خلاصه گزارش اولین نشست عمومی «شهر دیگر»

روز پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ گروه موسسان «شهر دیگر» از علاقمندانی که به نوعی در فرآیند فعالیت‌های کمپین «شهر دیگر» در انتخابات شورای شهر ۱۳۹۶ همراهی کرده بودند، دعوت کرد تا در جلسه‌ای نیمه‌عمومی شرکت کنند. این جلسه بنا داشت تا ضمن مروری بر فعالیت‌های «شهر دیگر» از زمستان ۹۵ تا پایان انتخابات شورای شهر تهران، به گفتگو پیرامون چگونگی ادامه فعالیت‌ها بپردازد.

در بخش اول این جلسه ابتدا یکی از اعضا روایت خود را از زمینه‌های شکل‌گیری «شهر دیگر» و فعالیت‌های آن بازگو کرد. سپس سابقه و ساختار این حرکت در زمان کمپین انتخاباتی و همینطور ساختار پیشنهادی برای ادامه فعالیت‌ها به حاضران معرفی شد.

«شهر دیگر» هدف کلی خود را ساختن شهری بهتر و برابر از طریق پایش و نظارت بر تصمیم‌گیری‌ها و عملکرد شورای شهر، بازنمایی واقعیت‌های شهری، ارائه راهکارهای ایجابی ماحصل فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌ای عنوان کرد. بر همین اساس ساختاری شامل کارگروه‌های نظارت، پژوهش و رسانه پیشنهاد شد.

همچنین اعضای «شهر دیگر» طرح کلی کمپین دوم خود را مطرح کردند؛ کمپینی که بنا دارد در مدت زمان باقیمانده تا شروع فعالیت‌های شورای شهر پنجم خواستار جهت شورایی شفاف‌تر و قانونی را مطالبه کند.

در ادامه جلسه ۴ نفر از اعضا برنامه‌های پیشنهادی هر کارگروه و همچنین ایده کمپین دوم را شرح دادند که چکیده آن را در ادامه می‌بینید.

در بخش بعدی جلسه اعضای حاضر به گفتگو پیرامون پیشنهادات ارائه شده برای ادامه فعالیت پرداختند. آنها سئوالاتی را مطرح کرده و پیشنهاداتی ارائه دادند که شرح خلاصه آن در تصویر زیر قابل‌مشاهده است. (کارت هایی که با رنگ مشابه در ستون‌های کناری قرار گرفته پیشنهادات، سئوالات و .. مربوط به همان کارگروه است.)

در پایان توافق شد تا آنچه به عنوان سئوال یا پیشنهاد در خصوص هر یک از کارگروه‌ها عنوان شده در جلسات خاص آن کارگروه به بحث گذاشته شده و تدقیق و تکمیل شود. از افراد خواسته شد تا با در نظر گرفتن علاقمندی خود فرمی را که در اختیارشان قرار گرفته پر کنند و به یکی از کارگروه‌ها بپیوندند تا جلسات کارگروه‌ها به صورت مستقل برگزار شود.

اما سه سئوال که ماهیت آنها نیازمند گفتگوهای بیشتر جمعی بود از میان سئوالات استخراج شد تا در دستور کار نشست عمومی بعدی «شهر دیگر» قرار داده شود. این سه سئوال عبارت بودند از:

  • مخاطب شهر دیگر دقیقا کیست؟
  • نسبت شهر دیگر با جریان‌های اصلی سیاسی کشور چیست؟
  • و شهر دیگر چگونه خود را تامین مالی خواهد کرد؟

علاوه بر آن توافق شد تا انتقادات مربوط به کمپین «شهر دیگر» در انتخابات ۹۶، که به علت کمبود وقت پرداختن به آن میسر نشد، در دستور کار نشست عمومی بعدی قرار داده شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید