شورای پنجم

 • اعلام نیازمندی به شرکتهای کارگزاری در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه

  اعضای جلسه به این جمع بندی رسیدند که شهرداری تهران به عنوان نهاد خدمات دهنده اقتصادی نیازمند شرکت‌های کارگزاری و واسط برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و پیشبرد اهداف کلان خود است و در این جلسه بر لزوم حضور و گسترش نقش شرکت‌های کارگزار تأکید شد.
  #شفافیت #بودجه

 • چرا شهرداری باید به ۴۳ سازمان و شرکت بودجه بدهد؟

  مجید فراهانی با بیان اینکه در سیاست‌های بودجه‌ریزی برای سال ۹۷ شهرداری تهران رویکردها در حال تغییر است، گفت: تمرکز ما کاهش هزینه‌های اداره شهر است و بر این موضوع تأکید داریم زیرا شهر تهران در دوره گذشته کاملاً گران اداره می‌شد به‌طوری‌که در بررسی‌های میدانی که از ۸ منطقه شهر تهران داشتم، متوجه شدم پروژه‌های مناطق ۳ برابر بیش از قیمت واقعی واگذار و به اتمام می‌رسید ازاین‌رو صراحتاً اعلام می‌کنم که شهر تهران را می‌توان با بودجه بسیار کمتر از حال مدیریت کرد.

  چرا باید در یک سازمان ۴ هزار نفر نیروی مازاد وجود داشته باشد و برخی از فعالیت‌های شهرداری برون‌سپاری شود و از نیروهای دیگر استفاده شود، با توجه به حجم بالای نیروی مازاد باید تلاش کنیم تا این نیروهای متورم در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد زیرا نیروهای کنونی را نمی‌توان اخراج کرد و اخراج آن‌ها تبعات دارد اگرچه سیاست کنونی شهرداری اخراج نیروهای کنونی نیست.

  #بودجه

 • بازپس گیری سوله های مدیریت بحران

  این تذکر من در راستای اجرای مصوبه شورا در الزام شهرداری تهران به در اختیار دادن کلیه پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بود.
  متاسفم که باید اعلام کنم از ۱۰۲ سوله مدیریت بحران پایتخت تنها ۲۲ سوله به عنوان پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در اختیار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است، بقیه سوله‌ها یا به ورزشگاه تبدیل شده و یا به عنوان فضای کسب و کار و کاربری‌های غیرمعقول بدل شده که هرجایی را می‌توان برایشان متصور شد جز اینکه در پایگاه مدیریت بحران برپا شوند.
  پس از تذکر بنده برابر گزارش رسانه‌ها تعداد ۴ سوله بازپس گرفته شد، اما این تعداد کافی نیست و باید در اسرع وقت تمامی این پایگاه‌ها تخلیه شود.

  #مدیریت_بحران

 • انحراف بودجۀ شهرداری در مدیریت قبلی

  گزارش تفریغ بودجه ۹۵ که ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه و درآمد مصوب شورای شهر بوده است، در حوزه هزینه ها حدود ۸ درصد انحراف و هزینه مازاد بر بودجه را نشان می دهد، در حوزه درآمدها هم حدود ۲۰ درصد انحراف از بودجه و کسب درآمد مازاد بوده است، یعنی درآمد مازاد بدون تعیین محل هزینه و یا ذخیره نشان می دهد که بر همین اساس در مجموع ۳۵۰۰ میلیارد تومان درآمد مازاد بر هزینه توسط حسابرس منتخب شورا شناسایی شده است، که اگر ما این درآمد مازاد بر هزینه سال ۹۵ را با ۱۲۰۰ میلیارد درآمد مازاد بر هزینه سال ۹۴ به جمع کنیم با ۵ هزار میلیارد تومان منابع مازاد بر هزینه مواجه می شویم که معلوم نیست اساسا هزینه شده یا ذخیره شده است.

 • تعیین زمان بازپرداخت بدهی های شهرداری تهران

  یکی از اقدامات ما در برنامه ریزی بودجه سال ۹۷ نیز تعیین زمان برای بازپرداخت بدهی ها است، در نتیجه خواهش ما این است که طلبکاران با شهرداری همکاری کنند، به مجموعه مدیریت شهری جدید فرصت دهند تا در مدت زمان معلوم این بدهی ها پرداخت شود.

  #بدهی

  #بودجه

 • الزام شهرداری تهران به کمک زلزلزدگان استان کرمانشاه

  اعضای شورای پنجم شهر تهران در بیست و سومین جلسه علنی شورا به طرح ۲ فوریت الزام شهرداری تهران به حمایت از زلزله زدگان غرب کشور با ۱۴ رای موافق از ۱۹ نفر حاضر در جلسه رای دادند و موافقت خود را با ۲ فوریت این طرح را اعلام کردند.
  این طرح توسط مجید فراهانی به صحن شورا ارائه شد و مقرر شد تا شهرداری تهران تا سقف ۱۰ میلیارد تومان به زلزله زدگان عرب کشور ذیل نظر استانداری کرمانشاه به این امر اختصاص دهد.
  براساس این طرح، به شهرداری اجازه داده می شود مبلغی از حقوق کارمندان داوطلب شورا و شهرداری کسر و به زلزله زدگان اختصاص یابد.
  فراهانی گفت: هرگونه هزینه کرد در خصوص این بحث باید در کتابچه بودجه شهر دیده شود و چون ردیف بودجه در این خصوص نداشتیم به بررسی سابقه پرداختیم که در این خصوص در سال ۹۱ و ۹۲ و ۹۴ سه مصوبه مشابه برای زلزله در بوشهر و استان آذربایجان شرقی و کمک به مناطق سیل زده لرستان و گیلان داشتیم و منعی برای کمک وجود ندارد.

  #بودجه

  #هزینه

  #زلزله

 • الزام شهرداری به کاهش هزینه ها

  شهرداری را ملزم کرده‌ایم که در بودجه سالانه بازنگری کند و هزینه‌هایی که می‌شود کم کرد را کم کند.
  شهرداری با تمام مناطق جلسه گذاشته که تا ‌جایی که می‌تواند بودجه را فشرده کند و در نقاطی هم از هزینه‌های جاری و عمرانی بکاهد.در جلسات اولی که با شهرداری داشتیم متوجه شدیم که بیشتر سهم پروژه‌های عمرانی کم شده تا هزینه‌های جاری، این در حالی است که ما توقع داشتیم بیشتر از هزینه‌های جاری کاسته شود.  
  در آخرین قراری که با شهرداری داشتیم بنا شد تا از هزینه‌های جاری کاسته و به هزینه‌های عمرانی با دید بازتری نگاه شود.
  جلب مشارکت‌های مردمی و  قراردادهای BOT برای توسعه پروژه‌ها یکی از راه‌های ایجاد درآمد پایدار است، یعنی شهرداری چه برنامه‌ای دارد که بتواند از مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌گذاری خارجی با کمک دولت، برای توسعه پروژه‌ها به‌ویژه با گرفتن وام از صندوق توسعه ملی، استفاده کند.
  #بوجه

  #هزینه

  #مشارکت

 • جذب سرمایه گذار خارجی برای شهرداری تهران

  برای توسعه امور با توجه به این کمبود بودجه نیاز به کارآفرینی وجود دارد که از طریق جذب سرمایه‌گذارهای داخلی و خارجی باید این مشکل مرتفع شود.
  درگذشته تنها دو پروژه هایپراستار اتوبان ستاری و مال اکباتان از طریق سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده که با توجه به اصول ساخت و سازهای تهران می‌توانیم در حوزه‌های دیگر نسبت به جذب سرمایه‌گذار خارجی اقدام کنیم.

  #بودجه

  #خصوصی_سازی

 • باید دولت در بافت فرسوده وارد شود

  در صورتی که زلزله‌ای بالای ۵ ریشتر در این قسمت اتفاق بیفتد قطعا آمار کشته‌ها و تلفات انسانی که در تهران به وقوع می‌پیوندد در قرن فعلی بی‌سابقه خواهد بود.
  شهرداری تهران بودجه لازم را برای نوسازی بافت فرسوده را ندارد و دولت باید در این زمینه وارد عمل شود و با کمک سایر دستگاه‌ها هر چه سریع‌تر بافت‌های فرسوده در مناطق ۱۱، ۱۲، ۱۷، ۱۸ و ۱۵ شهر تهران نوسازی شود.

