شورای پنجم

 • خزانه دار شورا خبر داد:واریز کلیه جرایم مربوط به طرح کاهش به حساب متمرکز خزانه

  سید حسن رسولی عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد: بر اساس این مصوبه ناجا (راهوار) موظف شد، کلیه جرائم مربوط به اجرای طرح LEZ (کاهش آلودگی خودروهایی که فاقد معاینه فنی بوده و در سطح شهرهای در معرض این آلودگی تردد می کنند) را پس از دریافت به حساب متمرکز خزانه واریز کند. ١٠٠ درصد این وجوه در شهرهایی که این طرح اجرا می شود از جمله تهران مستقیما صرف نوسازی، بهسازی و تقویت سامانه های حمل و نقل عمومی خواهد شد. #شفافیت  #نظارت #حمل_و_نقل

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱ اسفند ۱۳۹۶)

 • خزانه‌دار شورای شهر تهران خبر داد: سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده ۳ برابر شد

  سید حسن رسولی با بیان اینکه ثمره تلاش مجمع امید در راستای کاهش مشکلات مالی شهرداری ها به نتیجه رسید گفت: در نتیجه هماهنگی و همکاری های به عمل آمده بین مجمع امید ۵۱  نفره اقدامات زیادی برای کمک به کاهش مشکلات مالی شهرداری ها و افزایش درآمدهای پایدار صورت گرفته است.

  وی با بیان اینکه سهم شهرداری تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده استان تهران از ۶ درصد کنونی به ۱۸ درصد افزایش یافته است گفت: همچنین مبلغ ۲ میلیارد یورو از محل تبصره ۳ فصل هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۷ برای کمک به سامانه‌های حمل و نقل عمومی در مجلس تصویب شده، اصل مبلغ فاینانس و پرداخت سود آن تماماً بر عهده دولت است و همچنین  ۱۵ درصد پیش پرداخت گشایش LCهای مربوطه را باید شهرداری تامین کند.

  خزانه دار شورای شهر با بیان اینکه از نمایندگان مجلس، هیات رئیسه مجلس و رئیس جمهور بابت این دستاورد مهم حوزه مدیریت شهری تشکر می‌کنم، افزود: بر اساس بند “د ” تبصره ۵ لایحه مصوب سال ۹۷ بودجه کل کشور ، مجلس شورای اسلامی مبلغ ۵۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای کمک به نوسازی سامانه های حمل و نقل شهری به ویژه مترو و کاهش آلودگی هوای شهر تصویب کرده است و تضامین این رقم به صورت مشترک به میزان سهم هر طرف ۵۰ درصد دولت و شهرداری‌ها تامین می‌شود. #درآمدپایدار

  (وبسایت شورا آنلاین، ۳۰ بهمن ۱۳۹۶)

 • موافقت رسولی با پیشنهاد ساماندهی تشویقی دستفروشان

  سید حسن رسولی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره پیشنهاد ساماندهی شرایط ‌دستفروشی و بساط گستری در راستای کاهش عرصه‌های دستفروشی در گذرهای شهری در موافقت با این پیشنهاد در تامین منابع مالی آن گفت: به لحاظ شکلی ۳ میلیارد از فصل مربوط به حقوق دستمزد و هوشمندسازی کسر شده است. در تبصره ۴ لایحه بودجه ۹۷، با توجه به ازدحام بیش از حد نیروهای انسانی در تمامی سطوح سازمانی شهرداری را موظف به ۱۰ درصد صرفه جویی،  ۶ درصد کاهش نیرو و ۱۰ درصد سطوح سازمانی کردیم لذا با اجرای این تبصره ۴ صرفه جویی منابع مالی صورت خواهد گرفت.

  وی ادامه داد: به لحاظ محتوایی نیز باید بگویم، آنچه مورد نظر  شورا از این پیشنهاد است، ترویج دستفروشی نیست بلکه هدف کمک به دستگاه های مربوطه  مانند وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی است.

  رسولی افزود: با این اقدام علاوه بر ساماندهی دستفروشان در قالب روز بازارها در جهت توانمندسازی آنها نیز اقدام خواهد شد تا نه تنها مزاحمتی برای کسبه و مردم ایجاد نکنند بلکه با غنی سازی شغلی در مسیرهای مولد به کار گرفته می‌شوند.#دستفروشی

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۲۹ بهمن ۱۳۹۶)

 • نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران عنوان کرد : ۲چالش اصلی مدیریت شهری؛نیروی مازاد و ساختار نامناسب سازمانی

  نایب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه بودجه شهرداری تهران در سال ۹۶ حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است، تاکید کرد: رقم بدهی شهرداری با بودجه امسال شهرداری از حیث مقایسه‌ای یعنی سه برابر بودجه فعلی و برای سه سال آینده ما بدهی داریم.

  رسولی دومین موضوع در شرایط فعلی شهرداری را منابع درآمدی عنوان کرد و گفت: نکته دوم این‌که منابع درآمدی شهرداری طی ۱۰ ساله اخیر از حیث پایداربودن و ناپایداربودن، در نوسان بین ۷ تا ۲۵ درصد بوده است؛ در سال ۹۶ که ما شش ماهه دوم سال آن را تحویل گرفتیم، حدود ۲۰ درصد از منابع از محل‌های پایدار بوده و قریب به ۸۰ درصد ناپایدار بوده است.

  وی با تاکید بر اینکه این سهم ۲۰ درصدی منابع پایدار در شش ماهه اول امسال بوده است، گفت: من در حقیقت تصویر وضع موجود را خیلی خلاصه عرض می‌کنم. در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۶ که دو انتخابات مهم وجود داشته، بیشترین رویکرد مدیریت شهری گذشته به حوزه فرهنگی و اجتماعی بوده است. این رویکرد در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نمود بیشتری داشته است.

  رسولی به موضوع شاخص پیشرفت در پروژه‌های عمرانی شهر اشاره کرد و گفت: علی‌رغم این که ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی وجود دارد اما پیشرفت فیزیکی پروژه‌های شهرداری تهران در شرایط فعلی تا نیمه سال ۹۶ تنها ۳۶ درصد است. معنای این موضوع این است که ما برای بهره‌برداری مناسب از سرمایه مردم باید ۶۴ درصد دیگر کار انجام دهیم. یعنی در کنار آن بدهی سنگین، برای این که پروژه‌های فعلی به بهره‌برداری برسد، باید منابع سنگینی تامین شود. به بیان دیگر، به لحاظ ریالی، تنها ۲۵ درصد از اعتبارات این پروژه‌ها تامین شده، یعنی ۷۵ درصد دیگر باقی مانده است.

  وی تاکید کرد: فقط برای پروژه‌های نیمه‌تمام قریب به ۳۵ هزار میلیارد تومان نیاز داریم که علاوه بر آن ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی است.

  خزانه‌دار شورای شهر تهران به وضعیت نیروی انسانی در شهرداری اشاره کرد و گفت: تقریبا ۲/۲ برابر پرسنل مورد نیاز شهرداری و سازمان‌های تابعه، جذب نیرو شده است.

