شورای پنجم

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • «از زباله‌گردها به عنوان ابزاری برای تولید ثروت سوءاستفاده می‌شود و این مسأله موجب می‌شود نتوانیم حتی یک شب آسوده بخوابیم!»

  «نباید اجازه دهیم مافیا، زباله‌های شهری که یکی از منابع پایدار درآمدهای شهرداری است را به جیب بزنند… اگر با سر منشأ مافیا برخورد شود، خود به خود این مسأله حل می‌شود، اما به علت پیچیدگی این معضل، مسوولان در حوزه‌های مختلف از جمله شهرداری و سازمان بهزیستی، حوزه‌ی اجتماعی وزارت کار و نیروی انتظامی نیز باید وارد عمل شده و به موضوع رسیدگی و در صورت نیاز از حوزه‌های  امنیتی مانند وزارت  اطلاعات نیز استفاده کنند.»

  «باید به معضلات شهر توجه کنیم که یکی از جدی‌ترین آنها، کوکان زباله‌گرد است و به عنوان کسی در کمیسیون فرهنگی شورا هستم، رسیدگی به وضعیت زباله‌گردها در اولویت برنامه‌هایم است، اما پیش از هر اقدامی، مسوولان مربوطه باید از جزییات طرح  ساماندهی کوکان خبر بدهند و اطلاع‌رسانی کنند.»

  (انصاف‌نیوز، ۲۶ مرداد ۱۳۹۶)

  #کودک_کار  

  #عدالت_اجتماعی

  #آسیب_اجتماعی

 • «فکر می‌کنم محمد علی نجفی ذاتا یک مدیر برنامه‌ریز است که در این بخش نقطه ضعف ندارد.» 

  «به نظر من ایشان خیلی مسلط و با آرامش و با اعتماد به نفس برنامه خود را ارائه کردند.»

  «فکر می کنم با توجه به اشرافی که ایشان روی مسائل شهر دارد که نتیجه حضور شش ساله ایشان در شورای شهر است و از طرفی ذاتا یک مدیر برنامه ریز است که در این بخش نقطه ضعف ندارد.

  «شاید برخی از نکات مثل توجه به بحث خدمات دهی به معلولین و توان‌یابان در سطح شهر یا نوع ارتباط و تعامل اعضای شورای شهر و شهردار و چگونگی تحقق درآمدهای پایدار را از قلم انداخته بودند که فکر می‌کنم در نشست‌های بعدی باید به این مسائل پرداخته شود.»

  (پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، ۱۸ مرداد ۹۶)

  #شهردار

  #مدیریت_شهری

 • «محاکمه‌ی یاشار سلطانی پایان مناسبی برای دوران مدیریت آقایان چمران و قالیباف نیست.»

  جواد حق‌شناس درباره جلسه رسیدگی به پرونده املاک نجومی شهرداری در دادگاه انقلاب، در توئیتر خود نوشت:‌«محاکمه‌ی یاشار سلطانی پایان مناسبی برای دوران مدیریت آقایان چمران و قالیباف نیست. شفافیت جرم نیست.»

  (خبرگزاری کار ایران، ۵ مرداد ۹۶)

  #شفافیت

  #مدیریت_شهری

  #نظارت

 • «زمانیکه یک سازمان را در چارچوب یک سازمان ورشکسته اداره می کنید استعفای مدیران در آن پیش می‌آید و افراد سعی می‌کنند که از مسئولیتی که گرفته‌اند فرار کنند.» 

  «این افراد زمانی با یک مدیر می‌مانند که آن مدیر پیروز باشد و قطعا شریک شکست نخواهند بود. متاسفانه در شهرداری تهران شاهد این نوع مدیریت هستیم و حتی معاونین آقای شهردار هم راضی نیستند که در شکست ایشان را همراهی کنند.»

  «حجم عظیمی از مشکلاتی که در شهرداری امروزه به ارث رسیده باید شناسایی و اعلام شود و برای حل و فصل آن باید تعریف دقیق و منظمی را ارائه کرد.»

  «شورای شهر پنجم قطعا مسئولیت دارد که به این روند رسیدگی کند و انتظار می رود تا نظارت حداکثری را به کار ببرند تا سرمایه های شهر تهران در این تغییر و تحولات دچار صدمه بیشتری نشود.»

  (پورتال خبری اعتماد، ۵ خرداد ۹۶)

  #مدیریت_شهری

  #نظارت

 • «پاسخ به مطالبات مردم مهمترین اولویت شورای پنجم است.»