  #بافت_فرسوده

 • تسهیلگری در رابطه با صنوف

  وظیفه ما به عنوان شورای شهر و شهرداری، تسهیل گری فعالیت صنوف و حمایت از اتحادیه صنوف است به میزانی که صنوف بتوانند فعالیت های خود را با شفافیت  و راحتی بیشتر انجام دهند به همان میزان سهم اداره و نحوه اداره شهر آسانتر راحت خواهد بود
  وضعیت صنوف در دهه گذشته با هم اکنون قابل مقایسه نیست. مساله هوشمندسازی صنوف مهم ترین مساله ای است که پیش روی ما است. به میزانی که صنوف با بحث هوشمند سازی همراه شوند به ماندگاری صنوف کمک میکنند و سبب شده تا به کاهش آلودگی هوا کمک کنند و رفت و آمد مردم کاهش می یابد و باید به سمت هوشمندسازی و مدرن سازی صنوف رفت.

 • سوله های مدیریت بحران محل اجرای برنامه های تلوزیونی

  سوله های بحران شهر تهران به صورت گسترده ای مورد استفاده کاربری های دیگری قرار می گیرد و این سوله ها به سازمان بحران تحویل نشده است.
  به جای تجهیز این پایگاه ها و به رغم مصوبه شورا به تحویل این پایگاه ها به سازمان مدیریت پیشگیری و بحران متاسفانه شاهد عمل نشدن به این مصوبه هستیم.
  برابر قانون شهرداری موظف به ارائه گزارش ۳ ماهه در خصوص اقدامات خود برای مدیریت بحران و تجهیز سوله ها است اما تا کنون این امر مغفول مانده است.

  #مدیریت_بحران

 • برخورد چکشی با دستفروشان جواب نمی دهد.

  برخورد چکشی جواب نمی دهد و بهار عربی از خودسوزی یک دستفروش شعله گرفت. باید تجارب را دید. دستفروشی باید به عنوان یک شغل به رسمیت شناخته شود. مشکل آن است که ظرفیت ایجاد نکردیم.ساماندهی نکردیم.در همه دنیا فضاهای بیرونی مترو به دستفروشان اختصاص می‌یابد. چرا تهران باید ۱۲ شب تعطیل شود و از امکان شب برای دستفروشی استفاده نشود؟

  #دستفروشی

 • لزوم توجه شهرداری به خزانه داری واحد

  خزانه داری و استقرار خزانه داری کل (واحد)در کشورمان پیشینه ای قریب به یکصدسال دارد، که متاسفانه در شهرداری ها به این مساله کمتر توجه شده بود.
  به نحوی که پس از گذشت پنجاه سال از تصویب آئین نامه مالی شهرداری ها، بالاخره وزارت کشوردر اردیبهشت ماه سال جاری در اجرای ماده ۴۳ آئین نامه مالی شهرداری ها دستورالعمل «خزانه داری در شهرداری ها» را جهت اجراء ابلاغ نمود.
  با عنایت به اهمیت خزانه داری در شهرداری تهران و لزوم استقرار خزانه واحد در سطح شهرداری،سازمان ها و شرکت های وابسته در اجرای مواد ۷۸ و ۷۹ قانون شهرداری ها و تبصره ذیل بند ۱۲ ماده ۷۱ قانون شوراهای اسلامی کشور و دستورالعمل خزانه داری ابلاغی وزیر کشور به شماره ۲۵۴۵۹ مورخ ۲/۲/۱۳۹۶ در رابطه با اجرای این دستورالعمل و ارائه گزارش اجراء به شهرداری تهران تذکر می دهم.
  بر اساس ماده ۵ این دستورالعمل،شهردار محترم خزانه دار شهر محسوب می شوند و هرگونه تفویض اختیارات خزانه داری رافع مسئولیت ایشان نخواهد بود. همچنین بر اساس تبصره ۲ ماده ۵ این دستورالعمل،. سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری می بایست هرگونه منابع درآمدی و سایر وجوهی که به موجب بودجه مصوب هر سازمان یا شرکت وصول می گردد باید نزد حساب های خاص خزانه واریز گردد.