  رسولی با بیان اینکه ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از ۶۰ هزار نفری که الان از شهرداری حقوق می‌گیرند و جزو کارکنان شهرداری هستند، فقط طی سال ۹۵ و نیمه سال ۹۶ استخدام شده‌اند، افزود: ما با تورم نیروی انسانی مواجه هستیم؛ البته هر کدام از این عزیزان زندگی دارند و ما موظفیم که هم به سیاست‌گذاری و سبک‌سازی سازمان توجه کنیم، هم به مسائل انسانی این دوستان.

  وی ادامه داد: دقت کنید که ۵۶ درصد شاغلان در شهرداری از حیث تخصص، تحصیلات و تجربه که از منظر حقوق اداری به آن شرایط احراز می‌گوییم، شغلشان با فرضی که در آن شغل شاغل هستند، تناسب دارد. و لذا ما در یک جایی (من اسم نمی‌برم) بعضا مواجه هستیم با انبوهی از نیروهای متدین، دلسوز، اما فاقد مهارت و تخصص و بعضا هزار میلیارد تومان فقط کمک هزینه زیان تحویل می‌گیرند از شهرداری بابت حقوق و دستمزد. #بودجه #درآمدپایدار #بدهی #کارکنان_شهرداری

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۲۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • سازمانی را تحویل گرفتیم که ۳ برابر بودجه اش بدهی دارد

  رسولی با بیان اینکه شهردار طی نزدیک به چهار دهه از مدیریت قبلی خویش حتی یک مورد بی انضباطی مالی در پرونده خود و دوستانش نداشته، گفت: به مردم عزیز تهران اطمینان می‌دهم آگاهانه پا در این مسیر دشوار گذاشتیم. ما دستگاهی را تحویل گرفتیم که ۵۰ درصد معاملاتش با تشریفات صورت گرفته است و بیش از سه برابر بودجه سالانه اش بدهی دارد.

  وی هم چنین گفت: ما به قول شهردار تهران اطمینان داریم و در سال ۹۷ تمامی معاملات بالای یک میلیارد تومان را روی سایت رسمی به نمایش می‌گذاریم و مردم را مطلع می‌کنیم. این را می‌دانیم که کسانی که در گذشته از منافع استفاده بی حد کردند، ساکت نمی‌نشینند و باز هم این شایعات را ادامه می‌دهند.

  خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران افزود: شورای شهر و شهردار منتخبش که بدون یک رای مخالف انتخاب شد، هم قسم، هم دل و همگرا در جهت خدمت به مردم عزیز تهران گام برمی‌دارند و به قول خود پایبند هستند. این شایعات هیچ گونه خللی در عملکرد شورا و شهرداری ایجاد نخواهد کرد.#شهرداری #بودجه #بدهی

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • اگر در رسانه دیده نشویم، به کمکاری متهممان می‌کنند

  سید حسن رسولی: به طور متناوب با روسای قوا، فراکسیون امید، قوه قضاییه، صدا و سیما، نیروی انتظامی، نمایندگان مجلس، ریاست جمهوری و دیگر نهادهایی که با این دستگاه بزرگ دارای روابط معنا دار هستند، نشست و برخاست داریم. اما اگر ما و دکتر نجفی کمتر در رسانه ها دیده شویم، توسط شایعه سازان به مدیران نشسته و کم کار متهم می شویم.
  وی ادامه داد: ما اعضای شورا حتی در روزهای تعطیل در جهت شناسایی منابع پایدار شهری تلاش کرده ایم‌. تلاش ها وقتی اوج می گیرد و با افراد متخلفی که در گذشته از طریق مدیریت شهری به صورت غیر شرعی رانت داشتند به جایگاهی رسیده اند، برخورد می‌شود، با توجه به ظرفیت رسانه های بزرگی که در اختیار دارند شایعه تولید می کنند.
  خزانه دار شورای شهر تهران گفت: در ابتدا و قبل از انتخاب نجفی به عنوان شهردار از او دو قول گرفتیم که هم مانند دیگر شهرداران پایتخت هوس پاستور نشینی نکند و هم این جمع ۲۲ نفره که فعالیت خود را با هم شروع کرد تا آخر نیز همراه هم بماند. بنابراین قویا این شایعات را تکذیب می‌کنم و به طرفداران میلیونی لیست امید که امید به پاکدستی شهردار و سلامت و صداقت شورا بسته اند، اطمینان می‌دهم از بروز این شایعات نگران نیستیم.

  (وبسایت شوراآنلاین، ۲۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • رسولی در خصوص شایعات مبنی بر رفتن شهردار تهران: خدا را شکر می کنم که مشخص شد یکی از گلوگاه‌های فساد را بسته ایم.

  سید حسن رسولی در خصوص شایعات عبور از شهردار تهران گفت: اخیراً شایعاتی مبنی بر رفتن شهردار تهران مطرح شده است، چون از پشت پرده این شایعات مطلع هستم، خدا را شکر می‌کنم که مشخص شد یکی از گلوگاه‌های فساد را بسته ایم.

  وی افزود: اطمینان می‌دهم محمدعلی نجفی بر اساس قول و قراری که گذاشته ایم، عالمانه، آگاهانه و با تعهد کامل این مسئولیت سنگین را با هدف ارائه تجارب چندین ساله مدیریتی خود به حوزه مدیریت شهری پایتخت پذیرفته است و با اطلاعات موثق و با قول و قرار و تعهدی که بین او و ۲۱ نفر از اعضای شورای شهر تهران بسته شده، انجام وظیفه خواهد کرد.

  رسولی با تأکید بر اینکه بنا است این مسیر شفافیت، انضباط بخشی و اطلاع رسانی به مردم از آنچه در اداره امور شهر می‌گذرد و متعلق به آنان است، ادامه یابد، گفت: فکر می‌کنم به صورت سازمان یافته تولید و انتشار این شایعات صورت می‌گیرد. من شخصا چون از برخی پشت پرده های این شایعات مطلع هستم، هر زمان شایعات بیشتر می‌شود، خدا را شکر می‌کنم چون در همان مقطع شدت یافتن شایعات یکی از گلوگاه‌های فساد را بسته ایم. #شهردار #شفافیت

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • واکنش سید حسن رسولی به این سئوال که در گزارش محرمانه‌ای که شهردار به شورای شهر تهران ارائه داده است، آیا به تخلفات موسسات تابعه اشاره شده است؟

