیین‌نامه‌ها و نبود نظارت کافی باعث تخلفات گسترده در این نهاد شد که حتی اعضای شورای شهر که به شهردار تهران نزدیک هستند به تخلفات در شهرداری تهران اذعان دارند.

  (وبسایت صبح شیراز، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶)

  #شفافیت #تخلفات_شهرداری #قالیباف #نظارت #فساد

 • اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی مهمتر ازتدوین جداگانه حقوق شهروندی

  معتقدم رییس‌جمهور به جای تلاش برای تهیه چنین منشوری، باید اصل ١١٣ قانون اساسی در باب مسوولیت اجرایی خود را عملیاتی می‌کرد. اینگونه اقدامات را بیشتر کار فانتزی می‌دانم که غیر از جلب‌توجه، نتیجه دیگری ندارد. چون این منشور فاقد ضمانت اجراست در حالی که قانون اساسی مهم‌ترین سند قانونی در هر کشور است.

  (وبسایت نورآباد، ۵ دی ۱۳۹۵)

  #حقوق_شهروندی

 • بایدها و نبایدهای انتخابات شورای شهر/ سیدابراهیم امینی

  اصلاح‌طلبان در این انتخابات راهی ندارند جز اینکه با لیست واحد به استقبال انتخابات بروند. حتی اگر کسانی دغدغه ها، نگرانی ها و مشکلاتی با مجموعه و شکل کار انتخاباتی داشته باشند، نباید انسجام و وحدت میان خود را از بین ببرند و در واقع چنگال به صورت همدیگر بکشند. بهترین مدل در شرایط کنونی برای اصلاح‌طلبان همان مدلی است که در انتخابات مجلس شورای اسلامی به کار گرفته شد و آن تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بود.

  ( روزنامه اعتماد، یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵، ش.۳۶۴۵)

  #انتخابات

 • امینی: جریان اصولگرا وزن اجتماعی لازم برای رقابت با اصلاح طلبان را ندارد / احمدی نژاد محصول عدم انسجام اصلاحات در انتخابات شورای دوم بود

  برخی از چهره های اصلاح طلب که در انتخابات مجلس از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شدند در انتخابات شورا شرکت می کنند. باید در تهیه لیست به نحوی عمل شود که مورد تمکین و قبول همه احزاب اصلاح طلب قرا بگیرد تا تجربه تلخ شورای شهر دوم تکرار نشود. در مورد تخلفات شورا(چهارم) و شهرداری، انتظار جامعه این است که هم شورای شهر و هم سازمان بازرسی کل کشور ابهامات مطرح شده را با شفاف سازی برطرف کنند و اگر تخلفاتی صورت گرفته، صرف نظر از اینکه تخلفات از جانب چه کسی یا کسایی بوده است با متخلفان برخورد شود.

  ( وبسایت صبح شیراز، ۲۲ شهریور ۱۳۹۵)

  #انتخابات #تخلفات_شورا #شفافیت

سید ابراهیم امینی

سیدابراهیم امینی، فعال سیاسی اصلاح طلب، حقوقدان، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه، متولد ۱۳۳۸ در شهرستان ممسنی (فارس) است.

 • امینی دارای مدرک دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس است. وی از سال ۱۳۷۰ به عضویت هییت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شیراز درآمد.

 • امینی عضویت در هییت موسس حزب اعتمادملی و نمایندگی و حضور درهییت مدیره مجلس شورای اسلامی در دوره ی ششم را در کارنامه سیاسی خود دارد.

 • امینی در انتخابات ۹۶ شورای شهرتهران، در لیست امید قرارگرفت و به شورای پنجم راه یافت. وی نایب رییس دوره پنجم شورا و عضو و رییس کمیسیون حقوقی و نظارت این شوراست.