 • انتظار ارئه برنامۀ عملیاتی در رفع مسئله آلودگی هوا

  مجید فراهانی در جلسه شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات کلانتری؛ رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از ایشان انتظار ارائه برنامه عملیاتی در رفع مساله آلودگی هو ا می‌رفت. تهیه فهرست دقیق و جامعی از مواد آلاینده با توجه به فهرست موجود جامع نیست. باید ساز و کارهای ممنوعیت،حذف تدریجی و محدودیت در انتشار این آلاینده‌ها منتشر شود. استانداردهای انتشار آلاینده در دو سطح ملی و محلی تدوین گشته و قوانین و مقررات کنترل آلودگی هوا وضع شود.
  #آلودگی_هوا

 • پیشنهاد تاسیس سازمان خصوصی‌سازی/ بخشنامه ممنوعیت جذب نیرو درشهرداری

  بر اساس آماری که ارائه شده، حدود ۶۸ هزار   به طور رسمی و قراردادی در شهرداری تهران کار می‌کنند، اما شهرداری تهران بیش از ۱۰۰ هزار نفر پرداختی دارد. در طی این سال‌ها بدنه شهرداری رشد تورمی بالایی داشته است.
  یکی از راهکارها آن است که کارها و پروژه‌هایی که در شهرداری برون‌سپاری می‌شد، توسط نیروهای شهرداری در قالب سازمان‌ها و شرکت‌های جدید اجرایی شود. همچنین شهرداری از کارهایی که وظیفه ذاتی خود نیست، دوری کند و با شناسایی سازمان‌های زیان‌ده که عملکرد مناسبی نیز ندارند، آنها را ساماندهی و این بدنه متورم را چابک‌سازی کند.
  دیگر جذب نیروی جدیدی در شهرداری و سازمان‌های تابعه نخواهیم داشت، زیرا قصد داریم نیروهای فعلی را ساماندهی کنیم. در کنار این موضوع استفاده از بازنشستگان در شهرداری به صورت دائمی مورد بازنگری قرار می‌گیرد و افرادی که به شهرداری مأمور به خدمت شده‌اند، عودت داده خواهند شد و تلاش می‌کنیم این بدنه متورم را با هر راهکاری چابک سازیم.

  #خصوصی_سازی

 • نجفی تهران را به شهری برای معلولان تبدیل کند

  روز جهانی عصای سفید روزی است که ما باید به یاد آوریم نابینایان و معلولان این شهر به عنوان شهروند حقی بر شهر دارند و باید مدیریت شهری برای زندگی این عزیزان اقدامات مناسبی در مسیر دسترس پذیری شهر و تسهیل آمد و شد انجام دهند.

  به عنوان نماینده مردم به استناد بند سه ماده ۷۱ قانون شوراهای شهر به شهرداری تهران درباره توجه به مسائل نابینایان تذکر می‌دهم و خواهان اجرای کامل مصوبه الزام شهرداری تهران به ارائه خدمات ویژه به نابینایان تهرانی و ایجاد باغ گل ویژه آنها در بوستان‌های بزرگ شهر هستم.
  #معلولان

 • اعتراض به عدم اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک در پایتخت

  ۱۰ سال پیش تهران به صندوق حمایت از کودکان (یونیسف) تحت عنوان شهر دوستدار کودک پیوست و شورای شهر نیز در اردیبهشت ماه سال ۸۸ طرح جامعی تحت عنوان شهر دوستدار کودک را مصوب کرد.

  در این طرح به مسائل مختلفی همچون استانداردسازی فضا پرداخته شده بود و در آن زمان کمیته‌ای از شورای شهر پیگیر و ناظر برا جرای آن شدند و برخی از اعضای شورا نیز به این مصوبه پیوستند اما اخیرا شاهد رفتارهای نامناسبی با کودکان هستیم. قرار بود هر شش ماه یک بار گزارش کارگروه ویژه ناظر بر این مصوبه ارائه شود اما هیچ گزارشی تا به امروز ارسال نشده و مصوبه معطل مانده است. #کودک

 • تشکیل خزانه داری شهر توسط شهردار تهران

  فراهانی از تشکیل خزانه داری شهر در آینده شهرداری تهران خبر داد و گفت: دو بخشنامه اخیر شهردار تهران زیرساخت تشکیل چنین ساختاری است.
  او گفت: تاکید اصلی مدیریت بودجه شهرداری و شهردار تشکیل خزانه داری واحد است تا همه مودیان و درآمدهای شهرداری در یک حساب متمرکز شوند.
  فراهانی عنوان کرد: تاکنون شهردار تهران دو بخش نامه صادر کرده، یکی در حوزه ممنوعیت صدور هولوگرام و راستی آزمایی هولوگرام های قدیمی که بر اساس آن مودیان مبالغ خود را بجای این که به کارگزاران ارائه دهند باید این وجوه را مستقیما به حساب شهرداری واریز کنند. بخش نامه دیگر در مورد یکپارچگی تصمیم های شوراهای شهرسازی، ثبت در سامانه جامع شهرداری و جلوگیری از توافق ها خارج از سامانه است.
  او گفت: در مورد فرآیندهای تشکیل خزانه داری شهر هنوزدر کمیسیون برنامه و بودجه صحبتی انجام نشده است. اما لازم است همه شرکت ها و سازمان ها ضمن این که تمام درآمدهای خود را در حساب واحدی واریز می کنند مانند مناطق دارای برنامه ریزی واحد مالی باشند و در نهایت تمام هزینه کردها و درآمدها در قالب کتابچه بودجه منتشر شود.