  رسولی: شهردار در جریان ارایه گزارش ۵۰۰ صفحه ‌ای که به شورا ارایه داده گفته است، برخی از امور است که جنبه محرمانه دارد که متعاقبا ارائه می‌کنم و شنیدم که شهردار این گزارش محرمانه را ارائه‌ کرده است، اما من هنوز به آن دسترسی پیدا نکردم. همان روز سوال کردم که آیا موضوع دستگیری و تشکیل پرونده آقای شریفی، قائم مقام قالیباف و نفر دوم شهرداری تهران که سخنگوی قوه قضاییه در این گزارش محرمانه هم آمده است؟شهردار هنوز جواب ندادند و منتظریم. اگر جواب ندادند در قالب یک سوال رسمی از ایشان دوباره می‌پرسم.
  این عضو شورای شهر ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور قبلاً به بعضی از این امور ورود کرده‌ است، گزارشات به سازمانهای ذی ربط با عنوان محرمانه فرستاده شده است و بر اساس قانون شهردار موظف است طبقه بندی بودن این گزارشات را رعایت کنند ولی به معنای آن نیست که اعضای شورای شهر نامحرم باشند.‌ منتظر هستیم بخشی که در پانصد صفحه نیست و به تعبیر شهرداری جزو موارد محرمانه است به ما عرضه شود و اگر لازم باشد آنها را نیز در شورا و سایر بخش ها مورد بررسی قرار دهیم.
  عضو شورای شهر با بیان اینکه در گزارش تحویل و تحول شهرداری به برخی از این موارد که در این شرکت‌ها و سازمان‌ها رخ داده، اشاره شده است، ادامه داد: اما به نظر من هرکدام از این شرکت‌ها باید به صورت جداگانه از حیث اصلاح مقررات، اساسنامه و سایر قوانین مالی و اداری، علاوه بر گزارش شهردار از طریق شورا مورد بررسی، رسیدگی و بازنگری قرار بگیرد. #شفافیت #تخلفات_شهرداری

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶)

 • احتمال انحلال و ادغام برخی از سازمان‌های تابعه شهرداری

  سید حسن رسولی با بیان اینکه در اقدامات مالی موسسات وابسته به شهرداری شفافیت کافی وجود ندارد، گفت: البته وجود این موسسات در راستای برون سپاری فعالیت‌های شهرداری، غیر قابل اجتناب است.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در باره علت وجود این تخلفات گفت: شهرداری تهران بر اساس قانون شهرداری ها اداره می‌شود، اما این سازمان ها و شرکت ها بر اساس قانون تجارت اداره می شوند و لذا این دوگانگی ساختار حقوقی، اداری، سازمانی در حقیقت خلاء و حفره‌ای ایجاد کرده است که امکان وقوع تخلفات را به صورت ساختاری فراهم کرده است.

  رسولی با تاکید بر این یکی از مهمترین اقدامات شهردار و شورای پنجم در زمینه انضباط بخشی مالی، جلوگیری از بروز تخلفات و سوءاستفاده های مالی؛ ایجاد خزانه متمرکز در شهرداری است، گفت: درآمد شرکت‌ها، موسسات و سازمان های وابسته و ۲۲ منطقه تهران بر اساس ماده ۵۳ قانون محاسبات عمومی و اصل ۵۵ قانون اساسی باید تماما بدون هیچ گونه دخل و تصرفی به حساب خزانه متمرکز ریخته شود.

  وی ادامه داد: شهردار این رویکرد را در قالب لایحه بودجه ۹۷ به شورا ارایه دادند و ما در حال رسیدگی هستیم. البته مشکلاتی که در این سازمان‌ها و شرکت‌ها داریم فقط به این مورد خلاصه نمی‌شود و در رابطه با ساختار سازمانی٬ جذب نیرو، موازی کاری، بهای تمام شده انجام خدمات و مواردی از این قبیل نیز در دستور کار بررسی‌های میان مدت و دراز مدت شورای شهر قرار دارد. #شفافیت #تخلفات_شهرداری
  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶)

 • سید حسن رسولی گفت: در لایحه بودجه سال آتی، ۶۲ ردیف کمک به افراد و نهادهای خاص که بوی رانت می داد، حذف شده است.

  نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ۹۷، ۶۲ ردیف کمک به افراد و نهادهای خاص که بوی رانت می داد، حذف شده است، اعلام کرد: با ایجاد خزانه مشترک، ۱۱۲ میلیارد تومان کل سودی که همه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که درآمدهای نیابتی از سوی شهرداری کسب می‌کنند، پس از بررسی در کمیسیون برنامه و بودجه به ۱۵۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

  رسولی یکی از مهمترین نقاط ضعف مدیریت شهری در گذشته را ناچیزبودن درآمدهای پایدار بین ۷ تا ۲۱ درصد دانست و گفت: بر اساس سند بالادستی یعنی برنامه دوم شهرداری شاخص درآمدهای پایدار باید به ۲۵ درصد افزایش یابد، اما در لایحه‌ای ارسالی شهرداری این عدد ۲۸ درصد تعیین شده. با تغییرات کمیسیون بودجه، این رقم با افزایش شش درصدی به ۳۱ درصد افزایش یافت، البته امیدواریم به هدفمان برسیم تا نسبت به گذشته وضعمان بهتر شود. شورای کنونی روند قرض‌گیری در اداره شهر که روش ناثوابی است که در گذشته پایه‌گذاری شده را کاهش داده است.

  وی با بیان اینکه نمی‌توان در قالب یک بودجه یک‌ساله، همه مشکلات شهرداری تهران را حذف کرد، گفت: در اولین سال تصویب بودجه شهرداری تهران در شورای پنجم، شهرداری را موظف کردیم ۷۶ درصد درآمدهایش را به صورت نقدی و ۲۴ درصد را به صورت غیرنقد تامین کنند. این درصد نه این‌که مطلوب باشد، اما بیش از این مقدور نیست. #شفافیت #درآمدپایدار

  (وبسایت شهردار، ۱۶ بهمن ۱۳۹۶)

 • هزینه‌های شهرداری رو به کاهش است

  خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: بر اساس گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری در آذرماه امسال همانند سه‌ماهه اول مدیریت جدید شهرداری تهران درآمدها بیش از هزینه‌ها محقق شده است.

  نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: بر اساس گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری در آذرماه امسال همانند سه‌ماهه اول مدیریت جدید شهرداری تهران درآمدها بیش از هزینه‌ها محقق شده و هزینه‌های شهرداری روند کاهشی داشته است.

  او با ارائه گزارشی در این رابطه خاطرنشان کرد: بدون تردید تأمین ۱۰۰ درصدی درآمدهای شهرداری با توجه به عقب‌ماندگی در بخش‌های مختلف در سه‌ماهه باقی‌مانده از سال قدری دور از انتظار است اما نکته مثبت این است اگر درآمدها کاهش‌یافته در بخش هزینه‌ها با مدیریت، شاهد کاهش هزینه‌ها هستیم. #هزینه #درآمد

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶)

 • افزایش۳۵درصدی قیمت حق توقف ساعتی در میادین میوه و تره بار شهرداری

  سید حسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در ادامه بررسی لایحه اصلاحیه «مصوبه اصلاحیه مجوز اخذ حق توقف (ساعتی) از وسایط نقلیه وارده به میدان مرکزی سازمان میادین میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی شهرداری تهران» اظهار کرد: در اجرای تبصره یکم ماده ذیل واحده مصوبه اصلاحیه مجوز اخذ حد توقف ساعتی از وسایل نقلیه وارده به میادین میوه و تره‌بار و فرآورده‌های کشاورزی، مصوب ۲۵۵ جلسه رسمی شورای اسلامی شهر تهران در اردیبهشت ۹۵ امسال، به شهرداری تهران (سازمان مدیریت و میادین میوه‌ و تره‌بار شهرداری تهران) اجازه داده می‌شود از تاریخ تصویب و ابلاغ این مصوبه بر اساس تعرفه‌های مصوب این ماده واحده نسبت به اخذ ورودیه و حق توقف ساعتی از وسایل نقلیه وارده به میادین برحسب نوع وسیله اقدام کنند.

