بیانیه کمپین دوم شهردیگر

در بیانیه پایانی کمپین انتخاباتی «شهر دیگر» گفتیم کار ما با انتخابات تمام نمی‌شود. شهر دیگر آمده است که بماند. آمده است تا با کمک جامعه مدنی، فعالان شهری و شهروندان این شهر، شهر دیگری بسازد. ما می‌خواهیم صداهای کمتر شنیده شده را به گوش مدیران شهری و به طور خاص اعضای شورای شهر تهران برسانیم تا این صدا در سیاست‌گذاری شهری منعکس شود.

نیمه مرداد‌ماه گروهی بر صندلی‌های شورای شهر تکیه خواهند زد که مردم تهران به آن‌ها امید بسته‌اند تا شهر تهران را به شیوه‌ای متفاوت از سال‌های گذشته اداره کنند. اما اداره متفاوت این شهر تنها در گروی تغییر اداره‌کنندگانش نیست، تغییر رویه‌های اداره شهر است؛ رویه‌های ناشفاف و فساد‌آلودی که تهران را به اینجا رسانده است.

تغییر رویه‌های ناشفاف و فساد‌آلود مدیریت شهری تهران ممکن نیست مگر به مدد مدیریتی شفاف و نظارت شهروندان و نهادهای مدنی بر آن. این بخشی از کاری است که شهر دیگر می‌خواهد در سال‌های پیش رو پیگیر آن باشد.

مسبب شیوه‌ امروزی اداره‌ شهر تهران و خلائی که در این سال‌ها بیش از پیش حس شده، عدم شفافیت در ساز و کار تصمیم‌گیری نهادهای شهری از جمله شورای شهر است. تصمیماتی که حداقل نیمی از آن‌ها پشت درهای بسته و به دور از چشم رسانه‌ها برای شهر گرفته شده است.

جلسات یکشنبه‌ها؛ غیرقانونی و غیرشفاف

نظارت بر عملکرد مدیریت شهری تهران یک مانع بزرگ دارد. از شورای شهر دوم به این سو، نزدیک به ده سال است که نیمی از جلسات شورای شهر تهران پشت درهای بسته برگزار می‌شود. بنا به تصمیم شورای شهر دوم، از دو جلسه هفتگی شورای شهر تهران، جلسه روز یکشنبه بدون حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

جلسات روزهای یکشنبه بدون حضور خبرنگاران، در حالی تا به امروز ادامه داشته است که در هیچ جایی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و آیین‌نامه داخلی شورای شهر مجوزی برای برگزاری این شیوه از جلسات به شورا داده نشده است. به طور مشخص شورا باید بین برگزاری جلسات به شکل علنی و غیرعلنی تصمیم گیری کند و بنا به قانون و نیاز یکی از این دو را برای برگزاری هر جلسه‌ی شورا در دستور کار قرار دهد.

ماده‌ پانزده قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران به صراحت می‌گوید: «جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضای اصلی رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضرین معتبر است و تشکیل جلسات غیرعلنی منوط به تصویب دو سوم اعضای حاضر در جلسه می‌باشد.»

عدم حضور خبرنگاران و عدم انتشار جزئیات مذاکرات جلسات روز یکشنبه بر روی نحوه و کیفیت حضور و نیز موضع‌گیری‌های اعضای شورا در جلسات یکشنبه و سه‌شنبه تاثیر می‌گذارد. در این سال‌ها عمده‌ تصمیم‌های غیرمهم، مثل تغییر نام معابر در جلسه‌های روز سه‌شنبه گرفته شده و در عوض تصمیم‌های مهم‌تر شورا که مستقیم به بودجه و نحوه‌ هزینه‌کرد آن یا پاسخگویی شهرداری به شورا مربوط می‌شود، در جلسه‌های یکشنبه بررسی شده‌اند.

تصمیمات درباره‌ کاربری پلاک‌های ثبتی، کاهش میزان جریمه‌ قطع درختان، اخذ عوارض از مهاجران خارجی، گزارش‌های تلفیق بودجه، اعطای مجوز «جمع‌آوری دستفروشان» به شرکت شهربان و … همه و همه تصمیمات مهم شورا است که در چهار سال گذشته در جلسات روز یکشنبه و بدون حضور خبرنگاران گرفته شده است. تنها بعد از جلسه گزارش مختصری از مصوبات آن در سایت شورا منتشر شده، بدون آن که معلوم شود کدام عضو شورا مخالف و کدام یک موافق تصویب هر طرح بوده است.

از طرفی این عدم شفافیت باعث ایجاد رانت اطلاعاتی بین اعضای شورای شهر می‌شود. رانتی که در چند ماه پایانی شورای شهر چهارم، برخی نماینده‌ها برای افزایش محبوبیتشان از آن بهره بردند و بسیاری از تخلفات بارز شهرداری که پیشتر توسط نماینده‌های شورا شناسایی شده بود، در چند ماه پایانی شورا مطرح شد. در صورتی که اگر در حین دوره‌ نمایندگیشان آن مسائل از طریق رسانه‌ها شفاف‌سازی می‌شد شاید بسیاری از انحراف‌های شهرداری تا این حد پیش نمی‌رفتند.

کمپین دوم شهردیگر؛ تلاش برای شهری شفاف‌تر

شهر دیگر در آغاز راه برای دیده‌بانی شهر قصد دارد در قالب دومین کمپین خود، با رویه برگزاری جلسات شورای شهر بدون حضور خبرنگاران مقابله کند.

در این گام ما از همه کسانی که خواستار مدیریتی شفاف و سالم بر شهر تهران هستند دعوت می‌کنیم تا از راه‌های ممکن به برگزاری جلسات روزهای یکشنبه شورا بدون حضور خبرنگاران اعتراض کنند. شهر دیگر در روزهای پیش‌رو تا بر کرسی نشستن منتخبان جدید شورای شهر درباره صدمات جلسات غیرعلنی بر شهر تهران بیشتر خواهد گفت.

مطالبه اول ما از نمایندگان منتخب شورای شهر تهران  برای شفافیت مدیریت شهری تهران این است:

۱- برگزاری همه جلسات علنی شورای شهر با حضور خبرنگاران

۲- استفاده از رویه قانونی ماده ۱۵ قانون «تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» برای برگزاری جلسات غیرعلنی در صورت نیاز

۳- تهیه، ثبت و به اشتراک‌گذاری گزارش‌های دقیق از شرح جلسات با ذکر اسامی موافقان و مخالفان تصمیمات شورای شهر تهران

۴- فراخوان برای حضور مشاوران، نهادها و ذی‌نفعان در جلسات موضوعی شورا با استفاده از پتانسیل قانونی بند ج ماده ۶۸ قانون «تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران»

۵- شفاف‌سازی عملکرد کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر و روند تهیه طرح‌های پیشنهادی و ایجاد دسترسی به طرح‌های پیشنهادی

۶- تاکید بر حضور نمایندگان نهادهای مدنی، کارشناسان و مشاوران در جلسات کارگروه‌های شورا

در روزهای باقیمانده تا نیمه مردادماه با #مطالبه_اول ، کمپین دوم شهر دیگر را دنبال کنید و از آن بنویسید.

به گفتگوها بپیوندید یک دیدگاه

دیدگاه‌تان را بنویسید