 • منطقه ۱۸ محل کارورزی مدیران شهری/ شهرداری این منطقه تعطیل است

  مجید فراهانی عنوان کرد: در دیدار با منطقه ۱۸ متوجه شدم شهرداری منطقه در ۶ ماه گذشته تقریبا تعطیل است.
  وی در تذکر به شهردار  نسبت به تسریع در انتخاب شهردار منطقه ۱۸  تذکر داد.
  «متاسفانه شهرداری منطقه ۱۸ به دلیل انتصابات فامیلی در سال های گذشته به محل کارورزی مدیران شهری تبدیل شده.لذا با تغییر کادر مدیریت ارشد منطقه می توان بخشی از مشکلات قبل را جبران نمود.
  شهردار فعلی یک شخص بازنشسته به صورت قراردادی است.لذا خواستار انتصاب شخصی شایسته به عنوان شهردار منطقه هستیم.»
  #انتصابات

 • درخواست انتصاب جوانان اصلاح‌طلب توسط شهرداری

  شهرداری در ۱۴ سال گذشته محل رزومه سازی جوانان اصولگرا شده بود، به بهانه نداشتن سابقه کار در شهرداری این فرصت را از سایر جوانان دریغ نکنیم.

  #انتصابات

 • نقد به انتصابات شهردار جدید

  فراهانی: نباید از افرادی که حتی شائبه اندکی فساد دارند در شهرداری استفاده شود، برخورد با فساد ساختار یافته  مطالبه  مردم است.

  #فساد #انتصابات

 • واکنش به اعتراض های وارد شده به او دربارۀ محدودیت عکاسان

  شفافیت رسانه ای و آزادی رسانه ها همواره از اجزائ لاینفک اعتقادات اصلاح طلبان و تحول خواهان بوده و هست به گونه ای که تجلی این اعتقاد را در اولین تصمیم شورای پنجم در علنی کردن هر دو جلسه شورا با حضور همه اصحاب رسانه ها و خبرنگاران شاهدیم امری که در شوراهای گذشته بصورت یک جلسه منظم غیر علنی در هفته دنبال می شد.

  این بار اعتراض اینجانب و دو عضو دیگر شورا به تصویر منتشره توسط یکی از نیروهای اداری شورا (و نه خبرنگاران) در سایت یکی از وابستگان شورای گذشته – که از قضا سعی بلیغی در تخریب شورای جدید دارد – دستمایه خبرسازی جدیدی گردید به گونه ای که گویا بر سر حضور آزاد خبرنگاران و اصحاب رسانه بین اعضای شورا کشمکش رخ داده است!

  هرچه هست این رویکرد جدید برخی عزیزان در دفاع از آزادی بیان و رسانه ها را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که این رویکرد نوین نویدبخش روزی باشد که رسانه های تصویری متنوع و تاسیس شبکه های رادیوتلویزیونی خصوصی نیز روزی در میهن عزیز تبلور و ظهور یابد.

  روزی که اصحاب رسانه همیشه و همه جا قدر بینند و بر صدر نشینند و  قدردانی از تلاش های یکایک خبرنگاران پایبند به منافع مردم که همکار و همراه جامعه در ادای حقِ دانستن و در جریان امور بودن است به امری همگانی در حاکمیت و جامعه مدنی تبدیل شود.