  وی با بیان اینکه لایحه‌ ارسالی شهرداری سه بار توسط کمیسیون های ذیربط اصلاح شده است، افزود: بر اساس تصمیم جدید از سواری‌هایی که وارد میدان مرکزی میوه و تره بار می‌شوند، نیز عوارض اخذ خواهد شد. موضوع دیگر اینکه علاوه بر ۲۷۵ هکتار عرصه میدان مرکزی، تمامی میادین میوه و تره‌بار فرعی سطح شهر هم بخصوص آن دسته از میادینی که دارای سطح و سطوح دارای توقف وسایط نقلیه هستند، مجوز اخذ عوارض دارند و می‌توانند تا سقف ۳۵ درصد نسبت به قیمت های سال ۹۵ افزایش قیمت دهند.

  نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین اعلام کرد: از سال ۸۶ تا ۹۵ هیچ‌گونه افزایش قیمتی صورت نگرفته است و تنها طی یک سال گذشته بیش از ۳۵ درصد هزینه‌های نگه‌داشت این عرصه که سرفصل‌های متعددی دارد اضافه شده؛ پیشنهاد مشترک دو کمیسیون (برنامه و بودجه و حمل و نقل و عمران) این است که شورا موافقت کند تا قیمت ها تا ۳۵ درصد افزایش یابد.

  اصلاحیه این لایحه با ۱۵ رأی از ۱۶ نفر حاضر در جلسه علنی تصویب شد. #در_شورا

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • همکاری مدیریت شهری با اعتراضات گروه های مدنی به روش دموکراتیک

  سید حسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در بررسی نامه فرماندار تهران درباره اعتراض هیات تطبیق به مصوبه «الزام شهرداری تهران به تعیین مکان مناسب برای تشکیل اجتماعات اعتراضی شهروندان» با بیان اینکه اعتراض هیات تطبیق را وارد می دانم، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم که طرح شورا اصلاح شود تا علاوه بر تامین نیت پیشنهاددهندگان، ایرادات مغایر با قانون آن نیز رفع شود.

  وی ادامه داد: پیشنهاد من این است که عنوان شود، «الزام شهرداری تهران به اعلام همکاری با نهادهای ذیربط برای تعیین مکان ابراز اعتراضات اجتماعی» این از جمله وظایف ما است. شهردار هم با این عنوان همکاری خواهد کرد، یعنی حوزه مدیریت شهری، اعم از شهردار و شورا این حق را هم به رسمیت می‌شناسیم و هم به سهم خودمان اعلام همکاری می‌کنیم.

  وی ادامه داد: در هر موقعیت و زمانی و برای هر مکانی که احزاب سیاسی، گروه‌های معترض تقاضا کردند و مسئولان امنیتی مجوز دادند، مدیریت شهری برای این‌که این اعتراضات به شکل مدنی، نه در یک مکان خاص بلکه به روش دموکراتیک قابل عمل باشد، همکاری می‌کند. #حقوق_شهروندی #حق_بر_شهر

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۸ بهمن ۱۳۹۶)

 • صالحی امیری مدعی شده براساس استعلام معاونت حقوقی ریاست جمهوری، دبیر کل کمیته ملی المپیک‌ شغل محسوب نمی‌شود.

  به گزارش شورا‌آنلاین، رسولی عضو شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه انتخابصالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک او را در زمره افراد دو شغله قرار داده‌، گفت: قبل از اینکه او به این سمت انتخاب شود یک بار حضوری و یک بار هم تلفنی با او صحبت کردم و توضیح خواستم.

  وی با اشاره به دفاعیات صالحی از اقدام خود گفت: صالحی امیری مدعی شده براساس استعلام معاونت حقوقی ریاست جمهوری، دبیر کل کمیته ملی المپیک‌ بر اساس اساسنامه‌، عهده‌دار انجام وظایفی‌ خاص است‌ و رئیس‌ آن بیشتر نقش شأنیتی‌ دارد از این رو شغل محسوب نمی‌شود.

  رسولی تصریح کرد: من به او توصیه کردم که در این مورد هم به افکار عمومی و هم به اعضای شورا پاسخگو باشد و با توجه به سابقه‌ و پردازش‌هایی که در گذشته  در خصوص موضوع صورت گرفته، این مستندات را اعلام و هر چه زودتر این کار انجام شود. #شفافیت #تخلفات_شهرداری #انتصابات

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۷ دی ۱۳۹۶)

 • گزارش خزانه‌دار شورا از وضعیت مالی اسفبار شهرداری تهران

  حسن رسولی در سی و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش درباره لایحه دو فوریتی اوراق مشارکت ۴ هزار میلیارد تومانی برای خطوط ۶ و ۷ مترو، اظهار داشت: وضعیت مالی شهرداری تهران وضعیت اسفباری است. وی افزود: در حال حاضر برخی از کارکنان، مدیران و پیمانکاران مترو با مشکلاتی مالی مواجه هستند.

  رسولی بیان داشت: علیرغم همه هزینه‌های مترو تنها ۹ درصد جابه‌جایی مسافر از طریق این سیستم است لذا باید سیستم مترو جابه‌جایی مسافر بیشتری با توجه به این ظرفیت داشته باشد. بارها اعلام شده است که فقط تأمین تجهیزات خطوط هفت‌گانه مترو به حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

  وی در دفاع از این طرح دوفوریتی گفت: یک منبع ۴ هزار میلیارد تومانی می‌تواند نقش خوبی را در افزایش خطوط مترو داشته باشد و دولت نیز ۵۰ درصد بازپرداخت آن را متعهد شده است.

  رسولی بیان داشت: با توجه به اینکه خط ۷ مترو به درستی تعطیل شده است گفت: امیدواریم بتوانیم این خط را تا اردیبهشت ماه راه‌اندازی کنیم. ما اگر بتوانیم این خطوط را ظرف مدت ۴ سال تجهیز کنیم ۲ میلیون سفر به خطوط هشت‌گانه اضافه می‌شود.#دوفوریتی #بدهی

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۶ دی ۱۳۹۶)

 • مخالفت سید حسن رسولی با طرح تعیین محلی برای تجمع‌های مردم

  رسولی: این مساله به مقامات امنیتی و استانداری مربوط است و در حوزه مدیریت شهری قرار نمی‌گیرد.