  «پاسخ به مطالبات مردم مهمترین الویت شورای پنجم است. امروز برای ناکارآمدی که در مدیریت شهری وجود دارد باید چاره‌ای اندیشید. در مدیریت شهری ساز و کاری که شکل گرفته، اداره شهر را چنین پر‌هزینه کرده و ما شاهد مدیریت هزینه هستیم و نگاه سازه محور بر فعالیت های شهری حاکم است و علی القاعده باید تغییر جدی در آن حاصل شود تا بتوانیم به اصلاح روند مدیریت شهری کارآمد و منطبق بر الگوهای شهر پاک را بتوانیم طراحی و دنبال کنیم.»

  در خصوص پرونده املاک نجومی شهرداری تهران که مورد بررسی شورای چهارم و مجلس قرار نگرفت: «مردم از وقتی نمایندگان خود را در شورای شهر انتخاب می کنند انتظار دارند که نمایندگانشان به آنها گزارش دهند و از وضعیت مدیریت شهری آن ها را با خبر کنند. اگر در جایی هم به مشکل خوردند آنها را در جریان کار قرار بدهند. این حداقل انتظار مردم است.»

  (پورتال خبری اعتماد، ۵ خرداد ۹۶)

  #شفافیت #حقوق_شهروندی

  #مشارکت #مدیریت_شهری

 • «با صدای بلند و رسا اعلام می‌کنم که اینجانب محمدجواد حق‌شناس خود را به عنوان نماینده‌ی شما در شورای شهر تهران می‌دانم.»

  «با صدای بلند و رسا اعلام می‌کنم که اینجانب محمدجواد حق‌شناس خود را به عنوان نماینده‌ی شما در شورای شهر تهران می‌دانم و  آمادگی دارم در ارتباطی مداوم و با شنیدن سخنان شما، دغدغه‌ها و برنامه‌هایتان را نیز در صحن شورای شهر پیگیری کنم. امروز مسأله و اولویت اصلی شهر ما بهبود و بسامان کردن  تهران و تحقق «شهر پاک» است؛ در این مسیر دشوار همه‌ی ما چه در داخل و چه در بیرون شورا به یک اندازه مسئولیت داریم.»

  (وبسایت محمد جواد حق‌شناس، ۱ خرداد ۹۶)

  #انتخابات 

پیش از انتخابات ۹۶

 • «باید مواظبت کرد «الهه راستگو» دیگری معرفی نشود. سهمیه‌بندی لیست انتخاباتی آدرس غلط دادن به مردم است.»

  «نیاز است تا اصلاح‌طلبان بر روی گزینش نیروها و نوع انتخاب‌های خود بسیار دقیق باشند و توجه به شاخص‌هایی مثل پاک دستی، صراحت، شجاعت، گذشته روشن و شفاف را در نظرگیرند تا بار دیگر الهه راستگو دیگری معرفی نشوند.»
  «تمام تلاش اصولگرایان برای این است که نام آقای روحانی را به‌ عنوان ‌یک رئیس‌جمهور تک‌دوره‌ای ثبت کنند، اگر این سناریو به نتیجه نرسد و روحانی برای دومین دوره به پاستور ورود پیدا کند، مایل نیستند که او یک رئیس‌جمهور بااقتدار که بتواند از برنامه‌هایش دفاع کند، باشد.»

  (رویداد ۲۴، ۷ فرودین ۹۶)

  #انتخابات

محمدجواد حق‌شناس

محمد جواد حق‌شناس (زاده ۲۸ اسفند ۱۳۳۹، آبادان) سیاستمدار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، از موسسان حزب اعتماد ملی و عضو شورای مرکزی این حزب است.

 • او دارای مدرک دکترا در رشته روابط بین‌الملل، مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیرهٔ انجمن ایرانی روابط بین‌الملل است. حق‌شناس مدیر مسئول روزنامه توقیف‌شده اعتماد ملی بوده است.
 • در دوران ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی، مشاور وزیر و مدیر کل سیاسی وزارت کشور و معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده‌است. وی در دوره اصلاحات عضو و دبیر کمسیون ماده ۱۰ احزاب و مدتی مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود.
 • محمد جواد حق‌شناس به ترتیب در تاریخ‌های تیر ۱۳۷۸ و شهریور ۱۳۸۸ در رابطه با توقیف روزنامه‌ اعتماد ملی به دادگاه فراخوانده شد.
 • حق‌شناس، هم‌اکنون نماینده پنجمین دوره شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون اجتماعی است.