  #شفافیت

 • اعتراض به عکس منتشر شده از شورا

  حسن رسولی، ابراهیم امینی و مجید فراهانی ۳ عضو شورای اسلامی شهر تهران در چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با انتقاد از ثبت تصاویر اعضا در جلسات به ویژه هنگام مذاکرات ۲ نفره که از آن با عنوان «شکار لحظه ها» یاد کردند گفتند که خبرنگاران فقط عکس های ما را در حالات خاص ثبت کنند.
  مجید فراهانی گفت: برخی به دنبال شکار لحظه ها هستند و عکس هایی از صحن شورا گرفته می شود که مناسب نیست.
  وی افزود: اگر قرار باشد اعضای شورا ۴ ساعت در صحن امنیت نداشته باشند و با شکار لحظه ها عملکرد آنها را زیر سوال ببرند، باید موضوع پیگیری شده و تصمیم اجل آخر شود.

  #شفافیت

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • اعتراض به به کارگیری کودکان توسط شهرداری

  گزارش روزنامه اعتماد از به کارگیری کودکان کار در محل تفکیک زباله در فقدان نظارت شهرداری عرق شرم بر پیشانی می نشاند #کودک_کار

 • حمایت از انجمن امام علی

  جمعیت امام علی سالهاست صدای کودکانی اند که دلواپسان آنها را ندیدند حمایت از مظلوم همه جا خوب است عل الخصوص برای کودکان خودمان

  #کودک_کار

 • تکذیب لیست ۵ نفره نامزدهای شهرداری تهران

  در این جلسه مصوب شد که اعضای شورای شهر تهران تا دو هفته آینده، یعنی ۱۴ تیرماه، سه کاندید خود را برای سمت شهردار تهران معرفی کنند. اخباری دال بر اینکه ۵ یا ۱+۵ نفر شانس بیشتری برای شهرداری دارند، کاملا رد می‌شود. تاکنون هیچ فردی به عنوان کاندیدای شهرداری از سوی ۲۱ نفر معرفی نشده است و در حقیقت اعضای منتخب شورای پنجم، هنوز نامزد خود برای شهرداری را انتخاب نکرده‌اند. در نتیجه گمانه‌زنی و یا انتشار هر گونه لیست تحت عنوان لیست ۵ نفره یا ۱+۵ نفره تکذیب می‌شود.

 • ضیافت تقدیر از فعالان ستاد خود

  محمد آقازاده روزنامه‌نگار پیش‌کسوتی است که در طی روزهای گذشته درگیر ماجرای ضیافت‌های انتخاباتی بوده است. او انتقادش را از این جلسات که همزمان با به قول او، «موج فقر» در جامعه برگزار می‌شود بیان می‌کند. روز گذشته اما عضو شورای شهر تهران، مجید فراهانی با او تماس می‌گیرد:
  «شماره را نمی‌شناسم اما تلفن را بر می دارم. لحن صدا، آشنایی می دهد ولی می‌شود دلخوری را در میان کلماتش یافت‌. می‌پرسم شما را می‌شناسم؟ جواب می‌دهد من نوشته هایتان را سال‌هاست می‌خوانم، مجید فراهانی که با لیست امید وارد شورای شهر بعدی شده است پشت خط است. مطلب من در مورد ضیافت پیروزی اعضای لیست امید، بهانه این تماس بود. می‌گفت ضمن آنکه نقدتان را می‌پذیرم ولی ضیافتی که من در دانشگاه تربیت مدرس برگزار کردم ۶ میلیون و ۲۰۰ هرار تومان بیشتر هزینه نداشت. برای قدردانی از اعضای ستادم این مراسم را برگزار کردم. از تعداد دکترایش گفت. از شرکت خصوصی‌‌اش. یادش آوردم که در جریان کوی دانشگاه با علی افشاری به روزنامه ایران آمدند و مصاحبه‌ای انجام دادند‌. باور داشت باید نقد و نظارت را ادامه دهم. وظیفه جامعه‌مدنی همین نظارت است. به او گفتم به طور کلی با هر ضیافت این‌چنینی مخالفم و آن‌هم در جامعه‌ای به شدت فقر زده…»

پیش از انتخابات ۹۶

مجید فراهانی

مجید فراهانی متولد دی ماه سال ۱۳۵۲، دبیرکل حزب ندای ایرانیان است

 • وی دارای مدارک دکتری DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و دانش‌آموخته دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت از دانشگاه تربیت مدرس، فوق لیسانس مدیریت اجرایی ازدانشگاه علموصنعت ایران و لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است. تخصص اصلی وی در حوزه مدیریت پروژه هاست و از سال ۱۳۷۷ تاکنون در این حوزه فعالیت می‌کند. او مدیر عامل و عضو هیئت مدیره موسسه مدیریت پروژه آریانا است.