  وی با بیان اینکه شورای پنجم دچار بیش‌فعالی شده است، افزود: تاکنون هیچ تقاضایی مبنی‌بر تعیین یک مکان برای تجمع‌ها از سوی مسوولان به ویژه وزیر کشور به عنوان نهاد عالی مسوول در این خصوص به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نشده است و شورای شهر ضرورتی برای ورود به این مساله ندارد. براساس این گزارش، طرح جانمایی محلی برای تجمعات مردمی بعد از اظهارنظر مخالفان و موافقان این طرح به تصویب رسید. #در_شورا #مدیریت_شهری

  (وبسایت #هشتگ، ۱۸ دی ۱۳۹۶)

 • یک فوریت الزام پیوست مدیریت بحران پروژه های عمرانی رای نیاورد

  سید حسن رسولی با این فوریت مخالفت کرد و گفت: پدافند غیرعامل دارای سازوکار خود است و سازمان مستقل در کشور دارد. علت مخالفت من با یک فوریت بودن طرح این است که پیشنهاددهندگان موضوع پدافندی که امنیتی و حفاظتی هست را با ایمنی ساختمان ها اشتباه نگیرند. این دو مقوله با هم متفاوتند و این دوموضوع قابل جوع در یک لایحه نیستند و درخواست میکنم بین این دو تفکیک انجام گیرد. #ایمنی #در_شورا

  (وبسایت خبرگزاری مهر، ۱۷ دی ۱۳۹۶)

 • خزانه‌دار شورای شهر تهران اعلام کرد:کاهش هزینه‌های شهرداری تهران در سه ماه اول فعالیت نجفی

  سید حسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در ارائه گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران (شهریور، مهر و آبان ماه ۱۳۹۶) با بیان اینکه یکی از چالش‌های مبتلابه در حوزه مدیریت شهری ناپایداری اقتصاد است، تاکید کرد: طی سه‌ماهه شهریور، مهر و آبان، درآمدهای کسر شده به میزان ۲۶ درصد از هزینه‌ها فزونی گرفته، این شاخص نشان می‌دهد درک درست و انتخاب مسیر صحیح صورت گرفته است. صدور دو بخشنامه اخیر شهردار (پایان دادن به ماجرای هولوگرام و انضباط بخشی به شوراهای معماری مناطق) نقش اساسی در این بهبودیابی داشته است.

  وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعات ارسالی توسط معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران، مدیریت جدید در سه ماهه فعالیت در مجموع ۲۳۹۴۹ میلیارد ریال درآمد وصولی داشته و هزینه های شهرداری در این مدت نیز ۱۸۹۸۵ میلیارد ریال بوده است. در این مدت به میزان ۴۹۶۳ میلیارد ریال درآمدها بیشتر از هزینه‌ها بوده است. #در_شورا #شهرداری #بودجه #هزینه #شفافیت

  وبسایت پایگاه خبری آفتاب، ۱۰ دی ۱۳۹۶)

 • یکی از دغدغه‌های اصلی شورای شهر پنجم این بوده که منزلت از دست‌رفته شهرداری تهران را به این نهاد برگرداند

  در نظرسنجی‌هایی که در این زمینه بین افکار عمومی صورت گرفته، شهرداری تهران یک نهاد خوشنام نبوده است. بدون شک اگر در شهرداری تهران رانت و فساد وجود نمی‌داشت مردم چنین نظری درباره این نهاد اجرایی نداشتند. به همین دلیل نیز یکی از دغدغه‌های اصلی شورای شهر پنجم این بوده که منزلت از دست‌رفته شهرداری تهران را در این زمینه به این نهاد برگرداند. قرار هم نیست که این اتفاق در حرف و سخنرانی رخ بدهد بلکه مردم باید در عمل این مساله را ببینند که شورای شهر پنجم در راستای پاکدستی و مبارزه با فساد اقتصادی حرکت می‌کند.

  هدف اصلی شورای پنجم تهران مبارزه با رانت و فساد است. به همین دلیل دکتر نجفی عنوان کردند که اسناد و مدارک همه مزایده‌های بالای یک ‌میلیارد را در اختیار مردم قرار خواهند داد تا مردم با شفافیت کامل در این زمینه بر عملکرد شهرداری تهران نظارت داشته باشند. از سوی دیگر در شورای شهر تهران کارگروهی در زمینه شفافیت تشکیل شده است. بدون شک یکی از دلایل مهمی که مردم به اصلاح‌طلبان رأی دادند، شعار مبارزه با فساد اقتصادی بوده اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها مطرح کردند. در نتیجه رأی مردم در این زمینه معنادار بوده است. #نظارت #شفافیت #فساد

  (وبسایت روزنامه آرمان، ۲۷ آذر ۱۳۹۶)

 • وجود بیش از ۵۰۰ هزار پرونده نزاع خیابانی در پایتخت در سال ۹۵

  حسن رسولی که در نشست چشم‌انداز مددکاری اجتماعی در ایران صحبت می‌کرد با اشاره به اینکه تهران در شب بیش از هشت‌ونیم میلیون و در روز بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: به نظر می‌رسد آینده این شهر متاثر از شکاف‌های ناشی از مشکلات قومی، مذهبی، مسائل جنسی و بحران آب خواهد بود.

  وی افزود در شورای شهر تلاش خواهیم کرد که نمادی را به عنوان نماینده رشته مددکاری در تهران انتخاب کنیم. به این ترتیب در شورای فرهنگی عمومی کشور نیز این حرفه را بشناسانیم. این خواسته باید از رئیس شورای شهر نیز مورد مطالبه قرار گیرد.

  (وبسایت پایگاه خبری آفتاب، ۲۶ آذر ۱۳۹۶)

 • جایگاه و ظرفیت شورای عالی استان‌ها باید ارتقا یابد

  سید حسن رسولی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها سه اختیار مهم بر عهده دارد، اظهار کرد: این شوراها به نوعی وظیفه هماهنگی شوراهای شهر و روستای سراسر کشور را بر عهده دارد که رقمی بیش از ١٠٠هزار نفر را در قالب سطوح مختلف شوراها در بر می‌گیرد.

  وی با بیان اینکه بسیاری از آیین نامه و شیوه نامه‌ها برای کل شوراهای شهر و روستا به صورت واحد در این نهاد به مرحله بحث و اجرا گذاشته می‌شود، عنوان کرد: شورای عالی استان‌ها می‌تواند براساس قانون اساسی و قانون شوراها از طریق دولت در حوزه‌های مربوط به اداره امور محلی و تنظیم لوایح بپردازد و از طریق دولت این لوایح را از مسیر مورد نیاز برای تبدیل به قانون به مجلس ببرد. به گفته عضو شورای شهر تهران، شورای عالی استان‌ها می‌تواند مستقیما در قالب طرح پیشنهاد قانونگذاری جدید و یا اصلاح قوانین را به مجلس تقدیم کند. شوراها با استفاده تمام از این ظرفیت ها می تواند نقش موثری را در پیگیری مطالبات مردم ایفا کنند. #شوراها

  (وبسایت خبرگزاری داشنجویان ایران، ۲۴ آذر ۱۳۹۶)

 • تذکر خزانه‌دار شورا به نجفی: اطلاع از لیست هزینه های شهر حق مردم است

  حسن رسولی در تذکرات پیش از دستور بیست و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش، اظهار داشت: شهرداری تهران نیز نهاد عمومی و غیردولتی است و به صورت درآمد هزینه اداره می‌شود. هزینه شهر نیز توسط شهروندان پرداخت می‌شود و استحضار آنها از نحوه هزینه در شهر یکی از حقوق‌های شهروندی است.

  خزانه‌دار شورای شهر تهران، ری و تجریش ادامه داد: بر اساس مفاد قانون ۷۹ شهرداری تهران و از جمله یکی از وظایف خزانه‌داری می‌بایست شهرداری تهران نسبت به ارسال درآمدها و هزینه‌های ماهانه خود به صحن علنی شورای شهر تهران اقدام کند.با توجه به اینکه نسبت به ارسال درآمدها و هزینه‌های ماهیانه شهر به شهردار تهران تذکر می‌دهم و باید این گزارش‌ها به تفکیک به شورای شهر ارسال شود. #شفافیت #در_شورا #حقوق_شهروندی #هزینه

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۹ آذر ۱۳۹۶)

 • سید حسن رسولی در خصوص پاسخ منفی شورای شهر به انتخاب اعضا در شورای سرمایه گذاری شهر تهران

  بهتر است این موضوع از دستور کار خارج شود و در کمیسیون برنامه و بودجه به سرمایه‌گذاری‌ها توجه شده است. اکنون باید هیات رئیسه و رئیس  شورا این موضوع را از دستور کار خارج کند و به صورت غیررسمی و مشورتی دوستان می‌توانند در این خصوص کمک کنند.

  (وبسایت خبرگزاری موج، ۱۲ آذر ۱۳۹۶)

 • سید حسن رسولی در خصوص سهم خودروهای دیزلی در آلودگی هوای تهران

  باید به موضوع حمل و نقل بار و کالای شهری به عنوان یکی از سرفصل‌های مهم شهری بپردازیم به نظر می‌رسد این حوزه بی‌صاحب است.

  (وبسایت خبرگزاری موج، ۷ آذر ۱۳۹۶)

 • کارکنان شهرداری تعیین وضعیت می شوند

  رسولی با بیان اینکه در دو حوزه مشغول اصلاح ساختار هستیم، اذعان داشت: حوزه اول شناسایی نقاط ضعف و چالش های ساختار سازمانی شهرداری تهران، سازمان ها و شرکت های تابعه است و مورد دوم که همزمان با حوزه اول پیش می‌رود، ارائه یک تصویر واقعی از کمیت و کیفیت نیروی انسانی شهرداری است. #ساختار_شهرداری

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲۱ آبان ۱۳۹۶)

   

 • سید حسن رسولی در واکنش به تفاهم نامه پرحاشیه شهرداری تهران و صدا و سیما

  عقد قرارداد بین شهرداری و صداوسیما چیز عجیبی نیست ولی، اگر شهرداری بخواهد در چارچوب بازرگانی مدیریت شهری پیام‌رسانی کند، می‌تواند قراردادی هم با صدا و سیما ببندد اما گروکشی از نقش و جایگاه رسانه ملی، چه با انگیزه مالی و چه در حد تامین منافع افرادی خاص و محدود باشد، هم خلاف شرع است و هم خلاف عرف. چون منابع شهرداری، منابعی عمومی است و تک‌تک شهروندان در آن سهم دارند. با همین استدلال، چنانچه گزارشی از قراردادهای ابهام‌آمیز شهرداری با صداوسیما برسد، حتما شورا آن را بررسی کرده و به آن ورود پیدا خواهد کرد: «چه بسا لازم باشد که شهرداری در این زمینه گزارشی به شورا بدهد تا اعضا هم در چند و چون این قرارداد باشند.» #شفافیت #هزینه

  وبسایت فرارو، ۱۴ آبان ۱۳۹۶)

 • انتقاد سید حسن رسولی از عملکرد صدا و سیما

  عملکرد صداوسیما در پوشش خبرها و رخدادهای مهم شهری و اخباری که بعضا می‌شنویم، حکایت از آن دارد که این شایعات شاید چندان هم بی‌اساس نباشد! مثلا چرا نباید صدا و سیما رخداد مهمی چون همایش شهرداران کلانشهرهای کشور را در بخش‌های مهم خبری خود پوشش دهد؟! در این مورد شاید مردم بتوانند خودشان قضاوت کنند. #شفافیت

  (وبسایت فرارو، ۱۴ آبان ۱۳۹۶)

   

 •  سازمان ورزش شهرداری زیان ده است،در سال ۹۵ سازمان ورزش شهرداری تهران ۱۴۶ میلیارد تومان کمک زیان از شهرداری تهران دریافت کرده است

  رسولی پیشنهاد داد هر سه نفر برای انتخاب در این حوزه از کمیسیون فرهنگی هستند که پیشنهاد می‌دهم یک نفر نیز از کمیسیون برنامه و بودجه در این حوزه حضور داشته باشد تا بتواند نیازهای اقتصادی سازمان ورزش را نیز برآورده کند.ما باید مجموعه ورزش شهروندی را به صورت خودگردان اداره کنیم و نمی‌شود تهران را با فروش سرمایه‌های آینده چرخاند.

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۴ آبان ۱۳۹۶)

 • انتقاد به عملکرد شورا وارد است/ طول می‌کشد تا برخی اعضا با قوانین و فضای شورا آشنا شوند

  به طور طبیعی هر دوره‌ای از مجلس و شورای شهر در ماه‌های اول به گونه‌ای فعالیت دارند که ممکن است خروجی مناسب را نداشته باشند. چرا که طرح‌ها و لوایحی از دوره قبل باقی مانده و از حیث ضرورت طرح باید مورد تصمیم‌گیری قرار گیرند.عضای جدید شورا نیز به خصوص افرادی که کمتر در حوزه‌های اجرایی تجربه مدیریتی دارند، طول می‌کشد تا با قوانین و فضای شورا آشنا شوند.

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱ آبان ۱۳۹۶)

 • علت غیرعلنی شدن جلسه شورای شهر/ ارسال ۱۶نامه محرمانه به شورا

  این نامه‌ها با طبقه‌بندی محرمانه به شورای شهر ارسال شد که بخشی از مکاتبات استحضاری بود و بخشی مستلزم ورود حقوقی شکلی و محتوایی در چارچوب روابط نهاد نظارتی و شورا بوده است. بنابراین اینکه گفته شود فقط دلیل محرمانه شدن جلسه شورا، رسیدگی به تخلفات بوده، صحت ندارد. #شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری فارس، ۲۲ مهر ۱۳۹۶)

   

 • با توجه به مشکلات بوجود آمده برای مالباختگان درخواست می شود که رئیس شورای شهر تهران مکاتبه‌ای را با وزیر دادگستری در خصوص رفع مشکلات این گروه از مالباختگان داشته باشد.

  او همچنین از رئیس شورای شهر تهران خواست تا مکاتبه‌ای را با بانک مرکزی و همچنین مجلس در خصوص رسیدگی به پرونده انجام دهد تا روند کار رسیدگی به مشکلات مالباختگان تسریع شود.

  (وبسایت خبرگزاری تسنیم، ۱۸ مهر ۱۳۹۶)

 • انتخاب حسن رسولی به عنوان رئیس شورای شهرستان تهران

  (وبسایت شورا آنلاین، ۵ مهر ۱۳۹۶)

 • درخواست دیدار با مقام معظم رهبری جهت مقابله با تبعات ملی بحران مال شهرداری تهران را دارم

  تهران امروز علاوه بر آلودگی هوا، ترافیک و انبوه آسیب های اجتماعی با چالش عدم توازن هزینه و درآمد روبروست.مدیریت مالی به گونه ای تنظیم شده که چالش مالی به نیمه دوم سال برسد.تیم مدیریت شهری به دنبال راهکاری برای این معضل است‌. لذا در مقام پیشگیری از بروز تبعات ملی تقاضای دیدار با رهبری و بهره از توصیه های ایشان را دارم.

  (وبسایت شورا آنلاین، ۲ مهر ۱۳۹۶)

   

 • پیشنهاد رسولی برای بالا بردن بهره‌وری تشکیلات شهرداری

  سید حسن رسولی: درحال حاضر وضعیت سازمان‌ها و تشکیلات شهرداری بهره‌وری بسیار پایینی دارد: «ایده‌آل این است که با استفاده از روش‌های علمی و کارآمد و استفاده از شیوه‌های برون‌سپاری، خصوصی‌سازی، جلب مشارکت مردم و تفکیک وظایف اصلی سازمان شهرداری به سمت بهینه‌سازی در شهرداری برویم؛ هدفی که بین شورا و شهرداری مشترک است اما رسیدن به آن زمان بر است.»#خصوصی_سازی

  (وبسایت پایگاه خبری آفتاب، ۲۳ شهریور ۱۳۹۶)

 • قالیباف را در توسعه کالبدی تهران موفق می دانم

  در یک برآورد کلان ، آقای قالیباف را در توسعه کالبدی شهر تهران و اجرای پروژه های بزرگ مقیاس موفق می دانم اما در مورد قیمت تمام شده اداره شهر و لحاظ کردن ابعاد روحی و روانی شهر در کنار مسائل توسعه کالبدی دارای ضعفهایی بود.# قالیباف

  (وبسایت پایگاه خبری آفتاب، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶)

 • انتقاد رسولی به گزارش مالی سمن‌ها در دوره چهارم

  براساس گزارش‌هایی که به کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم ارسال شده اتفاقات خوبی در این بخش صورت نگرفته است.رسولی از آمادگی شورای شهر تهران از سمن‌ها در حوزه مالی خبر داد و گفت: قطعا این موارد باید ساماندهی شده و براساس قانون صورت بگیرد.#سمن #بودجه #در_شورا

  (وبسایت خبرگزاری تسنیم، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶)

   

 • اطلاعات متناقضی از سوی شهرداری به دست ما رسیده است

  تاکنون شاهد دو نوع رویکرد و ارزیابی بوده‌ایم؛ یک رویکرد سفید دیدن و دلبرانه ارزیابی کردن و رویکرد دوم همه چیز را سیاه دیدن است. بی‌شک خدماتی انجام شده و نواقصی هم وجود داشته است.رسولی شهردار اضافه کرده منتخب شورا باید گزارشی درباره اقتصاد شهری، بدهی‌ها، هولوگرام‌ها و دستگیری‌های اخیر و چالش‌های پیش‌روی حوزه مدیریتی به اعضای شورا ارائه دهد و بی‌شک این گزارش یک مطالبه عمومی است. در همین راستا اعضای شورا از شهردار درخواست دارند ظرف صد روز گزارشی از حوزه تحت مدیریت خود تهیه کند.#شفافیت

  (وبسایت خبرگزاری کار ایران، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶)

 • سید حسن رسولی در حاشیه انتصاب های مدیران شهرداری تهران توسط نجفی

  روز گذشته آقای شهردار در یک نشست مشورتی با اعضای شورای شهر اعلام کردند که رویکردشان در این حوزه ارتقای مدیران از بدنه شهرداری است. حالا این که در تطبیق مصادیق با این رویکرد آیا همه نصب شدگان دارای شرایط مطلوب اند را باید از خود آقای شهردار پرسید. #شفافیت #انتصابات #نظارت

  (وبسایت آفتاب یزد، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶)

 • پرسش سید حسن رسولی از معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری در خصوص فعالیت‌های ستاد اربعین

  شما می گویید برای این مراسم ١۵ میلیارد هزینه شده اما رقم مصوب شما ۵ میلیارد است، مابه التفاوت را از کجا آوردید؟#هزینه

  (وبسایت پایگاه خبری آفتاب، ۱۹ شهریور ۱۳۹۶)

 • اعتراض سید حسن رسولی به به تعطیلی میادین میوه و تره بار در عید قربان

  برای اولین بار بر خلاف برنامه همه ساله روز عید قربان که میادین از ۸ صبح تا یک فعال باید فعالیت می کردند، تعطیل بودند و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شد.با توجه به تعطیلی میادین بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته ایم که باید از وقفه های موجود در دوره های گذار جلوگیری کنیم.

  (وبسایت شورا آنلاین، ۱۴ شهریور ۱۳۹۶)

 • سید حسن رسولی در اعتراض به حضور عکاسان در شورا

  برخی تصاویر در فضای مجازی منتشر شده و لازم است هیئت رئیسه شورا در رابطه با ادامه انتشار تصاویر برنامه ریزی کند.#شفافیت

  (پایگاه خبری آفتاب، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶)

 • انتخاب خزانه دار شورا

  سید حسن رسولی با ۲۱ رای خزانه دار شورای پنجم شهر تهران شد.

  (برگزاری جمهوری اسلامی ایران، ۱۲ شهریور ۱۳۹۶)

پس از انتخابات تا شروع به کار شورا

 • تشریح نکاتی در خصوص انتخاب شهردار تهران

  نظم و متانت و اخلاق جاری و ساری بود حتی یک مورد تنش مشاهده نشد، شفافیت و شیشه‌ای بودن فضای گفت‌وگو که رکنی از گفتمان اصلاح طلبی است هویدا بود خبرنگاران حضور داشتند مراسم از طریق فضای مجازی پخش مستقیم می‌شد و یک دستی شورا و نامزد ها مانع از طرح سوالات و ابهامات نبود پرسش‌ها و پاسخ‌ها جدی و صریح بود که از دیگر ویژگی‌های بازار این جلسات بود.#انتخابات #شهردار

  (پایگاه خبری آفتاب، ۲۰ مرداد ۱۳۹۶)

 • شهردار شدن نجفی به نتیجه آخرین جلسه رای گیری شورای شهر بستگی دارد

  -سید حسن رسولی: جناب نجفی شخصاً متقاضی و داوطلب جهت پذیرفتن مسئولیت خطیر شهردار را نبودند  اما طی گفتگویی و درخواستی که بنده و آقای مسجدجامعی به دلیل شایستگی ایشان در تمام امور مدیریتی و ملی شان با آقای نجفی داشتیم، جناب نجفی پذیرفتند که در لیست حضور داشته باشند و همانطور که مردم عزیز در پایان رای گیری اول مشاهده نمودند ایشان موفق به اخذ بالاترین میزان آرای اعضای شورا شهر تهران شدند.#انتخابات #شهردار

  (پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، ۸ مرداد ۱۳۹۶)

 • رسولی در دیدار قالیباف با منتخبان شورای شهر پنجم

  بهتر است یک مرکز پژوهشی یا فکری تشکیل شود که شهرداران پس از انقلاب اسلامی که هرکدام چندسال مدیریت شهر تهران را  تجربه کرده‌اند در این مرکز حضور داشته باشند و هرکدام از منظر تخصص و تجربه و دیدگاه خود در رابطه با مدل‌های مناسب مدیریت شهر تهران و چالش‌ها و مسائل آن بحث و تبادل‌نظر کنند تا خروجی این مرکز بتواند برای مدیریت آینده شهر تهران مفید و قابل استفاده باشد.

  (وبسایت اقتصاد نیوز، ۱ تیر ۱۳۹۶)

 • شاخص های انتخاب شهردار

  اصلاح طلب و پاکدست بودن و قرار داشتن در منظومه مدیران ارشد کارامد کشور از مبانی اصلی شاخص های انتخاب شهردار است. .#انتخابات

  (سایت تحلیلی خبری عصر ایران، ۲۴ خرداد ۱۳۹۶)

 • در مورد شهردار آینده به جمع بندی نرسیدیم/ اعضای شورا به همان کاری مشغول می شوند که انتخاب شدند

   یکدستی در اصلاح طلب بودن لیست ۲۱ نفر شورای شهر هم فرصت محسوب می شود و هم تهدید. نقش آفرینی ما تعیین خواهد کرد که این “یکدستی” وجه فرصت آفرینی را تقویت خواهد کرد یا با ایفای نقش نامطلوب تقویت کننده آسیب های این مساله باشیم، بنابراین به فعالیت شورا بستگی دارد.#انتخابات

  (سایت تحلیلی خبری عصر ایران، ۲۴ خرداد ۱۳۹۶)

پیش از انتخابات ۹۶

 • «برای عدم تکرار معضل یا پدیده «راستگویی» در پنجمین دوره شورای شهر تهران کاندیداها میثاق نامه امضا خواهند کرد

  به گفته رسولی علاوه بر تطبیق معیارها و شاخص‌های مذکور با رزومه فرد داوطلب، شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از کاندیداهای نهایی خود میثاق‌نامه‌ای را به امضا خواهد گرفت که در آن با تأکید بر مقدم‌دانستن اصل منافع ملی بر منافع سیاسی آمده است در هر زمان و هر اموری که منافع اصلاح‌طلبان با خواسته‌های شخصی فرد در تعارض و تناقض قرار بگیرد، داوطلب موظف است منافع و مصالح جریان اصلاح‌طلب را بر خواسته شخصی‌اش ترجیح دهد و از تک‌روی و اقدام فردی بپرهیزد. هرچند این تعهد و میثاق‌نامه هم در نهایت باطنی وجدانی دارد اما به نظر می‌رسد به دنبال طی روند تطبیق و تأیید صلاحیت داوطلب اصلاح‌طلب برای قرارگرفتن در فهرست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان احتمال بروز پدیده «راستگویی» به حداقل خواهد رسید».#انتخابات

   (وبسایت روزنامه شرق، ۱۷ فرودین ۱۳۹۶)

   

 • سید حسن رسولی از اعضای حقوقی و عضو هیئت‌رئیسه شورای ‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان: «هیئت‌رئیسه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تشکیل کارگروهی هفت‌نفره، به‌زودی روند بررسی و تطبیق صلاحیت کاندیداهای شورای شهر تهران را برای قرارگرفتن در فهرست این شورا بررسی خواهد کرد»

  رسولی با بیان اینکه سبک و رویه این کارگروه مانند کارگروهی است که در انتخابات سال ٩۴ برای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی فعال شد، افزود: «بر‌این‌اساس کاندیداهای داوطلب پرسش‌نامه‌هایی را دریافت می‌کنند که پس از تکمیل آن و ارائه مدارک و رزومه کاریشان، در فهرست بررسی شرایط کاندیداها از سوی کارگروه ویژه قرار خواهند گرفت».او ادامه داد: «پس از این مرحله است که فعالیت کارگروه هفت‌نفره مذکور رسما آغاز می‌شود و آنها با اطلاعاتی که از خود اشخاص دریافت کرده‌اند و رزومه سیاسی- اجرائی و تحصیلی آنها و کار تطبیق و تأیید مشخصات کاندیداهای کلید می‌خورد، ناگفته نماند که در این بررسی براساس معیارها و شاخص‌هایی که به تصویب شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان رسیده است، اگر اعضای کارگروه احساس کنند کارنامه و اطلاعات ارائه‌شده از سوی شخص داوطلب دچار اشکال یا عدم شفافیت است، از او دعوت می‌کنند در مصاحبه‌ای حضوری دراین‌باره توضیحاتی ارائه کند»#شفافیت

  (وبسایت روزنامه شرق، ۱۷ فروردین ۱۳۹۶)

   

سیدحسن رسولی

سیدحسن رسولی متولد فروردین ۱۳۳۷ در کاشمر و کارشناس ارشد مدیریت است.

 • سیدحسن رسولی متولد فروردین ۱۳۳۷ در کاشمر و کارشناس ارشد مدیریت است. او در فاصله سال‌های ۶۵ تا ۶۸ فرماندار زاهدان، از سال ۶۸ تا ۷۱ معاون سیاسی استانداری لرستان و از سال ۷۱ تا ۷۴ نیز معاون سیاسی استانداری همدان بوده و پس از آن و  با روی کارآمدن دولت اصلاحات در سال ۷۶، رسولی مسئولیت استانداری لرستان را بد بهده داشته است. رسولی در دولت دوم اصلاحات جایگزین محسن مهرعلیزاده در استانداری خراسان بزرگ بوده و در دو سال ابتدایی دولت نهم نیز در هیئت‌ مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی عضویت داشته است.
 • سید حسن رسولی در سال های گذشته علاوه بر عضویت در هیئت مدیره بنیاد باران و بنیاد امید ایرانیان، مشاور و سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲بوده و در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز حضور داشته است.
 • او در حال حاضر عضو و خزانه دار پنجمین دوره شورای شهر تهران است.